Reklama

Siły zbrojne

Dowództwo sił natychmiastowego reagowania NATO w Polsce?

Fot. Airman 1st Class Jordan Castellan/USAF.
Fot. Airman 1st Class Jordan Castellan/USAF.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron stwierdził, że kwatera główna sił natychmiastowego reagowania NATO powinna zostać rozmieszczona w Polsce. Zadeklarował on także, że brytyjskie siły zbrojne są gotowe do wydzielenia 3,5 tysięcy żołnierzy do wzmocnionych sił Sojuszu.

W opinii Davida Camerona Pakt Północnoatlantycki powinien wzmocnić Siły Odpowiedzi, aby jednostki przeznaczone do natychmiastowego reagowania (tzw. szpica) mogły zostać romieszczone „gdziekolwiek na świecie” w ciągu dwóch do pięciu dni od pojawienia się zagrożenia. Szef brytyjskiego rządu opowiedział się ponadto za umieszczeniem kwatery sił natychmiastowego reagowania Paktu Północnoatlantyckiego w Polsce.

Brytyjski premier zapowiedział także, że w wypadku podjęcia przez przywódców NATO decyzji o wzmocnieniu Sił Odpowiedzi wraz ze stworzeniem sił natychmiastowego reagowania Wielka Brytania gotowa będzie wydzielić 3,5 tysiąca żołnierzy do składu „szpicy”. Co więcej, David Cameron opowiedział się za rozmieszczeniem sprzętu w krajach Europy Środkowo – Wschodniej, w celu zwiększenia zdolności do reagowania na nagłe zagrożenia oraz ułatwienia prowadzenia wspólnych ćwiczeń.

Brytyjski premier zwrócił przy tym uwagę na znaczenie Artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, zobowiązującego sojuszników do udziału w operacjach obrony kolektywnej. Wcześniej do poważnego wzmocnienia Sił Odpowiedzi NATO wezwała komisja obrony Izby Gmin, a David Cameron w liście do przedstawicieli władz państw Sojuszu Północnoatlantyckiego apelował o rozbudowę zdolności do reagowania na nagłe zagrożenia i wzmocnienie obecności Paktu w Europie Środkowo - Wschodniej.

Reklama

Komentarze (14)

  1. wolf

    Ta decyzja choć idzie w dobrym kierunku to jest gestem. Co więcej dość niewyraźnym, niby będą wojska, ale nazwijmy, że będą czasowo. Jesteśmy w takiej sytuacji, że Rosjanom trzeba dać mocny, wyraźny sygnał.........ta decyzja daje im poczucie, że NATO nadal nie potrafi podjąć zdecydowanych kroków i co więcej nie ma ochoty walczyć. W latach 80tych NATO mówiło Rosjanom wprost...przekroczycie Łabę odpowiemy atakiem jądrowym i Rosjanie nigdy nie wpadli na pomysł żeby ją przekroczyć. Cały czas trwa jakaś gra finasowo - gospodarczo - polityczna. A to latają nad Litwą samoloty bez uzbrojenia, a to amerykanie na manewry przysyłają 1 kompanie wojska, byle nie drażnić NIedźwiedzia. Dlatego Putin pociągnie tą grę dalej na Ukrainie aż po Odessę, a myslę, że i na Mołdawię. A można było dać Putinowi sygnał. Neutralizujemy wasz potencjał w obwodzie kalingradzkim. Artyleria rakietowa, jednostki pancerne i lotnictwo na granicy, a na Bałtyku zespół okrętów.

    1. z prawej flanki

      w latach osiemdziesiątych to Pakt Północnoatlantycki był stanowczy i ZSRR wiedział ,że za jego groźbami stoi s i ł a ; dzisiaj siła stoi za groźbami Ławrowa a za NATO..."stanowcze protesty"... .P.

