Niderlandzcy żołnierze mieli interweniować w Donbasie

4 marca 2020, 10:02
Zrzut ekranu 2020-03-4 o 12.46.44
Fot. Koninklijke Landmacht
Reklama

Niderlandzkie siły szybkiego reagowania były gotowe do zabezpieczenia miejsca tragedii malezyjskiego samolotu MH17. Jednak, ostatecznie władze Niderlandów nie zdecydowały się na przeprowadzenie ryzykownej operacji w rejonie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

Według niderlandzkich mediów (pierwszy był artykuł w "De Telegraaf", autorstwa Olofa Van Joolena) tamtejsze siły zbrojne były przygotowane do siłowego zabezpieczenia miejsca upadku szczątek zestrzelonego nad Ukrainą malezyjskiego samolotu Boeing 777 (numer lotu MH17). Przypomnijmy, że w 17 lipca 2014 r. samolot ten został zaatakowany rakietą systemu Buk (pochodzenia rosyjskiego, jak ustaliło późniejsze śledztwo), która znajdowała się na terenie okupowanym przez prorosyjskich separatystów.

Znaczną część ofiar stanowili obywatele Niderlandów. Stąd też, władze w Hadze miały rozważać różne możliwości zabezpieczenia miejsca zbrodni. Szczególnie, iż raz po raz napływały nowe przekazy pokazujące akty grabieży wokół resztek zestrzelonej maszyny. W dniach po tragedii narastał przede wszystkim krytycyzm względem działań rządu ówczesnego premiera M. Rutte.

Jednakże dziś, za sprawą materiału niderlandzkiej gazety „De Telegraaf” dowiadujemy się, iż holenderskie siły zbrojne były gotowe do wdrożenia planu zakładającego wysłanie własnych jednostek do zabezpieczenia miejsca katastrofy, opanowanego wtedy przez prorosyjskich separatystów.

Kluczowy miał być dzień 20 lipca 2014 r., kiedy to nastąpiło spotkanie najważniejszych dowódców w siłach zbrojnych Niderlandów. Ówczesny szef sztabu gen. Tom Middendorp miał poprosić o zbadanie możliwości działania, zakładających nawet najbardziej radykalne formy operacji militarnej strony holenderskiej. Gen. Mart de Kruif rozpoczął konsultacje z 11. Brygadą Aeromobilną (11 Luchtmobiele Brigade) i jej dowódcami w Schaarsbergen.

11 Luchtmobiele Brigade to formacja należąca do niderlandzkich sił szybkiego reagowania, która ma możliwość rozmieszczenia w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 7-20 dni. W jej skład wchodzą 11. batalion piechoty, 12. batalion piechoty oraz 13. batalion piechoty

Gen. Mart de Kruif chciał, żeby żołnierze z 11. Brygady Aeromobilnej wkroczyli uzbrojeni w rejon katastrofy, zajmując i zabezpieczając rejon 35 km2. Mieli poruszać się najprawdopodobniej na pojazdach pozyskanych na miejscu od strony ukraińskiej, tak aby przyspieszyć przerzut wydzielonych jednostek. Żołnierze mieli umożliwić zebranie wszelkich pozostałości po MH17 i zagwarantować dostęp do kluczowych dowodów dla śledczych. Niderlandy miały w tym przypadku ściśle współpracować również z innymi narodami, których obywatele zginęli w katastrofie, m.in. Australijczyków. Oni również rozważali potencjalnie wzmocnienie działań Niderlandów swoimi żołnierzami. Jednak w tym przypadku nie pojawiły się żadne szczegóły co do konkretnych jednostek, etc.

image
Niderlandzki spadochroniarz, fot.ErikMorren - praca własna, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

W toku procesu planistycznego pojawiały się liczne wątpliwości, odnoszące się zarówno do kwestii organizacji transportu na miejscu, ale też dotyczące potencjalnego zachowania separatystów lub nawet samych Rosjan, gdyby wojska niderlandzkie dyslokowały żołnierzy w miejsce katastrofy. Dowódcy zakładali, że specyfika treningu 11. Brygady Aeromobilnej jako formacji gotowej do misji wymagających znacznej improwizacji i z dala od własnych granic, pozwoliłaby na uporanie się z większością problemów.

20 lipca 2014 r. nastąpiły rzeczywiste prace nad mobilizacją potencjału jednostki. Część żołnierzy znajdujących się na urlopach zgłosiła wręcz chęć natychmiastowego powrotu do kraju i uczestnictwa w planowanej operacji w rejonie zestrzelania MH17.

image
Śledczy na miejscu tragedii MH17, fot. Ministerie van Defensie, licencja CC0, commons.wikimedia.org

Do 23 lipca miał być zakończony proces mobilizacji sił (ministerstwo obrony Niderlandów miało m.in. podjąć decyzję o natychmiastowym powrocie żołnierzy odbywających ćwiczenia na terytorium Portugalii) i środków niezbędnych do wysłania na Ukrainę. Kluczowy w całej planowanej operacji miał być 11 batalion dowodzony przez Casa Schreursa, w którym służyło wówczas wielu weteranów zagranicznych misji. Ostatecznie władze w Hadze anulowały jednak koncepcję wysłania uzbrojonej formacji do zabezpieczenia miejsca tragedii MH17.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 136
Reklama
SyøTroll
czwartek, 30 lipca 2020, 16:27

I dobrze, że do tego nie doszło.

ty
czwartek, 5 marca 2020, 16:31

niesamowite - jeden generał "poprosił o zbadanie możliwości działania" drugi "rozpoczął konsultacje z 11 Brygadą "

michalspajder
czwartek, 5 marca 2020, 14:21

Chcieli, rozwazali itp. itd. Dla nas przestroga, zeby w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego z kimkolwiek, kto nas zaatakuje nie liczyc zbytnio na saojusznikow. Niderlandczycy nie potrafili zabezpieczyc nawet miejsca katastrofy, w ktorej ich WLASNI obywatele zgineli. Panstwo mysla, ze inni beda sie bic za nas?

Psikuta
piątek, 6 marca 2020, 08:54

A przypomni Pan jak zabezpieczyliśmy miejsce katastrofy, w którym zginął polski Prezydent?

michalspajder
piątek, 6 marca 2020, 13:11

Doskonale pamietam, jak "zabezpieczylismy". Dlatego tez twierdze, ze skoro sami na siebie liczyc ledwo mozemy, to juz na sojusznikow bym nie liczyl w ogole. Panska uwaga jak najbardziej w punkt.

