Reklama

Siły zbrojne

Ostatni kanadyjscy żołnierze wycofani z Afganistanu

Szkolenie  kandak (batalionu) Afghan National Army w ramach operacji ATTENTION. Fot. MCpl Van Putten, Canadian Forces/Canadian Joint Operations Command/flickr.
Szkolenie kandak (batalionu) Afghan National Army w ramach operacji ATTENTION. Fot. MCpl Van Putten, Canadian Forces/Canadian Joint Operations Command/flickr.

Rząd Kanady poinformował o wycofaniu ostatnich żołnierzy Sił Zbrojnych Kanady z Afganistanu. Oznacza to koniec kanadyjskiej obecności wojskowej w Afganistanie, rozpoczętej w 2001 roku.

W Afganistanie  od 2001 roku obecnych było łącznie ponad 40 000 żołnierzy Canadian Armed Forces (CAF). Działania w Afganistanie były największą operacją, w jaką zaangażowane były Siły Zbrojne Kanady od czasu II wojny światowej i jednocześnie najdłuższą misją zagraniczną w historii CAF.

Kanadyjskie działania w Afganistanie można podzielić na 3 fazy: Operację APOLLO, prowadzoną od 2001 do 2003 roku w ramach wsparcia międzynarodowych działań antyterrorystycznych, Operację ATHENA w ramach misji stabilizacyjnej NATO ISAF od października 2003 roku do 1 grudnia 2011 roku oraz zakończoną 18 marca 2014 roku operację ATTENTION związaną z udzielaniem pomocy szkoleniowej afgańskim siłom bezpieczeństwa w ramach misji szkoleniowej NATO NTM-A.

Główny wysiłek działań bojowych sił kanadyjskich w ramach operacji ATHENA skupiał się w okresie od rozpoczęcia operacji do wyboru Hamida Karzaja na prezydenta Afganistanu na obszarze Kabulu. W październiku 2005 rozpoczęła działalność Task Force Kandahar, przejmując odpowiedzialność za bezpieczeństwo w prowincji Kandahar od sił US Army. Task Force Kandahar była sukcesywnie rozbudowywana do rozmiarów brygadowej grupy bojowej, dysponującej skrzydłem lotniczym (z udziałem żołnierzy sojuszniczych). W końcowym okresie zaangażowania w Afganistanie, w ramach operacji ATTENTION działania Kanadyjczyków sprowadzały się do pomocy szkoleniowej dla afgańskich sił zbrojnych oraz policji. Od czasu rozpoczęcia misji szkoleniowej NATO NTM-A w 2009 roku do chwili obecnej łączna liczebność afgańskich sił bezpieczeństwa wzrosła z 190 000 do 350 000 żołnierzy i funkcjonariuszy.

Doświadczenia z udziału w misji afgańskiej przyczyniły się do fundamentalnych zmian w programie reform kanadyjskich sił zbrojnych. Pod wpływem przebiegu działań kanadyjskich wojsk zmechanizowanych w Afganistanie cofnięto decyzję o rezygnacji z zastąpienia czołgów Leopard C2 kołowymi wozami wsparcia ogniowego. Zamiast nich zakupiono i zmodernizowano używane czołgi Leopard 2 które w liczbie łącznie 82 trafią na wyposażenie 2 batalionów pancernych Canadian Army. Warto dodać, że Kanadyjczycy jako pierwsi spośród państw NATO podjęli decyzję o wykorzystaniu czołgów do działań w ramach misji ISAF.

Jakub Palowski

Reklama

Komentarze

    Reklama