Reklama

Siły zbrojne

Klasy mundurowe na szkoleniach wojskowych

Fot. Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” via Facebook
Fot. Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” via Facebook

3,5 tysiąca kadetów w całej Polsce bierze udział w obowiązkowych obozach szkoleniowych. To jeden z głównych punktów w procesie szkolenia uczniów szkół średnich objętych programem Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych.

Uczniowie korzystają z takiej formy zajęć po pierwszym roku edukacji. Zwyczajowo jest to maj lub czerwiec, jednak z uwagi na pandemię MON już w styczniu podjęło decyzję, by szkoły z IV edycji programu mogły je organizować do listopada br. Część szkół z uwagi na malejącą liczbę zakażeń i odwoływanie kolejnych obostrzeń zdecydowała się wykorzystać czerwcowy termin.

Tak było m.in. w Świętoszowie, gdzie na terenie 10. Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się kadeci z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Za sobą obóz mają też uczniowie z X LO im. Sybiraków w Rzeszowie, którzy na terenie 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu szkolili się już w maju. W poniedziałek 21 czerwca swój obóz rozpoczyna Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku – odbędzie się on w 22. Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

Nowością tegorocznych obozów jest także to, że większość kosztów wziął na siebie MON. Ministerstwo w całości finansuje zakwaterowanie i wyżywienie uczestników. Po stronie organów prowadzących szkoły jest jedynie pokrycie wydatków związanych z transportem.

Obóz jest intensywnym szkoleniem praktycznym podsumowującym dotychczasowe umiejętności w polu w trakcie określonej sytuacji taktycznej. To ogółem 50 godzin zajęć realizowanych na terenie tzw. jednostki patronackiej, podczas których kadeci doskonalą spektrum wiedzy wojskowej, m.in. terenoznawstwo, OPBMR, rozpoznanie wojskowe i łączność, taktykę i ochronę obiektów, zabezpieczenie logistyczne, szkolenie strzeleckie, medyczne i inżynieryjno-saperskie.

Program uzupełniają też zajęcia z zakresu wychowania obywatelskiego i wojskowego, w ramach których np. kadeci z Kamiennej Góry zwiedzali dawny stalag w Żaganiu. Obóz to także doskonały moment na ćwiczenie tzw. kompetencji miękkich – współdziałania, pracy w grupie, integracji społecznej. Młodzież ma możliwość poczuć namiastkę życia wojskowego – przez 5 dni śpią w budynkach koszarowych lub namiotach na terenie jednostki wojskowej.

Reklama
Reklama

Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe to projekt uruchomiony w MON w 2017 roku. W nadchodzącym roku szkolnym ruszy jego V edycja. Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki szkolnej w ramach przedmiotu „Edukacja wojskowa” odbywają łącznie 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych.

Po jego zakończeniu mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się przysięgą wojskową. Następnie mogą ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe.

Równolegle do CWKM w MON od 2020 roku działa program „Oddziały Przygotowania Wojskowego”, który jest projektem docelowym dla klas wojskowych. Także kadeci z OPW już w przyszłości zmierzą się z zadaniami szkoleniowymi na obozie wojskowym.

image
Fot. Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” via Facebook
Reklama

Komentarze (1)

  1. ;)))

    Pamiętam takie zdjęcia z podręcznika do p.o. z lat 60 tych.

Reklama