Reklama

Technologie

Startupy w programie „euromyśliwca” 6. generacji

Wyrzutnia bezzałogowców z samolotu transportowego Airbus A400M stworzona w programie I4 FCAS. Fot. Airbus
Wyrzutnia bezzałogowców z samolotu transportowego Airbus A400M stworzona w programie I4 FCAS. Fot. Airbus

Airbus zakończył pilotażową fazę inicjatywy „Innovations for FCAS” (I4 FCAS), której celem jest zaangażowanie w rozwój programu Future Combat Air System (FCAS) niemieckich startupów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytutów badawczych. Inicjatywę uruchomioną w kwietniu 2020 roku sfinansowało niemieckie ministerstwo obrony.

Inicjatywa pokazuje, że program FCAS różni się od wcześniejszych większych projektów obronnych. Wdrażając młodych i innowacyjnych graczy, spośród których niektórzy nigdy nie mieli kontaktu z sektorem zbrojeniowym, zapewniamy wykorzystanie wszystkich dostępnych kompetencji w przełomowym programie high-tech, takim jak FCAS. Takie podejście będzie sprzyjać transferowi technologii między światem wojskowym i cywilnym. Naszą ambicją jest kontynuowanie inicjatywy i uczynienie z niej fundamentu naszej strategii innowacji w FCAS.

Dirk Hoke, prezes Airbus Defence and Space.

W fazie pilotażowej programu I4 FCAS wzięło udział 18 innowacyjnych podmiotów, które pracowały nad 14 projektami w różnych obszarach, obejmujących całą gamę elementów FCAS: chmurę bojową (combat cloud), system łączności, myśliwiec nowej generacji, zdalnie kierowanych nosicieli, system systemów, czujniki. Inżynierowie Airbusa ściśle współpracowali z MŚP i start-upami, aby w tych 14 projektach osiągnąć konkretne wyniki, takie jak:

 - Pierwsza zatwierdzona do testów w locie wyrzutnia bezzałogowego statku powietrznego (UAV) z samolotu transportowego. Projekt ten jest wynikiem współpracy Airbusa jako integratora samolotu A400M z firmami Geradts GmbH w zakresie wyrzutni i SFL GmbH ze Stuttgartu w zakresie integracji UAV. Projekt jest wspierany przez symulacje DLR. Elastyczne podejście do projektowania i rozwoju pozwoliło na szybkie prototypowanie i gotowość do lotu po zaledwie 6 miesiącach.

 - Demonstrator bezpiecznej chmury bojowej (combat cloud): pierwszy transfer zabezpieczonych systemów operacyjnych do środowiska chmury. Kernkonzept GmbH z Drezna wraz z Airbus CyberSecurity pokazały, w jaki sposób wykorzystać rozwiązania IT dla spełnienia najwyższych wymagań bezpieczeństwa w rządowym systemie chmurowy danych.

 - Demonstrator zastosowania sztucznej inteligencji do analizy częstotliwości radiowych. Spółka Hellsicht GmbH z Monachium zasiliła swoje algorytmy zestawami danych dostarczonych przez Airbusa, uzyskując unikalną zdolność do identyfikacji wybranych nadajników, takich jak stacje radiolokacyjne, w czasie rzeczywistym.

Jako największy program zbrojeniowy Europy w nadchodzących dziesięcioleciach, FCAS ma na celu wyznaczanie nowych granic innowacji i technologii. Jego rozwój może zaowocować przełomowymi technologiami w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, zespoły bezzałogowe, chmura danych czy cyberbezpieczeństwo. Są to w znacznej części technologie podwójnego zastosowania, które mogą być równie przydatne w aplikacjach militarnych jak i cywilnych, oraz w obszarze służb ratowniczych, bezpieczeństwa narodowego czy telekomunikacji.

Warto przypomnieć, że wiele przełomowych technologii stosowanych dziś powszechnie powstało pierwotnie do zastosowań wojskowych lub jako efekt uboczny prac nad projektami zbrojeniowymi. Można wśród nich wymienić choćby kuchenki mikrofalowe, komunikację lotniczą czy łączność bezprzewodową. W przypadku programu FCAS, w który zaangażowane zostaną setki miliardów euro, wpływ na całą gospodarkę może być bardzo ożywczy, nawet jeśli do rynkowych rozwiązań trafi ułamek tej sumy.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama