Reklama

Siły zbrojne

"Nawała-19": Trening kierowania ogniem 23. Pułku Artylerii

Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, plut. pchor. Adrian Jastrowicz
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, plut. pchor. Adrian Jastrowicz

W Ośrodku Szkolenia CSAiU dowódca 23. pułku artylerii przeprowadził Trening Kierowania Ogniem pod kryptonimem NAWAŁA-19 ze strzelaniem amunicją bojową. W składzie ćwiczących, obok dywizjonów 122 mm wyrzutni WR-40 Langusta i 152 mm armatohaubic Dana, zadania ogniowe wykonywała bateria artylerii 155 mm haubic Paladin.

Szkolenie poligonowe pododdziałów 23. pułku artylerii nabiera dynamiki. Zwieńczeniem działalności ogniowej bolesławieckich artylerzystów podczas tegorocznego zgrupowania pododdziałów WRiA był przeprowadzony w dniach 21 i 22 listopada Trening Kierowania Ogniem (TKO) pułku ze strzelaniem amunicją bojową - pisze kpt. Remigiusz Kwieciński.

image
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, plut. pchor. Adrian Jastrowicz

Trening zainicjowało wręczenie dowódcom ćwiczących pododdziałów zarządzeń bojowych, po czym pododdziały przemieściły się do nakazanych rejonów stanowisk ogniowych. Podczas treningu doskonalono realizację zadań wsparcia ogniowego przez SD (PKOD) dywizjonów. Przez dwa dni baterie 3. dywizjonu artylerii rakietowej (122 mm WR-40 Langusta) oraz 1. dywizjonu artylerii samobieżnej (152 mm ahs Dana) wykonywały zadania z zakrytych stanowisk ogniowych w dzień i w warunkach ograniczonej widoczności.

image
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, plut. pchor. Adrian Jastrowicz

Kontynuacją współpracy w artylerzystami amerykańskimi z 16. pułku artylerii (3-16 FAR) był udział w TKO 23. pułku artylerii baterii artylerii 155 mm haubic Paladin, która wykonywała zadania ogniowe zgodnie z procedurą „Call for fire” w składzie dywizjonu artylerii samobieżnej. Obecność dowódcy baterii i oficerów łącznikowych U.S. Army na stanowisku dowodzenia pułku umożliwiła doskonalenie współdziałania w zakresie planowania wsparcia ogniowego i kierowania ogniem w działaniach bojowych.

image
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, plut. pchor. Adrian Jastrowicz

Oprócz zgrywania systemu rażenia doskonalono także system zgrywania walki w zakresie rozpoznania pułku przy wykorzystaniu etatowych środków rozpoznania tj. RZRA LIWIEC oraz BSP FLY EYE, które realizowały zadania na rzecz rozpoznania obrazowego, elektronicznego oraz obsługiwania strzelań pododdziałów pułku.

image
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, plut. pchor. Adrian Jastrowicz

Po raz kolejny strzelania prowadzone przez artylerzystów z Bolesławca pozwoliły na doskonalenie współdziałania z innymi rodzajami Sił Zbrojnych w zakresie prowadzenia rozpoznania oraz praktycznej realizacji procedury „Call for fire”. W TKO uczestniczyła sekcja wysuniętych obserwatorów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz operatorzy JTAC z Jednostki Wojskowej Komandosów.

image
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, plut. pchor. Adrian Jastrowicz

Podsumowując dwudniowe szkolenie dowódca 23. pułku artylerii płk Grzegorz Potrzuski podziękował żołnierzom za profesjonalizm i zaangażowanie, wyróżniając najlepszą obsługę WR-40 Langusta i działon armatohaubicy Dana listami gratulacyjnymi.

image
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, plut. pchor. Adrian Jastrowicz
Reklama

Komentarze (8)

  1. Nergal

    Jedyny zakup starych leopardow, od dziewięćdziesiątych lat dopiero f16. Jak nadrobić kilkudziesięcioletni zastój w armii, trzeba dekad żeby to nadrobić, i niewiadomo od czego zacząć, bo wszędzie są braki.

