MSPO 2018: Łączność dla polskich F-16 i rozpoznanie elektroniczne Rohde & Schwarz

17 września 2018, 08:16
Zdj SDTR VR5000
Programowalna radiostacja taktyczna do działań lądowych R&S SDTR VR5000 z widocznym po lewej manipulatorem zdalnego sterowania. Fot. M.Dura
Reklama

Firma Rohde & Schwarz zaprezentowała na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego  w Kielcach szereg rozwiązań technicznych, często mało znanych w Polsce, spośród których wyróżniały się m.in.: system antydronowy R & S ARDRONIS, lądowe i lotnicze radiostacje programowalne oraz kompaktowy, plecakowy namiernik radiowy.

Przedstawiciele Rohde & Schwarz są świadomi, że w Polsce ich firma jest znana przede wszystkich z systemów łączności morskiej. W obchodzone w tym roku dwudziestopięciolecie utworzenia polskiego przedstawicielstwa Rohde & Schwarz postanowiono zmienić tę sytuację - na MSPO w Kielcach zaprezentowano o wiele szerszą ofertę dla klientów wojskowych i rządowych z zakresu łączności radiowej, a w tym: system antydronowy, radiostacje i odbiorniki zakresu HF/VHF/UHF, programowalne radiostacje SDR (software-defined radio), systemy komunikacji głosowej VCS oraz zintegrowane okrętowe systemy łączności i rozpoznania radiowego, namierniki radiowe i cyfrowe odbiorniki szerokopasmowe.

System antydronowy R & S ARDRONIS

Firma Rohde & Schwarz położyła w swojej prezentacji w Kielcach szczególny nacisk na system antydronowy R & S ARDRONIS. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które daje możliwość wykrywania, identyfikowania, klasyfikowania, namierzania, rejestrowania i przerywania połączenia kanału łączności wykorzystywanego do sterowania dronami kierowanymi radiowo RC (radio-controlled). System został już wielokrotnie sprawdzony, nie tylko podczas wielu testów, ale również przez użytkowników, którzy wykorzystywali go do ochrony ważnych obiektów, publicznych wydarzeń oraz VIP-ów.

image
Zestaw antydronowy R & S ARDRONIS-I. Fot. Rohde & Schwarz

R & S®ARDRONIS realizuje zadania związane z wczesnym ostrzeganiem o pojawiających się dronach i monitorowaniem aktywności bezzałogowców w kontrolowanej przestrzeni powietrznej. Całe zadanie realizowane jest w sposób pasywny, przy zastosowaniu urządzeń rozpoznawczych opracowanych przez Rohde & Schwarz. Wykorzystano w tym przypadku doświadczenie firmy w pracach nad systemami walki elektronicznej oraz uzyskane przez nią kompetencje w dziedzinie analizy sygnałów.

To dzięki temu udało się opracować system wykrywania położenia stanowisk sterowania dronów oraz samych dronów poprzez detekcję i namierzanie stosowanych na nich nadajników łączności radiowej (pracujących w paśmie od 20 MHz do 6 GHz). W ten sposób uzyskuje się informacje, pozwalające wypracować odpowiednią decyzję i wykorzystywać najbardziej skuteczne środki przeciwdziałania. W przypadku R&S ARDRONIS odbywa się to poprzez przerwanie połączenia radiokomunikacyjnego pomiędzy operatorem a dronem. Współpracowano w tym przypadku również z innymi firmami, takimi jak Diehl Defence, która dostarcza efektory elektromagnetyczne do neutralizacji dronów.

image
Zestaw antydronowy R & S ARDRONIS-R. Fot. Rohde & Schwarz

Zestaw antydronowy R&S ARDRONIS ma dodatkowo możliwość prowadzenia analizy sygnałowej, a więc identyfikacji bezzałogowców na podstawie emitowanych przez nie sygnałów oraz rejestrowania zaistniałych zdarzeń (co może być przydatne do ewentualnego dochodzenia). Proponowany jest przy tym zarówno system mobilny na pojeździe, jak i i system stacjonarny przygotowywany dla ochrony określonej infrastruktury krytycznej. Kilka egzemplarzy takich rozwiązań już zostało zamontowanych w Niemczech i jest z powodzeniem wykorzystywanych operacyjnie.