Antex
czwartek, 5 marca 2020, 12:09

No żołnierze holenderscy ... tytani odwagi ze Srebrenicy! Jakoś mi się nie chce wierzyć w te informacje.

korektor
czwartek, 5 marca 2020, 06:09

Chyba przestanę was czytać-używacie niezrozumiałego języka. Niderlandy to nazwa na wewnętrzny użytek Holendrów. Inni ,czyli my powinniśmy dalej używać nazwę :Holandia.Proszę to poprawić i przeprosić czytelników.

ja
czwartek, 5 marca 2020, 15:08

W Polsce używamy nazwy Holandia.

Piotr
czwartek, 5 marca 2020, 10:09

1 stycznia Holandia zmieniła nazwę od tego momentu to Niderlandy a artykuł jest jak najbardziej poprawny

czwartek, 5 marca 2020, 08:51

Od tego roku Niderlandy to oficjalna nazwa

potem
czwartek, 5 marca 2020, 04:51

chcieli ale sie zesrali ze strachu

rewrewrwere
czwartek, 5 marca 2020, 14:04

To by była po prostu trudna operacja dla nich. Potencjalnie duże straty.

zmech0l
czwartek, 5 marca 2020, 04:39

Na Bałkanach to Polacy wielokrotnie ośmieszyli Rosjan którzy twierdzili że Polacy nie dadzą rady aresztować żadnego serbskiego watażki i "będą wracać w trumnach", złapali wielu bez strat własnych. Raz gdy zagrożona była kolumna z premierem Hanną Suchocką bodajże zepchnięto z drogi blokadę założoną przez rosyjskich kontraktorów. Wtedy o mały włos nie doszło do strzelaniny ale oponenci odpuścili widząc determinację polskiej obstawy. Gdzie byli wtedy Holendrzy ? chowali się w srebrenickich piwnicach.

Obserwator
czwartek, 5 marca 2020, 03:20

Temat zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Donbasem jest wręcz regularnie odgrzewany. Nadal jednak nie wskazane zostały żadne niepodważalne dowody, które wskazałyby na sprawców tego czynu. Zamiast tego powielane są wyświechtane propagandowe slogany i stosowane są zgrane chwyty socjotechniczne. Jednak coraz więcej Polaków przestaje wierzyć w antyrosyjską narrację, która obecna jest wręcz stale w wiadomej proweniencji mainstreamowych mediach...

Davien
czwartek, 5 marca 2020, 18:27

No to po kolei : elementy rażące w ciałach pasazerów, miejsce odpalenia pocisku doskonale znane, zidentyfikowana i wyrzutnia i jednostka z jakiej pochodziła, nieudolne i śmieszne próby Rosjan zatuszowania i zrzucenia winy na Ukraine zakończone totalnym blamarzem Minoobrony: nieudolna zmiana danych w rosyjskeij wikipedii i pozostawienie oryginalnych na stronie producenta Su-25, udowadnianie że to Su-25 zestrzelił MH-17 ilustrowane zdjęciem rosyjskeigo Su-27 dokładnei w chwili kiedy Ałmaz Antiej potwierdził ze zestrzelenia dokonał pocisk z wyrzutni Buk. Cos masz jeszcze do dodania?

rob ercik
czwartek, 5 marca 2020, 20:16

bardzo wiele, dlaczego ukraina zmienila korytarz powietrzny, obnizyla pulap przelotu, dlaczego za samolotem pasazerskim lecial ukarinski samolot bojowy?

Daruj sobie
czwartek, 5 marca 2020, 09:21

Oto nieudolna próba wybielenia rosyjskiej strony. Nieudolna bo dawno udowodniono nawet trasę po której poruszała się ta rosyjska wyrzutnia. Same nieistotne bzdety niewarte krzty uwagi.

sff
czwartek, 5 marca 2020, 12:45

nie ma co wybielać. Przeczytaj raport wywiadu australijskiego że nie było tam żadnego Buk-a. To dęta sprawa.

Zdziwiony
środa, 4 marca 2020, 21:41

W sumie to pokazuje niesamowitą naiwność ludzi z Zachodu. Jeśli naprawdę uwierzyli, że mają z prorosyjskimi bojówkami do czynienia. Dziś wiadomo jest, że samolot zestrzeliła rosyjska jednostka, znana z nazwy, a nie jacyś przebierańcy udający Ukraińców...

Buk
czwartek, 5 marca 2020, 07:17

Oczywiście tylko co za interes mieli Rosjanie żeby zestrzelić ten samolot i do tego jeszcze targać , tę wyrzutnię kilkaset kilometrów .No i w taki sposób żeby Ukraińcy mogli ją sfotografować. Jedynymi zainteresowanym zestszeleniem byli Ukraińcy

Andrzej polskiego brzegu
czwartek, 5 marca 2020, 13:06

a zainteresowani obywatele "republiki" przed zestszeleniem robili sobie fotki, jak Toto tankuje na stacji benzynowej , BRAKI na wyrzutni tego ustrojstwa, na naczepie...

Etam
czwartek, 5 marca 2020, 09:24

"Jedynym" to był jeden z dowódców tzw. separatystów czyli rosyjskich najemników, który w rozmowie telefonicznej potwierdza, że właśnie oni zestrzelili ten samot. Co kończy jakąkolwiek dyskusje z Tobą.

asd
czwartek, 5 marca 2020, 08:22

Nie mieli interesu. Oni nie wiedzieli do czego strzelają. Taka jest świadomość sytuacyjna rosyjskich przeciwlotników. Niedawno Irańczycy zaprezentowali to samo. To było nieporozumienie, wypadek, coś czego Rosjanie nie chcieli. Ale mają żołnierzy i sprzęt jakich mają i strzelanie na oślep nie jest niczym zaskakującym.

Do strzelcy na oślep
wtorek, 10 marca 2020, 22:06

( żołnierzy i sprzęt jakich mają i strzelanie na oślep nie jest niczym zaskakującym) Tylko takie strzelanie (na oślep) do cywilów to już kolego zbrodnia wojenna!!!

