Reklama

Siły zbrojne

Jastrzębie z systemem rozpoznania radarowego

fot. st.chor.szt. Adam Roik_Combat Camera DORSZ
fot. st.chor.szt. Adam Roik_Combat Camera DORSZ

Inspektorat Uzbrojenie rozpoczął postępowanie na radarowe systemy rozpoznania powietrznego SAR, które mają zostać zintegrowane z polskimi samolotami wielozadaniowymi F-16C/D. Urządzenia te mają zwiększyć możliwości rozpoznawcze i bojowe eksploatowanej floty Jastrzębi.

Chodzi dokładnie o trzy zasobniki wykorzystujące radiolokatory klasy SAR wraz z ich integracją z F-16 C/D Block 52+. Oprócz tego zakupione mają zostać stacje naziemne przeznaczone do planowania misji i programowania tych zasobników SAR, naziemne stacje analizy i transmisji danych, narzędzia i aparatura kontrolno-pomiarowa oraz dokumentacja techniczna.

Zgłoszenia do przetargu można składać do 4 listopada br. Następnie Inspektorat Uzbrojenia rezerwuje sobie możliwość wyboru do pięciu oferentów, którym zostanie przesłany opis przedmiotu zamówienia. W trakcie oceny ofert największą wagę (70 pkt procentowych) będzie miała cena, 10 punktów będzie można dostać za atrakcyjny okres gwarancji, a 20 za zaproponowanie rozwiązania wykorzystującego radar ze skanowaniem fazowym.

Nie wiadomo jaka jest przewidywana wartość zakupu, ale obowiązkowe wadium składane przez oferentów to 5 mln PLN, a zatem wartość całego kontraktu przekroczy raczej na pewno 100 mln PLN. Przewidywany czas realizacji zamówienia to 44 miesiące od czasu podpisania kontraktu, można więc zakładać że całość procesu pozyskiwania zasobników uda się zamknąć mniej więcej w ciągu czterech lat od dnia dzisiejszego (jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem).

Obecnie Siły Powietrzne eksploatują zasobniki systemu DB-110 firmy Goodrich Corporation (m.in. w działaniach na obszarze Zatoki Perskiej) wraz z dwiema naziemnymi stacjami analizy danych. Pracują one w paśmie widzialnym (kamera światła szczątkowego CCD) oraz wykorzystują kamerę termowizyjną o układach optycznych stabilizowanych w dwóch osiach. Oba układy umożliwiają obserwację boczną obiektów z odległości do 36 km w przypadku kamery termowizyjnej i 72 km w przypadku kamery światła szczątkowego. Oprócz tego SZ RP eksploatują także opto­elek­tro­niczne zasob­niki obser­wa­cyjno-celow­ni­cze Sniper.

Przed rozpoczęciem postępowania, od 2017 roku IU prowadził w zakresie tych zasobników fazę analityczno-koncepcyjną.

Reklama

Komentarze

    Reklama