Reklama

Siły zbrojne

NATO wzmacnia partnerstwo z Gruzją

Fot. Spc. Esmeralda Cervantes, Joint Multinational Readiness Center (domena publiczna)
Fot. Spc. Esmeralda Cervantes, Joint Multinational Readiness Center (domena publiczna)

Sojusz Północnoatlantycki wzmacnia partnerstwo z Gruzją. Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy i natowsko-gruzińskie Połączone Centrum Szkoleń i Ewaluacji (JTEC) w Tbilisi podpisały kolejną umowę o partnerstwie pomiędzy NATO i Gruzją.

W związku z pandemią COVID-19 umowa została podpisana podczas dwóch odrębnych uroczystości. Dowódca JFTC gen. dyw. Adam Joks 4 listopada podpisał porozumienie w Bydgoszczy w imieniu Dowódcy Sojuszniczego Dowództwa NATO ds. Transformacji, a zastępca szefa obrony Gruzji gen. bryg. Irakli Chichinadze 11 listopada w Tbilisi - w imieniu gruzińskiego Ministerstwa Obrony.

"Dokument określa nadrzędne ramy współpracy między dwoma ośrodkami szkoleniowymi. Po czterech latach współdziałania, kiedy to JFTC pełniło rolę mentora i doradcy, przyszedł czas na rozszerzenie zakresu współpracy i przejście do programu partnerskiego. Partnerstwo JFTC-JTEC opiera się na sukcesie programu mentorskiego i zapewnia ciągłe wsparcie dla rozwoju JTEC jako centrum szkoleniowego stowarzyszonego z NATO, a tym samym daje możliwość jednostce gruzińskiej na rozwój" - podkreślił kmdr por. Adamczak.

Zadaniem JTEC jest pomaganie Gruzji w reformowaniu, modernizacji i wzmacnianiu jej sektora bezpieczeństwa i obrony, jak również zwiększanie zdolności współdziałania sił gruzińskich. W te działania wpisywały się ćwiczenia NATO-Gruzja prowadzone w roku 2016 i 2019, w których kluczową rolę odgrywało JFTC, wykorzystując swoje doświadczenie w planowaniu i prowadzeniu szkoleń NATO.

Kolejnym wyzwaniem dla obu centrów będą ćwiczenia NATO-Gruzja w 2022 roku, które są przygotowywane i będą prowadzone już w oparciu o podpisaną umowę o partnerstwie.

Natowsko-gruzińskie Połączone Centrum Szkoleń i Ewaluacji zostało utworzone 27 sierpnia 2015 roku, a w maju kolejnego roku osiągnęło gotowość do działania. Utworzenie JTEC było jednym z kluczowych elementów podpisanego w 2014 roku natowskiego pakietu wsparcia dla Gruzji. Z chwilą utworzenia JTEC rozpoczęła się jego ścisła współpraca z bydgoskim Centrum.

Już na początku 2015 roku JFTC powierzono rolę lidera w przygotowaniu ćwiczenia NATO-Georgia 2016. Żołnierze z bydgoskiego Centrum byli odpowiedzialni za prowadzenie, kontrolę i nadzór nad szkoleniem, a ich odpowiednicy z Tbilisi dublowali każde stanowisko, co było formą nauki i zdobywania doświadczenia.

Cztery lata później strona gruzińska przejęła odpowiedzialność za realizację kolejnego ćwiczenia NATO-Georgia 2019, a specjaliści z JFTC pełnili w nim rolę mentorów doradzających partnerom z JTEC.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama