Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (4.11 - 11.11.)

Fot.  U.S. Air National Guard / UN Photo, JC McIlwaine / Jakub Szymczak, KPRP / Fot. mil.ru
Fot. U.S. Air National Guard / UN Photo, JC McIlwaine / Jakub Szymczak, KPRP / Fot. mil.ru

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności

Polsko-amerykańska umowa ratyfikowana. Prezydent Andrzej Duda ratyfikował 9 listopada polsko-amerykańską umowę o rozszerzeniu współpracy wojskowej (Enhanced Defence Cooperation Agreement). Realizacja porozumienia pozwoli zwiększyć obecność wojsk USA w Polsce, a jej charakter zmieni się na trwałą. Strona polska poniesie część kosztów amerykańskiej obecności w kwocie około 500 mln zł rocznie. Będzie też odpowiedzialna za zbudowanie infrastruktury potrzebnej do wykorzystania przez wojska amerykańskie i polskie, pozwalającej również zwiększyć liczbę żołnierzy USA w wypadku zagrożenia do 20 tysięcy. Więcej o szczegółach treści umowy przeczytamy tutaj:

Wielka budowa infrastruktury wojskowej w Polsce. Przełom obarczony ryzykiem


Śmigłowiec szturmowy typu Mi-24 sił zbrojnych Rosji został zestrzelony 9 listopada nad Armenią w pobliżu granicy z Azerbejdżanem. Śmigłowiec eskortował kolumnę wojska z rosyjskiej 102. Armii. Rosyjska maszyna miała zostać zestrzelona z wykorzystaniem przenośnego zestawu przeciwlotniczego (klasy MANPADS). W trakcie zdarzenia zginęło dwóch członków załogi, a trzeci został ranny. Za omyłkowe zestrzelenie przeprosiło ministerstwo obrony Azerbejdżanu, które tłumaczyło się że maszyna została wzięta za statek powietrzny Armenii. Więcej na ten temat:

Rosyjski Mi-24 zestrzelony nad Armenią. Azerbejdżan przeprasza


Górski Karabach pod kontrolą Rosji. Rozejm i siły pokojowe. Armenia i Azerbejdżan oraz Rosja zawarły w nocy z 9 na 10 listopada porozumienie kończący trwający od końca września konflikt. Azerbejdżan zachowa zdobycze terytorialne z ostatnich walk, Baku zostaną też zwrócone wybrane obszary Górskiego Karabachu. Do tego regionu zostały już wprowadzone rosyjskie wojska, które mają nadzorować rozejm. O skutkach tej umowy przeczytamy w analizie

Rozejm w Górskim Karabachu to nowy układ rosyjsko-turecki


Black Hawki dla Filipin i na Litwę. Należąca do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin spółka PZL Mielec dostarczyła 8 listopada na Filipiny pięć śmigłowców S-70i Black Hawk. Maszyny zostały zakupione dla tamtejszej armii w ramach wartego około 240 mln dolarów kontraktu, opiewającego łącznie na 16 śmigłowców, zawartego w 2019 roku. Z kolei ministerstwo obrony Litwy poinformowało o planie podpisania umowy na cztery śmigłowce UH-60M Black Hawk wraz z pakietem towarzyszącym. Maszyny zostaną pozyskane w ramach porozumienia międzyrządowego z USA, ze wsparciem finansowym Waszyngtonu.

Mielecki S70i lecą na Filipiny

Litwa zamawia Black Hawki


Etiopia – interwencja zbrojna w Tigraju. Siły zbrojne Etiopii rozpoczęły 8 listopada operację zbrojną w prowincji Tigraj. W trakcie działań używane są nie tylko siły lądowe, ale i lotnictwo. Podłożem jest konflikt władz regionalnych, popieranych przez liczne zbrojne milicje, oraz rządu centralnego w Addis Abebie. Istnieją obawy o wystąpienie klęski humanitarnej w strefie walk. Komentarz dr Jacka Raubo:

Etiopia: ruszyła ofensywa lądowo-powietrzna na Tigraj


Wielkie zakupy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zjednoczone Emiraty Arabskie otrzymały 10 listopada zgodę Stanów Zjednoczonych na zakupy dużego pakietu uzbrojenia. Obok 50 myśliwców F-35, zgody Departamentu Stanu obejmują bezzałogowce MQ-9B Reaper oraz szerokie spektrum kierowanych bomb i pocisków powietrze-powietrze i powietrze-ziemia. Maksymalna wartość wszystkich potencjalnych transakcji to ponad 23 mld dolarów. Więcej informacji w materiale:

Nie tylko F-35: wielkie zakupy Zjednoczonych Emiratów Arabskich


Eksperci pytają o politykę bezpieczeństwa Bidena. Po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych Joe Biden wprowadzi istotne zmiany w amerykańskiej polityce obrony i bezpieczeństwa. W kampanii wyborczej prezydent-elekt zapowiadał powrót do zaangażowania w organizacje międzynarodowe, a z punktu widzenia Polski istotny będzie kurs, jaki administracja przyjmie wobec Rosji. Odpowiedzi na pytania o założenia polityki Joe Bidena i to, czy uda się je spełnić w kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa znajdziemy w analizie Roberta Czuldy:

Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Bidena – zmiana czy kontynuacja?

Reklama

Komentarze

    Reklama