    1. Klakier

      Najlepiej zacząć od tego co najważniejsze czyli od obrony przeciwlotniczej której praktycznie nie mamy i prawie nic się nie robi żebyśmy ją mieli

    2. przeciwlotnik

      Zgadzam sie

    3. Należy zacząć od systemu świadomości sytuacyjnej , czyli cyber wojny , dopiero potem można kupować "zabawki "

  2. Klakier

    To pokazaliśmy amerykanom że nasza artyleria rakietowa strzela na całe 20 km,pewnie byli w ciężkim szoku ;)

    1. dropik

      nie bardzo. nie mamy takich poligonów , żeby można strzelać na 20km ;) Zważ ,że amerykanie nie mają takiego systemu himars jednak ma tylko 6 rakiet wiec przy strzelaniu na te niższe odległości nie robi wrażenia.

    2. Dd

      Przecież strzelali góra na 6-7 km bo dalej się nie da na tym poligonie

  3. Marek1

    Jakie strzelanie z zakrytych stanowisk ?? Jak zwykle Langusty ustawione w szereg musiały wyjechać na sam środek gołego pola, by dokonać odpalenia. Ten sam błędny modus operandi pokutuje w WP powszechnie i dotyczy w zasadzie każdego środka ogniowego łącznie z operatorami nielicznych ppk Spike-LR.

    1. Viggen

      Natomiast Amerykanie prowadzili ostrzał z Virgini heh Ileż tych andronów można prawić.

    2. Znający temat

      Proponuje zapoznać się z taktyką WRiA i zasięgnąć języka u jakiegoś artylerzysty.

  4. K 57

    Same experci sie zebrali

  5. Klakier

    Ale M270 zabiera już tych rakiet 12 ale według naszych "geniuszy" w MON nam nie jest potrzebna większa siła ognia aby tylko wyrzutnia wlazła do samolotu w razie jakby nasi władcy w USA chcieli nas na kolejną wojnę wysłać

  6. Jasio z 1a

    A z czego my tą NAWAŁĘ 19 zrobiliśmy??? z postsowieckich rakiet o zasięgu 20 km..... hahahaha

    1. Anty 50 C-cali przed 500+

      a poczytaj jak wbijesz Das war der Krieg Trudent juncture 2018. na jaki dystans 20 + kilometry Niemcy strzelali na poligonie w Szwecji. swoim "krabem", napisy na wyrzutniach, rakietach podpowiadam..po angielsku? hu huhu. powaga. ..jak by bili u NAS na 40 kilometry i w razie biedy znowy z trzech zabitych, CYWILI, np. jak w analizowanym temacie strat w pilotach MiG-aczy29?

  7. Paladyn

    Co kieruje ogniem paladyna?

  8. Proste pytania

    Kiedy wszystkie dywizjony artylerii będą dysponowac organicznymi dronami FlyEye zintegrowanymi z Topazem zainstalowanym na wszystkich posiadanych przez Polskę lufach i wyrzutniach? Myślę m.in. o nie-zmodernizowanych i wciąż nieplanowanych do modernizacji ponad 100 wyrzutniach starych BM21! Kiedy wreszcie MON zamówi wozy dowodzenia ? Kiedy dokupi radary Liwiec? Kiedy dokupi radary pola walki? Kiedy dokupi amunicje?? Jeszcze lata będziemy mieć Dany, trzeba by dokupić do nich parę setek amunicji precyzyjnej nawet tej ukraińskiej! Dokupić amunicję precyzjną (Accular 122) oraz kasetową do Langust, Strixa do Rakow. Lufy już mamy , teraz trzeba choćby partiami , ale bez zwłoki i sukcesywnie dokupywać amunicję, i to najlepszą jaką obecnie można kupić. I absolutnie NIE czekać!!

Reklama