W ofercie firmy Rohde & Schwarz znajdują się cztery zestawy systemu antydronowego w zależności od zakresu wykonywanych przez nie zadań:

  • R&S ARDRONIS Detection (R&S ARDRONIS-I) – służący do wykrywania dronów;
  • R&S ARDRONIS Direction (R&S ARDRONIS-D) – służący dodatkowo do namierzania dronów i stanowisk operatora, kierującego działaniem bezzałogowców (bez możliwości stawiania zakłóceń);
  • R&S ARDRONIS Disruption (R&S ARDRONIS-R) – dający możliwość neutralizacji wykrytych bezzałogowców (z możliwością stawiania zakłóceń);
  • R&S ARDRONIS Protection (R&S ARDRONIS-P) – wykorzystywany do ochrony określonych obiektów i wskazanego terenu (z możliwością stawiania zakłóceń).
image
Zestaw antydronowy R & S ARDRONIS-P. Fot. Rohde & Schwarz

Radiostacje programowalne

W przypadku urządzeń łączności radiowej w Kielcach zwracano szczególna uwagą na dwa takie urządzenia:

  • wystawianą po raz pierwszy w Polsce najnowszą, programowalną radiostację pokładową dla statków powietrznych R&S SDAR AR5000 (która została pokazana po raz pierwszy na targach ILA2018 w Berlinie pod koniec kwietnia 2018 r.) Jest to urządzenie pracujące w paśmie od 30 MHz do 512 MHz;
  • programowalną radiostację taktyczną dla działań lądowych R&S SDTR VR5000 (działającą w szerokim paśmie częstotliwości VHF/UHF od 30 MHz do 512 MHz z mocą do 50 W bez stosowania zewnętrznych wzmacniaczy).

Cechą charakterystyczną obu tych rozwiązań jest zastosowana w nich architektura SCA (Software Communications Architecture) SCA 2.2.2. – najnowszy standard rozwijany obecnie przez Rohde & Schwarz oraz technologia rozpraszania widma poprzez „skakanie” sygnału po różnych częstotliwościach FHSS Saturn (Frequency-hopping spread spectrum) – zwiększająca bezpieczeństwo łączności. Warto przy tym zaznaczyć, że radiostacje R&S SDAR AR5000 są używane w Polsce, ponieważ zainstalowano je na polskich samolotach F-16.

image
Programowalna radiostacja pokładowa dla statków powietrznych R&S SDAR AR5000. Fot. M.Dura

Kompaktowy namiernik radiowy R&S DDF1555

Kolejnym urządzeniem przedstawianym w Kielcach był kompaktowy namiernik radiowy R&S DDF1555, zaprezentowany na MSPO w wersji do pracy w ruchu („On the march”) po zainstalowaniu w łatwej do przenoszenia instalacji plecakowej (ważącej 4,5 kg). Jest on dodatkowo oferowany w wersji samochodowej z możliwością wykorzystania bardziej rozbudowanego systemu antenowego.

image
Kompaktowy namiernik radiowy R&S DDF1555. Fot. M.Dura

Cechą charakterystyczną namiernika „plecakowego” jest specjalna antena szerokopasmowa VHF/UHF typu R&S ADD107 działająca w pasmie od 20 MHz do 1,3 GHz. Pasmo to można zmienić (od 690 MHz do 6 GHz) stosując większą, rozkładaną antenę UHF/SHF R&S®ADD207. Zgodnie z informacją przekazana przez producenta źródła odbieranych sygnałów radiowych są namierzane z dokładnością około 1º. Całość jest zintegrowana z elektronicznym kompasem oraz systemem GPS. Do namiernika można również podłączyć komputer analizujący otrzymane sygnały dzięki zaimplementowanemu na nim oprogramowaniu R&S CA100.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24