Od miniaturowych do strategicznych przeciwrakiet. Lockheed Martin w Kielcach

10 września 2018, 14:29
P9040949
Fot. J.Sabak
Reklama

Podczas XXVI MSPO ekspozycja koncernu Lockheed Martin koncentrowała się na pociskach rakietowych. Od potężnej PAC-3MSE dla Patriotów i pocisku antyrakietowego systemu THAAD, przez przeciwpancerne Hellfire i Javelin aż po miniaturową rakietę przeciwlotniczą MHTK.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

W Kielcach po raz pierwszy zaprezentowano model pocisku antybalistycznego systemu Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) wraz pociskiem PAC-3MSE który trafi na wyposażenie polskich sił zbrojnych w ramach programu Wisła, jako uzbrojenie baterii Patriot. Trzeci zaprezentowany pod hasłem „zintegrowana obrona powietrza i rakietowa” rodzaj amunicji, to testowane obecnie miniaturowe rakiety MHTK (ang. Miniature Hit-to-Kill), które podobnie jak dwa pierwsze, rażą cel swoją energią kinetyczną. Jest to maleńki pocisk o masie około 2 kg, będący częścią programu US Army znanego jako EAPS ID (ang. Extended Area Protection and Survivability Integrated Demonstration) i mającego na celu stworzenie niższego piętra zintegrowanej obrony powietrznej amerykańskich sił zbrojnych.

Jednak znacznie większe zainteresowanie zwiedzających wzbudziła treningowa wyrzutnia pocisków przeciwpancernych Javelin na której można było zobaczyć, jak wygląda procedura strzelania z tego typ broni. Jak przyznał obsługujący symulator Javelina Joe Elmer, International Business Development, Lockheed Martin Missiles and Fire Control – osoby które oddały jeden-dwa „strzały”, przyprowadzały kolejne, którym były w stanie wytłumaczyć jak zaznaczyć cel i odpalić pocisk. Przez ten symulator przewinęło się podczas 4 dni MSPO co najmniej kilkaset osób.

Oprócz wyrzutni Javelin zaprezentowano również pocisk Hellfire, będący propozycją w programie Karabela, jako uzbrojenie śmigłowców i bezzałogowców. W kwestii śmigłowców interesująca była zewnętrzna prezentacja należącej do Lockheed Martin firmy Sikorsky Aircraft, która zaprezentowała maszynę wielozadaniową Black Hawk w barwach polskiej Policji. Jest to jedna z dwóch maszyn, które w grudniu bieżącego roku mają trafić na wyposażenie jednostek specjalnych Policji.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Slanaf
wtorek, 11 września 2018, 08:07

A ja bym wolał od tych wszystkich rakiet dla systemu Wisła Narew czy Karbala umożliwienie mi zrobienie badanie PET-CT PSMA bo mam raka!

d
wtorek, 11 września 2018, 05:14

Na stoisku LM brakuje rakiet GMLRS i HIMARSa znaczy się że wybrano coś bez technologii sco zostanie ogłoszone w Waszyntonie przez Trumpa i Dudę

Ryszard
poniedziałek, 10 września 2018, 19:24

I to dla Nas

Tweets Defence24