Reklama

Geopolityka

Grecja, Macedonia i Bułgaria - cele misji polskich pograniczników

Fot. www.strazgraniczna.pl
Fot. www.strazgraniczna.pl

Prawie 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej uczestniczy lub będzie uczestniczyć, w maju i czerwcu, w operacjach ochrony granic w Grecji, Macedonii oraz Bułgarii, w rejonach szczególnie narażonych na napływ migrantów - wynika z danych Komendy Głównej SG.

Na misjach w ramach operacji koordynowanych przez Frontex obecnie przebywa 46 funkcjonariuszy SG, w tym 36 w Grecji. Polscy pogranicznicy prowadzą patrole na granicy morskiej w rejonach szczególnie narażonych na presję migracyjną - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias.

Polscy oficerowie pracują w pięciu greckich hotspotach, tj. na wyspach Leros, Lesbos, Samos, Chios i Kos. Zajmują się m.in. ustalaniem kraju pochodzenia migrantów. "Analizują dokumenty, zajmują się rejestracją i daktyloskopowaniem. Do ich zadań należy także eskortowanie migrantów, co do których wydano decyzje o zawróceniu do kraju, z którego przybyli, czyli do Turcji" - powiedziała Golias.

W drodze do Grecji są samochody patrolowe z kilkoma funkcjonariuszami SG, którzy od 16 maja będą wspierać służbę graniczną Grecji w patrolowaniu wybrzeży wysp Lesbos i Chios.

Rzeczniczka komendanta głównego SG podkreśliła, że polskie wsparcie jest na bieżąco konsultowane z agencją Frontex. "Reagujemy elastycznie na zmieniającą się sytuację na południu Europy i staramy się wysyłać funkcjonariuszy o najbardziej potrzebnych specjalnościach do miejsc wskazywanych przez Frontex jako te, które w danym momencie wymagają wsparcia" - powiedziała Golias.

Pod koniec maja kilkunastu funkcjonariuszy SG wraz ze specjalistycznym sprzętem - pojazdami obserwacyjnymi wyposażonymi w system kamer umożliwiających całodobowy nadzór nad granicą - wyjedzie do Bułgarii. "Do końca czerwca będą patrolować granicę bułgarsko-serbską i bułgarsko-turecką, która jest granicą szczególnie trudną do upilnowania ze względu na górzysty teren i słabą infrastrukturę drogową" - powiedziała Golias.

Od 5 maja polska Straż Graniczna prowadzi wspólną operację z policją macedońską na granicy macedońsko-greckiej. Bierze w niej udział 30 funkcjonariuszy i 12 pojazdów operujących w rejonie miasta Gevgelija. Oficerowie są wyposażeni m.in. w kamery termowizyjne i gogle noktowizyjne. "Operacja jest przeprowadzana na życzenie rządu Macedonii w związku z trwającym kryzysem migracyjnym na szlaku bałkańskim. Misja zakończy się 19 czerwca" - powiedziała Golias.

"W maju na najbardziej dotkniętych zjawiskami migracyjnymi odcinkach granic Europy Południowej pracę lokalnych funkcjonariuszy wspiera lub będzie wspierać 93 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej" - podsumowała rzeczniczka komendanta głównego SG.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu - napływają przez Morze Śródziemne.

W 2015 r. do Europy trafiło ponad 1 mln migrantów. Tylko od początku tego roku liczba ta przekroczyła 187 tys., z czego ponad 155 tys. trafiło do Grecji - wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

  1. panzerfaust39

    Grecja Macedonia i Bułgaria nie potrafią chronić własnych granic przed najazdem nieuzbrojonych imigrantów ?

    1. Marek

      Bułgaria chyba potrafi, albo przynajmniej wie jak to robić. Poprawność polityczna przecież nie wypaliła jej obywatelom jeszcze mózgów. Na dodatek jeszcze, ktoś, kto chciałby wybrać się tamtejszym szlakiem "na lewo" do Europy, musi zupełnie nie znać historii tego kraju. albo przynajmniej wie jak to robić. Nie zmienia to jednak tego, że dla naszego dobra warto jej w tym zbożnym dziele pomóc.

  2. autor komentarza

    pogranicznik to członek Pogranotriadu - czyli sowieckich oddziałów ochrony pogranicza, wchodzących w skład NKWD. Określanie tym terminem polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej jest raczej obraźliwe.

    1. bruckner

      W języku polskim jest około 2000 słów identycznie brzmiących jak w języku rosyjskim. Może i je zastąpmy naszymi odpowiednikami np zamiast używać słowa kosmos wprowadźmy "spejs", zamiast słowa samolot wprowadźmy słowo "plejn" :) A na koniec dziadka zastąpmy "grandfaterem".

  3. Waffek

    SG zafundowała sobie nowy kamuflaż (odmiana multi) w jakim widzimy kurtki na zdjęciu. Niestety na portki już nie starczyło i noszą starą Panterę 93. Komiczna kombinacja

  4. dssas

    Szkoda ze takiego camo jak straż graniczna nie ma armia..

Reklama