16BPanc.
czwartek, 5 marca 2020, 07:12

Dziś kolego ze względów na „wielką politykę” tak naprawdę nic nie wiadomo.

nick
środa, 4 marca 2020, 21:21

Rząd holenderski się przestraszył.Oni zresztą boją się do dzisiaj.Nic nie słychać kiedy w końcu rozpocznie się sądowy proces przeciwko ludziom ,którzy zestrzelili ten samolot.Oczywiście proces zaoczny.W każdym razie jest bezsporne, co wykazało śledztwo dziennikarzy z Bellingcat ,że winę ponosi Rosja.

BUKm1
czwartek, 5 marca 2020, 07:19

Bellingcat tak wiarygodny jak ladowanie Amerykanów na księżycu

nick
czwartek, 5 marca 2020, 10:31

Na pewno bardziej wiarygodny niż tuba rosyjskiej propagandy Russia Today.

Andrzej polskiego brzegu
czwartek, 5 marca 2020, 13:09

bo to BUKm1!! modyfikowany po pierwotnej wersji o Su-25. Co dopada SZYBSZEGO "cywila" i pruje nieesamowicie celnymi seriami po kokpicie. i pilotach

konsul
środa, 4 marca 2020, 22:36

acha … przestraszył ? Przynajmniej mieli pomysł i mają wrak. Jak u nas z wrakiem tupolewa ? … a zapomniałem trwa intensywne śledztwo … Wiadomości: 40 lata później drugie pokolenie śledczych Federacji Rosyjskiej potrzebuje wraku na potrzeby śledztwa i w celu zachowania profesjonalizmu … :)

df
środa, 4 marca 2020, 20:09

Może to legendarna waleczność Holendrów sprawiła że bronili swój kraj służąc w Waffen SS gdy Polacy z Brygady generała Sosabowskiego musieli wyzwalać Holandię. Gdy po wojnie, Sosabowski jako bezpaństwowiec bez paszportu (władze PRL pozbawiły Go obywatelstwa) został zatrzymany na granicy przez holenderskich pograniczników zapytał ich z przekąsem: "Gdzie byliście gdy byłem tu poprzednim razem ?"

Adam S.
środa, 4 marca 2020, 23:15

Niesamowita jest wytrwałość rosyjskich troli do skłócania Polaków z kim tylko się da.

Jest ok
czwartek, 5 marca 2020, 09:25

Ale to bardzo dobry znak dla nas Polaków. Skoro aż tak boją się się postaw patriotycznych, to każdy przygłupi komentarz takiego trolla to dowód, że robimy co trzeba.

heh
środa, 4 marca 2020, 19:42

Już to widzę, Holendrzy interweniowaliby jak w Srebrenicy

Kieep
środa, 4 marca 2020, 19:26

Ale dlaczego siłowo mieli zabezpieczyć...? Przecież Rosjanie na pewno rzetelnie wszystko przekażą, udostępnią, wspomogą.

bidon
środa, 4 marca 2020, 19:13

Wszyscy tutaj glebią Holendrów, a może zrobiliby akcję w Amerykańskim stylu.

Manolo
środa, 4 marca 2020, 17:45

Dlaczego artykół jest o Niderlandach a nie o Holendrach? Jakaś nowomoda?

Kilimek
środa, 4 marca 2020, 21:46

Ponieważ od 1 stycznia 2020 roku oficjalna nazwa kraju to Niderladny...nazwa Holandia przestała oficjalnie funkcjonować.

Bartek
środa, 4 marca 2020, 17:17

W Sebrenicy też byli Holendrzy i wiadomo jaki mają stosunek do walki.

śmiech na sali
środa, 4 marca 2020, 16:44

"...Według niderlandzkich mediów (pierwszy był artykuł w "De Telegraaf", autorstwa Olofa Van Joolena) tamtejsze siły zbrojne były przygotowane do siłowego zabezpieczenia miejsca upadku szczątek zestrzelonego nad Ukrainą malezyjskiego samolotu Boeing 777.." Przy całej tej tragedii ta wiadomość to nawet nie dowcip roku-to żart dekady.

greg
środa, 4 marca 2020, 16:31

Tylko My jesteśmy narodem wybranym, tylko my mamy tzw. jaja, Polacy to mesjasze narodu. Szkoda tylko że zawsze od wszystkich dostajemy lanie, a w kraju taki mamy porządek, że aż strach. Wojsko nawet nie ma granatników ppanc o reszcie nie mówiąc... Fajnie posłuchać ludzi krytykujących wszystkich wokół, którzy nie widzą bałaganu na własnym podwórku...

Ger
czwartek, 5 marca 2020, 10:11

Greg, chyba czytujesz wyłącznie rosyjskie podręczniki historii. I dobrze, potem wiadomo kto pisze komentarze. Przypomnę ci tylko, że tylko Polacy stacjonowali na Kremlu. I to ponad dwa lata. A jak wyszli - to z bronią i sztandarami. A Rosji w ogóle by nie było gdyby Tatarzy w odpowiednim momencie odnieśli jedno zwycięstwo więcej. Ha ha ha. A przy okazji : co mają wspólnego przywołane przez Ciebie granatniki do rozważanej akcji holenderskich komandosów na Ukrainie?

greg
piątek, 6 marca 2020, 15:14

Granatniki może by się przydały kiedy będziemy odbijać wrak tupolewa pod Twoja komendą...

vipmig
środa, 4 marca 2020, 21:06

Stefan Batory pisał "Polacy mimo męstwa naród płochy, wytrwałości nie ma, zabawę woli niż pracę, życie sobie niewiele ceni. Dać je w chwili zapału, poświęcić majątek – to u nich łatwo. Fantazji dużo, ale gdy się na słowa wyczerpią, do czynu ochoty i sił brak. Sekretu nie zachowa; mówić dużo lubi, czynić mało.

Roshedo
czwartek, 5 marca 2020, 10:12

Co do Batorego inną cenną uwagę też poczynił dlatego nie mamy dynastii Batorych: "Wszedłbym sam w najnędzniejszy czyściec, by mi nie szło o sławę, puściłbym to królestwo, a miałbych na takie jatki synowca dać." Opis: w rozmowie z Andrzejem Opalińskim, który zaproponował jednego z bratanków królewskich na kandydata do polskiej korony. Batory mówiąc o „jatkach”, nawiązał do sporów politycznych toczonych na sejmach ze szlachtą. Źródło: Stanisław Grzybowski, Dzieje Polski i Litwy (1506–1648)

Roshedo
czwartek, 5 marca 2020, 10:07

sama prawda. Brak nam wytrwałości. Krótko: mniej pier..lić więcej działać. Krasicki o nas pisał - i ważne jest to w kontekście wojsk rosyjskich i naszej "wyspowej modernizacji" WP: "... mądry przedyskutował, ale głupi pobił..." Otto von Bismarck powiedział w Reichstagu o nas jeszcze dosadniej : A Polakom to wystarczy dać tylko wolność i parlament. I sami się załatwią..."

