Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowości PCO na MSPO 2018

Fot. PCO.
Fot. PCO.

Zminiaturyzowany Monokular Uniwersalny MU-3MS, Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-3 oraz DCM-1 Szafir (nowa wersja dziennego celownika modułowego) - to nowości, która polska firma PCO zaprezentuje podczas tegorocznej edycji MSPO w Kielcach. Spółka powalczy również o Defendery, zgłaszając w tym roku do konkursu 4 propozycje.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Na wystawie zadebiutuje w tym roku Zminiaturyzowany Monokular Uniwersalny MU-3MS, najnowsze urządzenie noktowizyjne wyprodukowane w PCO S.A., przeznaczone do obserwacji w warunkach nocnych przez indywidualnego użytkownika. Jest to obecnie jedno z najlżejszych i najmniejszych urządzeń noktowizyjnych tej klasy na świecie, które posiada oparty o 16 mm wzmacniacz obrazu INTENS z wysokim FOM i dobrymi parametrami detekcji, rozpoznawania i identyfikacji. Jest dostępne w wersji z obrazem z zielonym fosforem (P43) lub białym fosforem o wysokim kontraście (P45 – ONYX). Posiada również automatyczne bramkowanie, tzw. autogating, zapewniające ochronę sprzętu w razie nagłej ekspozycji na ostre źródło światła oraz jest wyposażone w automatyczną regulację wzmocnienia.

Wśród nowości na MSPO 2018 spółka pokaże również DCM-1 Szafir – nową wersję dziennego celownika modułowego. Konstrukcja, projekt i proces wytwórczy tego wyrobu  PCO S.A. jest na etapie modyfikacji z uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez użytkowników testujących sprzęt w warunkach polowych. Dzienny Celownik Modułowy DCM-1 Szafir jest przeznaczony do celowania i prowadzenia obserwacji pola walki w warunkach naturalnego oświetlenia dziennego. DCM-1 tworzy Lunetka Dzienna Krótka LDK-4 i zamocowany na niej Mini Kolimator MK-1. Urządzenie daje możliwość dostosowania konfiguracji celownika do indywidualnych preferencji lub różnych potrzeb operacyjnych. MK-1 może być zamontowany z przodu albo z tyłu lunetki. Konstrukcja jest zwarta i odporna na narażenia mecha­niczno-klimatyczne, a masa wyrobu wynosi około 540 g.

Trzecim premierowym urządzeniem PCO S.A. prezentowanym podczas MSPO 2018 będzie Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-3, przeznaczony dla zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia (ZSMU), stanowiącego wyposażenie lekkiego opancerzonego transportera rozpoznawczego LOTR. W skład modułu optoelektronicznego wchodzą: kamera termowizyjna (zakres 3–5 μm), zespół kamer telewizyjnych oraz monoimpulsowy, bezpieczny dla oka dalmierz laserowy. Umożliwiają one wykrycie, rozpoznanie, identyfikację oraz pomiar odległości do wykrytego celu. Sterowanie funkcjami modułu odbywa się z pulpitów wielofunkcyjnych stosowanych w danym systemie.

PCO w walce o Defendery

Na wystawie przemysłu obronnego w Kielcach znajdą się również inne wyroby PCO S.A.: Monokular Noktowizyjny MU-3M Koliber, Gogle Noktowizyjne PNL-2ADM Szpak, Lornetka Termowizyjna NPL-1T Agat, Lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-4 Orlik oraz Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT Rubin. Spółka zaprezentuje także Kamerę Termowizyjną KLW-1 Asteria, Kamerę Termowizyjną KMW-3 Temida i Kamerę Telewizyjną KTVD-1M Helios oraz System Obserwacji Dookólnej SOD Atena, Stabilizowaną Głowicę Optoelektroniczną Dowódcy GOD-1 Iris i Stabilizowaną Głowicę Optoelektroniczną Działonowego GOC-1 Nike. Producent urządzeń optoelektronicznych pokaże również Kamerę Cofania KDN-1T i Kamerę termowizyjną KLW-1E oraz Peryskopowy Celownik Termowizyjny PCT -72.

Do konkursu Defendery 2018 PCO S.A. zgłosiło kilka swoich produktów. O nagrody dla spółki przemysłu obronnego na tegorocznej edycji MSPO będą walczyć: Lornetka Termowizyjna NPL-1T Agat, Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-3, Lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-4 Orlik oraz Zestaw kamer do Leoparda: KDN-1T i KLW-1E.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Kapitan Ameryka

    @omo Obecnie parametry wzmacniaczy obrazu od Francuzów (w technologii Intens) są porównywalne z najnowszymi wzmacniaczami obrazu od L3/Hariss. Podniecanie się gen. III było zasadne jakieś 5-6 lat temu, teraz to jest jedno i to samo.

  2. Podporucznik rezerwy wojsk kwatermistrzowskich

    Każdy żołnierz powinien mieć peryskop pozwalający na obserwację skrytą lub pod ostrzałem. Waga mniej niż kilogram, a wzrost przeżywalności olbrzymi.

  3. JSM

    PCO jest OK ale montowanie Asterii ze stareńkim przetwornikiem do Leo 2PL jest ... smutne. Świat idzie w termowizję HD. XGA (1024×768) to minimum a FLIR oferuje NIECHŁODZONE !!! 2560×1600 (XF11 LWIR HD).

  4. omo

    Fajnie fajnie... Szkoda tylko,że POLSKA jest tylko obudowa noktowizorów. Serce czyli przetwornik elektrooptyczny to holendersko-francuski Photonis bazujący na lampach XR5...PCO nigdy nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować przetworników ( oczywiście szkoda) a tym bardziej mających autogated. System ten opanowali tylko Amerykanie i Photonis... Nawet rosyjski Katod choć produkuje przetworniki gen 3 nie posiadają one autogated ( np używany przez Rosjan w Syrii Valdaj 1PN138). Swoją drogą może ktoś na forum napisał by jak naprawdę mają się przetworniki XR5 ( super gen 2+) do amerykańskich gen 3 np PVS-14 omni VII...

Reklama