Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na szwedzkie pociski przeciwlotnicze. Pośrednikiem NATO

Fot. Saab
Fot. Saab

Firma Saab poinformowała o otrzymaniu kontraktu od Agencji Wsparcia NATO, w ramach którego dostarczy pociski przeciwlotnicze RBS 70 BOLIDE. Ogólna wartość umowy wynosi ok. 12,5 mln USD.

Firma Saab, producent pocisków przeciwlotniczych RBS 70 Bolide, poinformowała o umowie podpisanej z Agencją Wsparcia NATO, zgodnie z którą dostarczy wspomniane uzbrojenie o wartości ok. 12,5 mln USD. Dostawa ma zostać zrealizowana w latach 2016-2017. Pociski trafią do co najmniej jednego z państw członkowskich NATO, nie ujawniono jednak docelowego odbiorcy.

Zamówienie złożone przez Agencję Wsparcia NATO odbywa się w ramach planów wzmocnienia obrony przeciwlotniczej krajów Sojuszu.

Wyrzutnie RBS 70 zakupiło 19 państw. Bolide to 4. generacja pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu tego typu produkcji Saab, są one zdolne do zwalczania śmigłowców, samolotów i systemów bezzałogowych, a także pocisków manewrujących, w odległości do 8 km od wyrzutni, na pułapie przekraczającym 5000 m. Do chwili obecnej dostarczono użytkownikom ponad 17 tys. pocisków rodziny RBS 70.

Reklama

Komentarze (9)

  1. Hammer

    No jak to jest? NATO współpracuje i nie uważa by Szwedzi pod naciskiem Rosji wycofali się i oleli zachód? Gdzie ci przeciwnicy współpracy ze Szwecją i Saabem?

    1. niktważny2016

      po rozpadzie ZSRR Finlandia i Szwecja powinny spokojnie wstąpić do NATU i Norwegia do EU

  2. Fuga

    Porównywanie RBS 70 do Gromu nie ma sensu. Łączy je tylko tyle, że strącają obiekty z nieba i są przenośne (RBS 70 trochę mniej bo trzeba ze 3 ludzi, aby go targać). Reszta jest zupełnie inna.

    1. vvv

      ale RBS70 jak walnie to straca cel a grom to co najwyzej uszkodzi

  3. ghfhf

    O boże tylko nie RBS 70, co to za MANPADS który musi być wystrzeliwany z ze stojaka? Na dodatek operator musi oznaczyć cel wiązka laserową co praktyczne uniemożliwia zestrzelenie samolotu.

    1. vvv

      nie musi oznaczac celu wiazka. nie klam

  4. Maczer

    Akurat Pilca z Polską amunicja APDST/FAPDST (Zasięg 3km), prceyzyjnym naprowadzaniem, wyrzutnią Gromów (5km) i co najważniejsze automatycznym dowodzeniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem dolnego piętra OPL. Takie parametry to aktualny światowy standard dla tego typu rozwiązań. Rakiety RBS70, niewątpliwie dobre, są inną klasą sprzętu i do nieco innych zastosowań. Ich porównywanie ma taka samą merytoryczną wartość jak wywody takich "ekspertów" oraz kwestionowanie sesnsu inwestowania w krajowy przemysł obronny.

    1. vvv

      APDST? o czym ty piszesz? opl powinna miec amunicje programowalna odłamkową lub jednolite pociski o dużej masie a nie lekkie igiełki z 23mm. swiatowy standard to 30-35-40mm z programowalna amunicja w pelnym automacie a nie gównania pilica z lekkimi rakietami. taki standard to w syrii jest lub libii

  5. ...zadzidzie.

    Czytam wypowiedzi forumowiczów i jak sądzę można wyciągnąć wniosek, iż żaden jak do tej pory pocisk rakietowy naszych "światowej" sławy /instytuty, profesorowie, zakłady/ wyciągaczy pieniędzy z budżetu, nie jest dobry. Zadęcie na nasz wyrób zmierza w kierunku cepa. Wiedza sprzed lat..., technologia sprzed lat...ale kasa światowa. Biednego nie stać na badziewie, bo krew żołnierza nie ma ceny.