John (duży)
środa, 4 marca 2020, 15:48

Chcieli dobrze ale wyszło jak zwykle.

Adekwatny
środa, 4 marca 2020, 15:46

Byli gotowi przeprowadzić akcję ale kupili kredki i bazgrali chodniki w ramach protestu przeciwko przemocy

mobilny
środa, 4 marca 2020, 15:25

I po co to? Do takiej akcji zresztą trzeba mieć jaja a tuch brakuje już na zachodzie

Jol
czwartek, 5 marca 2020, 10:13

Jak to po co, nie czytałeś że jak zawsze Ruskie okradały zwłoki? To samo było przy Smoleńsku. Rosjanie bezcześcili zwłoki umarłych. Takie rzeczy tylko w Rosji.

pomz
środa, 4 marca 2020, 21:30

A my mamy jaja? Nasz wrak ktory rok leży w namiocie w Rosji?

Latający Holender
środa, 4 marca 2020, 14:45

Das telegraf to takie lewackie pisemko Warto poczytać ich komentarze Wstyd to spływa po Holendrach

Afganczyk
środa, 4 marca 2020, 14:42

Nawet nasz WOT jest lepszy od tej armii na MARYCHE Az sie dymi za żołnierzami w ghazni nie trzeba było kupować od lokalnych jak przyjechali Holendrzy Jak jest dobry towar ? Po holendrsku

myślenie nie boli...
czwartek, 5 marca 2020, 10:57

I po co piszesz takie kłamstwa i głupoty - Holenderscy żołnierze bardzo dobrze spisywali się w czasie misji w Afganistanie, wielokrotnie uczestniczyli w akcjach bojowych, kontyngent i straty bojowe mieli z resztą zbliżone do polskich, choć są krajem znacznie od nas mniejszym (17 mln) Co ciekawe słynęli też ze znakomitych relacji z Afgańczykami, dzięki czemu w swojej prowincji często poruszali się nie transporterami opancerzonymi, a rowerami, nierzadko bez hełmów i kamizelek kuloodpornych. Nie wiem jakim trzeba być ignorantem, by pisać takie brednie jak ten twój wpis - no chyba że to zwykłe szczucie trolla

Sternik
środa, 4 marca 2020, 14:39

Jak dla mnie to po prostu niezdecydowane cieniasy. Rozumie, gdyby samolot spadł na terenie Rosji to co innego ale skoro spadł na terenie właściwie niczyim ale formalnie ukraińskim to wystarczyła zgoda rządu ukraińskiego i naprzód.

myślenie nie boli...
czwartek, 5 marca 2020, 11:37

Skoro to takie proste, to czemu ruscy nie wysłali do zabezpieczenia miejsca katastrofy w Egipcie swojego specnazu (albo choć najemnych zbirów do których się nie przyznają zwanych wagnerowcami) gdy ISIS skasował im na Synaju samolot z ponad 200 Rosjanami na pokładzie? Uważaj, bo za sugerowanie że Putin i siły zbrojne FR to "niezdecydowane cieniasy" możesz stracić pracę!

zRozum
środa, 4 marca 2020, 20:15

Uzyskują zgododę i wchodzą na Ukrainę. W tym momencie służby specjalne wszystkich krajów do okoła (oczywiście z wyjątkiem Polski) widzą w tym łakomy kąsek i szanse dla swoich interesów. W konsekwencji czego specjalsi holenderscy zostają ostrzelani atakiem moździerzowym - nie ważne przez kogo. Ważne że jak w przypadku samolotu Amerykanie oskarżyli by za to Rosję i złego Putina. I co dalej? Holandia wypowiada Rosji wojnę? Rosja oskarża USA i co? Holandia wypowiada USA woojnę? Aby wszyscy byli zadowoleni, oskarżona zostaje Ukraina. Co dalej? Jakieś propozycje?

Normalnie
czwartek, 5 marca 2020, 10:18

A coz to za bezrozumny bełkot? Holendrzy wchodzą oficjalnie za zgodą Ukrainy, tak jak było gdy w Rumuni spadł izraelski samolot, i po prostu zabezpieczają teren. Jak ktoś oskrzela Holendrów to wiadomo kto. I koniec. Reszta to karkołomne science fiction. Ruskie zestrzeliły samolot, udowodnione pozamiatane. Żadnych szans na rosyjskie mataczenie, że to niby Ukraina zestrzeliła, gdy była to rosyjska rakieta, z rosyjskiej wyrzutni, stacjonującej w rosyjskiej jednostce w Rosji!!

Adam S.
środa, 4 marca 2020, 14:26

Dobrze ze nie polecieli, bo Rosja wymogłaby kolejne ustępstwa w zamian za holenderskich zakładników....

booby trap
środa, 4 marca 2020, 14:09

Niestety obawiam się że żaden europejski przywódca nie ma już "cojones" do przeprowadzenia tego typu śmiałej operacji.

sdfdsfdsfdsfgds
czwartek, 5 marca 2020, 14:23

To nie byłaby śmiała operacja, ale operacja bez sensu. Na pewno nie brali tego poważnie pod uwagę, choć plany mogli mieć.

asd
środa, 4 marca 2020, 14:03

Nie zdecydowali się na interwencję bo nie było w okolicy piwniczki w której mogliby spokojnie się schować jak wiele lat temu bodajże w Srebrenicy...tam to pokazali odwagę, bitność...normalnie wojaki takie, że hoho:D:D:D:D A serio to ich by dzieciaki z kałachami pogoniły.

