Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: Elektromagnetyczne Lance przeciwko dronom

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Wchodzące w skład PGZ S.A Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. pokazują na XXVII MSPO tak sprawdzone, jak i i całkowicie nowe rozwiązania. Przenośny neutralizator BSP typu Lanca otrzymał nowe modyfikacje, z kolei system TALIN to - w zasadzie -  weteran polskich misji.

System zwalczania/neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych Lanca opracowano w odpowiedzi na rosnące zagrożenia ze strony różnego rodzaju dronów.

Lanca Elektromagnetyczna to przenośny, plecakowy (waga ok. 6 kg) zestaw, którego system antenowy (masa ok. 1 kg) można zamontować na dowolnym uzbrojeniu przenośnym lub jako element systemu bezpieczeństwa pojazdu. Sprzęt ten emituje zakłócenia elektromagnetyczne w paśmie od 100 MHz do 6 GHz w  zasięgu 100-300 metrów (z mocą ok. 1 W).

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Nowa wersja Lanca 2.1 ma już zasięg 2000 metrów, zakres pracy od 0,3 GHz do 6 GHz, możliwość wyboru częstotliwości standardowych i zadawania własnych częstotliwości z ww. zakresu.

Lanca 2.0+ zapewnia określenie pozycji celu względem pozycji neutralizatora, ma wbudowany GPS, kompas i moduł GPRS oraz zapewnia neutralizację w podstawowych pasmach wykorzystania nawigacji satelitarnej. 

Lanca 2.0 wyposażona została w analogowy i cyfrowy modulator sygnału, dwa tryby Lo i Hi emitowanej mocy oraz ma dłuższy czas ciągłej pracy (nowe wersje akumulatorów zasilających). Neutralizacja dokonywana jest na dystansie do 1000 metrów w pasmach – 5,7 – 5,8 GHz, 2,4-2,5 GHz i 0,42-0,45 GHz.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Talin (Tactical Advanced Land Inertial Navigator), czyli taktyczny system pozycjonowania inercyjnego, wykorzystuje opracowane przez firmę Honeywell żyroskopy laserowe (z rezonatorem pierścieniowym) i przyspieszeniomierze. Służy do precyzyjnego dostarczania danych o pozycji i prędkości dla załóg pojazdów wojskowych, również w przypadku zakłócenia sygnału GPS. To wszystko odbywa się w wyniku analizy ruchu (prędkości i kierunku przemieszczenia) oraz wysokości nad poziomem morza.

System ten sprawdził się już w działaniu na cywilnych i wojskowych platformach, w tym podczas realnych operacji bojowych. W naszym kraju stosuje się go na KTO Rosomak, czy samobieżnych wyrzutniach rakietowych Langusta.

WZE z Zielonki otrzymały know-how i prawa do produkcji elementów Talina (wersji 3000, 4000 i 6000) w ramach umowy offsetowej zawartej w 2011 roku. Talin jest rekomendowany do pracy w środowisku, gdzie działanie systemu GPS może być zakłócone lub przerwane. W skład pojedynczego systemu wchodzi główny blok systemu nawigacji INU, pulpit sterowania DCDU, czujnik ruchu VMS, antena GPS oraz okablowanie. Obecnie WZE modernizuje poszczególne elementy systemu, poprawiając ich bezpośrednie użycie i wprowadzając nowe parametry.

Reklama

Komentarze

    Reklama