  6. malkontent

    Co do tego, który system lepszy wątpliwości nie mam. RBS 70 jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż nasza dłubanina, najpierw wokół sowieckiej Strzały (grom), a potem wokół Igły (piorun). Tłumaczenie kolegów forumowiczów, że tego wymaga nasza racja stanu, bo musimy bronić naszego przemysłu - nie przyjmuję. To nie jest usprawiedliwienie dla zakupów marnego towaru, a potem wtykanie go w ręce polskiego żołnierza i oc zekiwanie, że dokona tym cudów. Nie dokona!! A dla Tarnowa to też żadne usprawiedliwienie, że od lat tłucze w kółko to samo i wmawia wszystkim, jakże nowoczesny i perspektywiczny to produkt. Jakoś nie widać długiej kolejki chętnych po ten wyrób. W sumie dobrze, że nasze wojsko jeszcze istnieje, dzięki niemu Tarnów przetrwa. A już ostatnia hucpa z Pilicą to dopełnienie paranoi. Wstyd dla zakładów, a jeszcze większy dla tych co to wybrali, a byli pośród nich (o zgrozo) także wojskowi. Wiekowe ruskie sikawki 23 mm, z których już nawet terroryści arabscy rezygnują, wzmocnione Gromem/Piorunem!! I z tym wchodzimy w XXI wiek. Ludzie ratujcie!!!

  7. Rydzyk666

    Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie czy nowy polski projekt pod kryptonimem błyskawica, będzie miał osiągi porównywalne z konstrukcją szwedzką ?

    1. mario

      Nie będzie miał. Polska bez udziału zewnętrznych środków i producentów nie jest w stanie samodzielnie opracować i wyprodukować podobnej klasy rakiet. Nie mówiąc już o bardziej zaawansowanych.

    2. tomash

      tak - za około 20 lat - tyle będzie potrzeba czasu na wyciąganie z budżetu kasy na prace projektowo-wdrożeniowe.... :)

    3. taki sobie ktoś

      Plany konstruktorów zakładają zasięg ok. 18 km. i pułap 10 km. Ale o pełnych możliwościach przekonamy się, jak błyskawica ( lub piorun ) znajdą się na uzbrojeniu wojska.

  8. Gottard

    Ojej a czemu nie najlepsze na świecie polskie Gromy z Mesko S.A? Widocznie ci w NATO nie tak głupi, wiedza co dobre a co się nie nadaje do niczego. Po co wyrzucać kasiorę w błoto? Brawo Szwecja RBS-70 jest the best. RBS-y, AT-4, NLAW itp. dla Polski pilnie.

    1. Extern

      RBS-y kupują ci co nie mają własnego odpowiednika, jakoś nie słyszałem żeby Francuzi, Brytyjczycy, Amerykanie (ci z USA), Rosjanie, Chińczycy kupowali te rakiety. Polska produkując własne tego typu rakiety plasuje się na krótkiej liście krajów na tyle rozwiniętych aby mieć własne tego typu uzbrojenie. Nawet Niemcy produkują licencyjne Stingery (i też jakoś RBS-ów nie kupują). Oto za Wiki lista krajów które użytkują RBS-y Argentyna (30 szt.) Australia (250 szt.) Bahrajn (161 szt.) Czechy (90 szt.) Finlandia (250 szt.) Indonezja (150 szt.) Iran (200 szt.) Irlandia (25 szt.) Norwegia (2.300 szt.) Pakistan (1.230 szt.) Singapur (500 szt.) Szwecja Tajlandia (15 szt.) Tunezja (300 szt.) Wenezuela (200 szt.) Zjednoczone Emiraty Arabskie (304 szt.) Jak widać ilości egzemplarzy w poszczególnych krajach w większości przypadków raczej symboliczne. Przypominam że w Polsce wyprodukowano już ze 2 tysie gromów. Nie zrozumcie mnie źle nie uważam że rakieta RBS-70 jest zła, uważam tylko że bylibyśmy najgorszego typu frajerami gdybyśmy zarzucili własny całkiem udany program tego typu rakiet aby przesiąść się na Szwedzką rakietę zamiast rozwijać swój potencjał projektowo-produkcyjny w tym zakresie.

  9. morgul

    takie coś na Popradzie miałoby sens no chyba że Piorun będzie jakimś konkretnym sprzętem ...

Reklama