Beznadzieja!!
czwartek, 5 marca 2020, 10:19

He he, napisał z miękkiego fotela "fachowiec" od sił specjalnych Holandii??

mistrz zakonny
środa, 4 marca 2020, 13:37

bo to wojsko defiladowe - tam mniejsze zagrożenie życia, a jak wiemy po Bałkanach ich wojsko nie bardzo "bitne"

myślenie nie boli...
czwartek, 5 marca 2020, 12:01

a kto się zachował lepiej na Bałkanach? jakiś przykład poproszę sprzed powstrzymania czystki etnicznej w Kosowie. po fakcie każdy jest mądry, ale wtedy po prostu żołnierze szkoleni do obrony kraju przed Sowietami w III wojnie światowej nie wiedzieli jak działać. Afganistan pokazał, że Holendrzy to znakomici i dobrze wyszkoleni żołnierze, a relacji z ludnością cywilną inne armie mogą się od nich tylko uczyć. Poza tym mówienie o defiladowej armii, w sytuacji gdy żyjemy w kraju z największą orkiestrą reprezentacyjną w Europie i jednocześnie z najstarszymi okrętami, śmigłowcami czy opl to kiepski żart

sakson
środa, 4 marca 2020, 16:09

pełna zgoda

marian
środa, 4 marca 2020, 14:41

To było 25 lat temu. W 25 lat można przegrać wojnę światową, zlikwidować armię, odbudować ją, podbić prawie całą europę, i jeszcze raz przegrać światową wojnę.

asd
środa, 4 marca 2020, 23:21

@marian - ale doskonale wiemy co u nich się działo przez ten czas...totalna ekspansja marksizmu kulturowego, pranie mózgów na skalę nieznaną w historii. Byłeś tam u nich? Jak nie to się przejedź porozmawiaj z ludźmi, zobacz jak żyją co robią i co u nich za normalne uchodzi. Potem wróć i powtórz tezę, że mogło u nich coś na plus się zmienić...:D:D:D:D:D Jak tak powiesz to normalnie Ci wódkę dobrą stawiam!

myślenie nie boli...
czwartek, 5 marca 2020, 11:51

widzę że jesteś komentatorem z grupy "nie znam się, więc się wypowiem" - zamiast bredzić o marksizmie poczytaj sobie jak Holendrzy walczyli i ginęli w Afganistanie. Wysłali tam tyle żołnierzy co Polska, choć kraj liczy tylko 17 mln mieszkańców. Może przy okazji dowiesz się, jakie te "nienormalne ludzie" miały znakomite relacje z miejscową konserwatywną ludnością, jak poruszali się po prowincji na rowerach, bez hełmów czy kamizelek. Ale pewnie ci to lata, bo normalność to tylko schabowy i liść dla żony, a każdy kto mówi inaczej to dewiant i nie-Polak

Bierny bolek
środa, 4 marca 2020, 14:39

Kolega ma rację Co za wstyd za te OPIEKĘ

PawelOz
środa, 4 marca 2020, 12:00

No cóż. Stolicą Holandii jest Amsterdam, nie Haga.

pdrbosw
środa, 4 marca 2020, 15:06

Ale Haga jest siedzibą rządu.

środa, 4 marca 2020, 14:32

Konstytucyjna to Amsterdam administracyjna to Haga

rotor
środa, 4 marca 2020, 12:00

a gdzie to ,te Niderlandy ?

Gort
środa, 4 marca 2020, 15:11

Poczytaj Potop.

AlMighty
środa, 4 marca 2020, 13:30

..no, trzeba nadrobic zaleglosci ;) Od jakiegos miesiaca, oficjalna nazwa to Krolestwo Niderlandow

Rob
środa, 4 marca 2020, 15:31

Tylko wewnętrzna nazwa. Oficjalnie i kartograficznie to dalej Holandia. Tylko przez te poprawność polityczną ludzie głupieją.

RZ
środa, 4 marca 2020, 21:21

Holandia zdecydowała się na zmiane nazwy państwa na Niderlandy. Poniewaz na całym świecie Holandia się kojarzyła z narkotykami i prostytycją. Nowa nazwa obowiązuje od miesiaca.

środa, 4 marca 2020, 14:24

Fakt w Srebrenicy byli Holendrzy nie Niderlandowie lub Niderlandczycy jak kto woli :)

Kiks
środa, 4 marca 2020, 11:56

I to obraz dzisiejszej Europy. Gadanie i brak decyzyjności.

Ustawiator
środa, 4 marca 2020, 11:48

Pamietamy SREBRENICE Tak pilnowali ze Serbowie zamordowali 6000 ludzi

Rty
środa, 4 marca 2020, 13:04

to Albańczycy mordowali.

Taka prawda
czwartek, 5 marca 2020, 10:20

Ale z Rosjanami!!

mosze
środa, 4 marca 2020, 13:56

Sputnik tak napisał?

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:30

Mordowali Serbowie więc skończ wypisywać kłamstwa.

Katon
środa, 4 marca 2020, 16:39

Srebrenica to była zwykła zemsta. Krwawa, okrutna, ale tylko zemsta. Ci biedni muzułmanie, w dzień udający biednych uchodźców, w nocy mordowali mieszkańców okolicznych serbskich wiosek mężczyzn, starców, kobiety i dzieci. Na prośby Serbów skierowane do Holendrów by ci ukrócili ten proceder, będący na haju Holendrzy byli głusi, więc Serbowie wzięli sprawy w swoje ręce i sami wymierzyli sprawiedliwość. Nie mordowali przy tym kobiet i dzieci, tylko samych mężczyzn. To że muzułmańskim zwyczajem, za mężczyzn uznali też chłopców którzy ukończyli 14 lat to inna sprawa. A jeżeli twierdzisz że mordowali tylko Serbowie, to po prostu kłamiesz, jak zwykle zresztą.

Hmmmm
czwartek, 5 marca 2020, 10:23

Cały świat uznał, że mordu dokonali Serbowie. Rzeźnicy, nie walczący z wojskiem tylko mordujący cywili. Więc cały świat kłamie, a ty ostojo prawdomówności wisz niby lepiej za co sądy skazują Serbow?? Wiesz, trzeba mieć albo tupet by tak pisac, albo siano w głowie.

malimon
czwartek, 5 marca 2020, 07:57

Brawo

Aha
środa, 4 marca 2020, 12:53

Patrz moj wpis nizej i przestan glupoty pisac!

big
środa, 4 marca 2020, 11:46

Przecież tych holenderskich specjalistów to zaprawieni w bojach separatyści schowali by do worka z korkiem w 15 minut. Produkcja mleka i produktów mlecznych oraz uprawa tulipanów, to tak. Ale gdzie tam jakaś wyprawa na teren byłego Związku Radzieckiego. Dopiero mieli by Rosjanie pretekst ,że NATO dokonało już inwazji nie tylko na ich strefę wpływów ale i na tereny Rusi.

Kiks
środa, 4 marca 2020, 12:55

Tereny Rusi???

asd
środa, 4 marca 2020, 23:24

Swego czasu tak się tamte tereny zwały.

tutuś
środa, 4 marca 2020, 11:37

i to jest to co my powinniśmy byli zrobić w Smoleńsku w 2010r. Zabezpieczyć teren katastrofy siłami szybkiego reagowania trąbiąc wszelkimi możliwymi kanałami ( TV , radio, internet, prasa, dyplomacja itp) na cały świat że to akcja ratownicza i wzywając rosjan do pomocy równocześnie stawiając ich przed faktem dokonanym. Ale do takich działań trzeba mieć jaja a nie bigos...

psychiatra
niedziela, 28 czerwca 2020, 15:52

za dużo TV i fimów holywodzkich

tomek
środa, 4 marca 2020, 13:05

Z tej akcyjki to pies z kulawa noga by nie wrocil a w kraju duzo wiecej pogrzebow .I tlumaczenie sie kto byl tak glupi I wymyslil taka akcje.A tak przy okazji to czym desantowalibysmy setki ludzi ,sprzet I pozniej je zaopatrywali a na koncu wszystkich na raz zabrali 1000 kilometrow od granicy w srodku obcego panstwa .Kompletny kolego kretynizm.

1stCav
czwartek, 5 marca 2020, 11:33

Nie byłoby żadnych pogrzebów. Nasze CASY zostałyby po prostu sprowadzone na ziemię przez białoruskie myśliwce, GROM-iarze aresztowani a Polska zostałaby przez resztę NATO uznana za jakiegoś kłopotliwego wioskowego głupka. Oczywiście do tego też by nie doszło bo każdy polski dowódca tylko popukałby się w czoło na sam pomysł takiej operacji.

tomek
czwartek, 5 marca 2020, 16:46

NIC DODAĆ NIC UJĄĆ.

środa, 4 marca 2020, 17:44

a kto mówi o desantowaniu? wróciliby wszyscy plus ciała ofiar katastrofy i czarne skrzynki. Transport sprzętu "setek ludzi" i zaopatrzenia zapewniłyby lotowskie 737 ( dwa może trzy, przekonfigurowane na cargo), mają odpowiedni zasięg, pojemność, udźwig a przede wszystkim cywilne echo na radarze. Na kadłubie powinny być namalowane wielkie czerwone krzyże podobnie jak na chełmach specjalsów a to wszystko wsparte gigantyczną wrzawą informacyjno propagandową w wszystkich głównych mediach światowych ,rosjanie nie kiwnęliby palcem bo rozbicie wyprawy ratunkowo ewakuacyjnej było by dla nich ciosem nie do udźwignięcia zwłaszcza ze już wtedy planowali wycieczkę na Krym... ale na to jak już pisałem trzeba mieć jaja a nie bigos...

tomek
środa, 4 marca 2020, 21:35

Co ty bredzisz. Weszlibysmy do obcego kraju z bronią bez pozwolenia zajmujac nielegalnie jego część.Rosja miała by oczywiste prawo do samoobrony i jak znamy Putina to miałby jaja rozbić polaczkow.NATO by nie pomogło bo to my zaatakowalismy.

środa, 4 marca 2020, 23:41

rosja ma zawsze prawo do wszystkiego i wszystko czyni legalnie, he he. oczywiście również legalnie zestrzeliwuje samoloty cywilne, oj, Wania, Wania

tomek
czwartek, 5 marca 2020, 11:48

Rosja nie ma prawa do wszystkiego i łamie prawo zajmujac obce tereny czy stracajac pasażerskie samoloty,ale my nie musimy się na nich wzorować.To nas powinno różnić a ty proponujesz bezprawie i to w stosunku do bandyty który odda nam dużo mocniej.I po co to rosyjskie imię?Jak ktoś się z tobą nie zgadza to odrazu rusogil?

czwartek, 5 marca 2020, 17:22

miłe to co piszesz i takie romantyczne....no to zgodnie z prawem, będąc grzeczni dostaliśmy od rosji w pysk aż klasnęło. Jak silniejszy bandyta idzie na ciebie z nożem to nie myśl o prawie tylko o skuteczności działania bo tylko siłą lub sprytem możesz coś zdziałać. Jak ulegniesz czy okażesz słabość będziesz prany po twarzy jak frajer raz po raz... ja nie proponuję bezprawia, ja proponuję skuteczność a prawnicy i tak znajdą na wszystko uzasadnienie

tutuś
środa, 4 marca 2020, 16:39

złej baletnicy... po to są ludzie na wysokich stołkach aby podejmować jak trzeba trudne decyzje, realizować je i brać za nie odpowiedzialność - jak nie potrafili tego zrobić to wypad ... czym by polecieli? pewien strateg sugerował drzwi od stodoły, mają spory udźwig to i zapas bigosu by się zmieścił...

klawiatura
środa, 4 marca 2020, 19:46

Już mieliśmy w historii takich odważnych inaczej. Później oczywiście wzieli odpowiedzialność i zwiali.

Anno
środa, 4 marca 2020, 13:00

Tatuś, Ty już skończ z tym Smoleńskiem, bo dobrze zostało wyjaśnione co się stało, żaden BUK w naszych nie strzelał, za to namnożyły się teorie o pancernej brzozie forsowane przez wymyślonych profesorów od katastrof lotniczych. To, że do teraz nie mamy wraku, to właśnie przez tych darmozjadów z podkomisji smoleńskiej, którzy kasują rocznie grube pieniądze, a przez ponad 4 lata nie udowodnili nic ze swoich maniakalnych wymysłów. Tyle w temacie.

Daruj sobie
czwartek, 5 marca 2020, 10:28

Nic nie udowodnili? Aż nadto udowodniono, że wszystko co ustalia tzw komisja Millera to fałsz! Od piątego zdania kłamstwa etc. Zdaje się że obce są ci prawa fizyki, chemii, balistyki, grawitacji i mnóstwo innych. Nie pisz nic nt Smoleńska bo trącisz rosyjskim trollem, i to na odległość!!

1stCav
czwartek, 5 marca 2020, 22:23

Nie udowodnili kompletnie nic bo w przypadku tej katastrofy nie ma nic do dodania. Raport Millera bardzo rzetelnie przedstawił jej przyczyny od smutnego a do tragicznego z... Nieprzestrzeganie procedur (tych pisanych w lotnictwie krwią) zawsze kończy się tak samo, wystarczy niefartowny splot okoliczności i nagle jest kur....wsko daleko od OK- cytując klasyka. Macierewicz od początku manipulował wykorzystując zwykłą niewiedzę jednych i cwaniactwo innych i niestety udało mu się otumanić masę ludzi. Kaczyński już dawno zorientował się że jest robiony w bolo przez tego wytrawnego gracza i jak widzisz temat "zamachu" smoleńskiego właściwie przestał istnieć a sam Macierewicz zostal wystawiony za burtę. Niestety są nadal tacy którzy czekają na ten mityczny RAPORT który wreszcie objawi PRAWDĘ... Otóż niczego nie objawi.

bender
czwartek, 5 marca 2020, 13:47

Fanatyzm wypowiedzi nie wpływa na jej zawartość merytoryczną, tylko na temperaturę sporu. Wszyscy doskonale wiemy, że nieudolne konfabulacje komisji smoleńskiej są nie do obrony. Przez 6 lat wydano miliony PLN na nic. Wiele osób zarobiło ładne pieniądze, ale mimo politycznego zamówienia nic nie udowodniono. Właśnie dlatego, że prawa fizyki są odporne na polityczne kłamstwa. Jeśli dysponujesz jakimiś nieznanymi szerszej publiczności informacjami, to napisz co i jak.

Pl
środa, 4 marca 2020, 14:53

,, To, że do teraz nie mamy wraku, to właśnie przez tych darmozjadów z podkomisji smoleńskiej „ Ty się czasem słuchasz ?

Sami eksperci
środa, 4 marca 2020, 12:43

Daj spokój wszyscy wiedzą, że przyczyną katastrofy były braki w wyszkoleniu pilotów. Piloci nie potrafili zareagować na eksplozję w lewym skrzydle przy próbie odejścia na lotnisko zapasowe. Jasne jak słonce peru.

bender
środa, 4 marca 2020, 18:17

A dowodów eksplozji jak nie było, tak nie ma i nie będzie.

Taka prawda.
czwartek, 5 marca 2020, 10:30

Dowody były, są i będą. I sprawa byłaby wyjaśniona gdyby Tusk nie oddał sprawy Rosjanom. Ale do tego trzeba być uczciwym.

bender
czwartek, 5 marca 2020, 13:41

Tak, należy być uczciwym. I również krytycznym, żeby nie dawać sobą manipulować. Tusk nie rządzi już 6 lat, a jego ugrupowanie of 5 lat. Ci co tak strasznie krzyczeli o zdradzie i zamachu nie ruszyli nawet małym palcem u nogi, żeby odzyskać wrak, a paradoksalne konstrukcje myślowe autorstwa półinteligentów z ww. komisji nie obaliły ani jednej tezy z raportu Millera. Za to nakradli kupę kasy kręcąc przygodowe filmy za państwowe pieniądze czy hodując brzuchy w sejmie w ramach dyskontowania politycznego zwycięstwa. I o mało co nie spowodowali kolejnej katastrofy łamiąc poprawione po smoleńsku procedury bezpieczeństwa (niesławny lot do Londynu). 63 wypadki SOP w 52 tygodnie 2019 najlepiej ilustrują o czym tu mówię.

Skleroticus
środa, 4 marca 2020, 17:31

Nie tylko w skrzydle ale i w kadłubie. Skądinąd, odwrócił się o 180 stopni na wysokości 7 czy 9m (komisja Laska miała problem z obsługą przyrządu pomiarowego hi-tech, tzn. miarki). A teraz niedowiarki niech wezmą rysunek z wymiarami TU, zmierzą linijką, odmierzą oderwany nawet wg Laska kawałek skrzydła i zobaczą, czy było miejsce na taki obrót bez śladów na ziemi. Nie? Ach, cóż za pech... Musi być inne wytłumaczenie, pewnie błąd pilota wpłynął i na geometrię i na fizykę.

1stCav
czwartek, 5 marca 2020, 11:19

Naprawdę sądzisz, że w przypadku urwania kawałka skrzydła taki obrót odbywa się wzdłuż osi poprowadzonej przez kadłub i możesz sobie cyrklem sprawdzić czy kółeczko się zmieści czy może zawadzi o ziemię? To teraz w tym swoim eksperymencie pinezkę do odwracania rysunku wbij w uszkodzone skrzydło i uwzględnij wznoszenie samolotu.

Smuteczek
środa, 4 marca 2020, 12:33

Trzeba bylo natychmiast wysłac Jarosława 2gim samolotem. A tak to stracona szansa

R
środa, 4 marca 2020, 12:17

Taka akcyjka by sie skonczyla wizyta zielonych ludzikow jak na Krymie.

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:34

Czyli twierdzisz ze Rosja by znowu wysłała terrorystów, najemników i szpiegów jak na Krym?( Bo zolnierzami zielone ludziki nie były).

Katon
środa, 4 marca 2020, 16:42

Nikogo by do Polski nie wysłali, ale tych którzy by próbowali "zabezpieczyć" teren katastrofy pod Smoleńskiem, to wygnietliby jak insekty.

Marek1
środa, 4 marca 2020, 11:36

Hmm, nie mam nic do Niderlandczyków(Holendrów), ale po tym jak się popisali w Srebrenicy ocena wartości bojowej i morale armii tego kraju są raczej na niskim poziomie. Choć pamiętać trzeba, ze zawinili wtedy głównie politycy i generalicja, a nie żołnierze.

Aha
środa, 4 marca 2020, 12:52

Sam napisales na koncu jak bylo i kto byl winny, wiec po co te glupoty o holenderskich zolnierzach? 11 Luchtmobiele Brigade to swietnie wyszkolona jednostka, nalezaca do elity swiatowej. To samo Marine Corps, najstarszi na swiecie i absolutna czolowka. W Srebrenicy to zadne wojsko by palcem nie kiwnelo, chyba ze komando kamikadze! jezeli otacza cie 10 razy tyle wroga z ciezkim uzbrojeniem a ty masz garstke ludzi tylko z osobista bronia to co, rzniesz bohatera i... giniesz natychmiast czy probujesz jednak ratowac skore, negocjowac itp?

Marek1
środa, 11 marca 2020, 22:00

Ten batalion tam był własnie po to, by się postawić Serbom w obronie tysięcy cywilów którym OBIECANO w Srebrenicy pełne bezpieczeństwo. Holendrzy tam nie pilnowali jakichś durnych magazynów tylko ok. 20 tys. bezbronnych LUDZI. Wiele zresztą wskazywało, że d-ca korpusu „Drina” VRS (Armia Republiki Serbskiej) generał- major Milenka Živanović NIE zdecydowałby się na otwartą konfrontację z wojskami ONZ. Niestety d-ca holenderski ograniczył się tylko do wezwania wsparcia powietrznego, a po odmowie d-ctwa ONZ szybciutko skapitulował i wśród szyderstw i drwin stojących szpalerem Serbów wyprowadził rozbrojony batalion zostawiając Serbom całą broń i wyposażenie.

1stCav
czwartek, 5 marca 2020, 11:23

Trzeba jeszcze dodać że Holendrzy prosili o wsparcie lotnictwa NATO ale niestety jakiś francuski generał odmówił. Co do reszty pełna zgoda.

Ciekawe podejście
czwartek, 5 marca 2020, 10:35

Honor jak.... Holandia?? To po co tam byli, na wczasach?? Zdaje się że wyraźnie szukasz powodów by wybielić tchórzy z Holandii. Przypomnę ci również kilka polskich akcji, w ktorych jednak my nie rejterowalismy z podkurczonymi ogonkami, mimo wielokrotnej przewagi wroga. To byli holenderscy ŻOŁNIERZE, a nie wycieczka szkolna z gimnazjum.

PePe
środa, 4 marca 2020, 17:01

Np. Westerplatte.... Mówi Ci to coś? Termoplie? Wizna? Hodów (1694)?

asd
środa, 4 marca 2020, 23:29

Raczej mu nie mówią, gdyż ludzie dziś o historii pojęcie mają niewielkie, ba oni zazywczaj nie pamiętają kto im napluł w gębę w zeszłą środę!

Aha
czwartek, 5 marca 2020, 13:28

Westerplatte, nieznajomosc historii itp. Co wy za bzdety(za przeproszeniem) wypisujecie i ludzi obrazacie? Westerplatte to heroiczna(chociaz glupia i naiwna, ale bohaterska i patriotyczna - czapki z glow i wieczna pamiec) obrona swojej ojczyzny/swojego domu! Srebrenica to zalosnie skoordynowana misja poprawnych politycznie i wyslanie garstki prawie nieuzbrojonych zolnierzy w teren wojny. Nie bedzie zaden holenderski, ale tak samo polski czy niemiecki, zolnierz za jakichs Bosniakow umieral, wiec nie porownujcie tutaj tego z Westerplatte czy Termopilami! Tych samych Bosniakow, ktorzy tak samo jak ci Serbowie ich, oni mordowali innych Serbow w innych okolicznosciach. Jeden z najlepszych dzinnikarzy wojennych, niezykacy juz Peter Scholl-Latour, powtarzal zawsze, ze na Balkanach nie ma dobrych i zlych. Sa tylko silni lub slabi i biada tym, ktorzy w danym momencie i miejscu sa tymi drugimi! Tam kazdy kazdego nienawidzi i kazdego mordowal, zalezy kto akurat mial nad kim przewage.

Paragraph23
środa, 4 marca 2020, 11:34

O ile pamiętam to Separatyści udostępnili miejsce katastrofy, to raczej jednostki podległe pod Kijów albo któregoś z tamtejszych oligarchów przy pomocy artylerii ostrzeliwały miejsce katastrofy. Więc....

Davien
środa, 4 marca 2020, 13:35

Nikt nie ostrzeliwał, za to rosyjscy terrorysci rabowali co sie dało i zacierali slady.

Paragraph23
środa, 4 marca 2020, 20:15

@David "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu"

Taaaa
czwartek, 5 marca 2020, 10:40

Rosjanie okradali wrak w Smoleńsku i ofiary. Nikt nawet nie próbuję temu zaprzeczać, przecież sami Rosjanie aresztowali kilkanaście osób. Do okradanie ciał ofiar zestrzelenia przez Rosjan MH17 też doszlo, też zostało to potwierdzone, a kilku sprawców 7jawniki nawet separatyści. Jak widać, nie masz najbledzszego pojęcia o czym piszesz. Paragrafy jak widać stosujesz bardzo rosyjskie....

Re
środa, 4 marca 2020, 15:33

A ty jak zwykle tam byłeś i film nakreciles

1
środa, 4 marca 2020, 12:47

to źle pamiętasz, nie Rosjanie nie udostępnili, bo sami byli w szoku, że zabili tylu niewinnych cywilów..

Smuteczek
środa, 4 marca 2020, 11:34

3 bataliony piechoty, w praktyce pewnie nawet tylko 2, lub jeden wzmocniony i to bez własnych pojazdów ani ciezkiego wsparcia. Zadanie zabezpieczenia 35 km kwadratowych terenu w strefie wojny. Chyba dobrze ze jednak nie pojechali

Bogdan
środa, 4 marca 2020, 11:11

Główny Urząd Geodezji i Kartografii: „W sprawie zmiany przez holenderski rząd krótkiej formy nazwy Królestwa Niderlandów z Holandia na Niderlandy, uprzejmie informuję, że zgodnie z informacją otrzymaną z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Hadze za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nie nastąpiła zmiana nazwy tego państwa” Decyzja holenderskiego rządu ma jedynie charakter „wewnątrzkrajowej instrukcji i nie wiąże się z apelem do innych państw o dostosowanie się do tej zmiany”. „W związku z tym stosowanej w języku polskim nazwy »Holandia« sprawa ta nie dotyczy”.

Cywill
środa, 4 marca 2020, 12:00

Włosi kiedys prosili rząd polski żeby nazywać ich Italią.

Andrzej polskiego brzegu
środa, 4 marca 2020, 11:58

czyli ROZMYWANIE tematu, zbrodni ......................................

Tweets Defence24