  2. jmw

    Powstanie "szpicy" w Polsce oznacza rozbudowę NATO-wskiej infrastruktury w naszym kraju. Na potrzeby sił szybkiego reagowania zostaną wybudowane koszary, bazy, składy i lotniska do których w razie potrzeby byłyby przerzucane międzynarodowe siły. Niestety, ale pod chmurką na polanie przy lesie sprzęt ciężki i samoloty stać nie będą. Do dyspozycji będą miały środki wczesnego ostrzegania jak zbudowane już na ścianie wschodniej radary dalekiego zasięgu Blackburn i powietrzne typu AWACS. Siły szybkiego reagowania składać się mają z różnych formacji od brygad pancernych, wojsk lotniczych i morskich. Podobnie zresztą jak siły Odpowiedzi NATO Response Force. NRF liczą obecnie ok. 25 tyś. żołnierzy zdolnych do interwencji zbrojnej w każdym zakątku świata w ciągu 5 dni. W skład jednostki wchodzą różne formacje wojskowe od wojsk lądowych, komandosów przez lotnictwo (Polska w tym roku oddelegowała 4 samoloty F-16) po marynarkę wojenną z lotniskowcową grupą uderzeniową LGU włącznie. "Szpica" opierać się będzie na podobnej strukturze i ma ściśle współpracować z NRF. To będzie reforma sił odpowiedzi NATO z siedzibą w Polsce i zdolną do działania w ciągu 2 dni. Wg brytyjskiego FT "Szpica" ma liczyć docelowo ponad 10 tyś. żołnierzy służących rotacyjne. Informacja podana przez Camerona jest o tyle istotna, iż jest wzbogacona zapowiedzią utworzenia stałego zaplecza magazynowego wypełnionego odpowiednim sprzętem i wyposażeniem. Do nich trzeba by było tylko dowieźć żołnierzy co jest znacznie szybsze niż przemieszczanie się z całym sprzętem. Dlaczego Szczecin? Bo w Szczecinie znajduje się już część infrastruktury paktu z portem zdolnym do przyjmowania okrętów wojennych i desantowych. Na terenie Szczecina działa już dowództwo Korpusu Wielonarodowego Północ-Wschód. W jego skład wchodzą trzy dywizje: duńska, niemiecka i polska oraz pochodzące z innych krajów jednostki znacznie mniejszego kalibru. Być może dowództwo "szpicy" zostanie ulokowane właśnie przy dowództwie Korpusu.

    1. z prawej flanki

      Panie "jmw" ; Blackburn? A nie Backbone ; bo chyba tak sie nazywa sama sieć tych radarów dalekiego zasiegu typu RAT-31? A poza tym obawiam się ,czy przypadkiem ten korpus interwencyjny nie bedzie istnial w li tylko skadrowanej formie ; wtedy faktycznie jego potencjal odstraszania zapisany byłby znowu jedynie na papierze. P.

  3. Oleg

    Dużo zapewnień, zero konkretów (no może poza tym że szczyt NATO w 2016 będzie u nas). Czyli jak zawsze, zostaliśmy na lodzie razem z cały stosem zapewnień o solidarności..... Wygląda to co najmniej tak jak by Gajowy i Siemoniak nie chcieli lub nie potrafili nic tam uzyskać, bojąc się reakcji Angeli....

  4. Andrzej

    Ten Cameron zaczyna mi się coraz bardziej podobać.

    1. Polak

      Spoko gość

  5. ocokaman

    Najdziwniejsze jest to że Cameron mówi o szpicy w Polsce a "nasi" jakby chcieli te nadzieje pogrzebać. Siemoniak mówi o "skrócie myślowym" Camerona :/ Tak jakby nie chciał żeby słowa Camerona się ziściły.

  6. scyzoryk

    Fajna taktyka odsuwania ewentualnych działań wojennych jak najdalej od swoich granic. Najlepiej niech cała odpowiedzialność za obronę państw bałtyckich niech spadnie na nas. W N.A.T.O tylko dowództwa nowe tworzą...

    1. Piksel

      A co mają robić? Co niby robi Polska z Ukrainy? Dokładnie to samo, tylko na mniejszą skalę. Nie ma w tym niczego dziwnego. Widząc takie komentarze aż się chce za głowę złapać z bezradności nad myśleniem niektórych ludzi.

    2. SU22

      to co lepiej dla Wielkiej Brytanii jest czekac az ruskie przemaszeruja przez Polske , niemcy ,Holandie , Belgie i francje ? Gdyby w 1939 bylo NATO to adolf i juzek nie mieli okazji do wymordowania milionow Polakow !

  7. SPARTAN

    Znowu jedynie ładne obietnice! Kiedy Polacy zrozumieją? Jeśli chcemy mieć bezpieczeństwo, będziemy musieli walczyć o to na własną rękę! Artykuł 5 nie jest wiążący. Nadszedł czas, aby uzbroić się po zęby. Najlepiej mieć kilka atomówek!

  8. Darek

    Warto przypomnieć sobie komentarz D. Tuska dotyczący Wielkiej Brytanii na konferencji prasowej w dniu wyboru na Przewodniczącego Rady Europejskiej.

  9. say69mat

    Niektórzy rozumieją, że historia jest matką i nauczycielką. Rozumieją również, że dla opornych jest szczególnie bezwzględną .... nauczycielką. I może ... macochą??? Jak się wydaje, są to również owoce efektywnej politycznej przyjaźni Tusk - Camreon.

    1. Bobo

      "efektywnej politycznej przyjaźni Tusk - Camreon. " Chyba to przeceniasz. To jest tylko gra interesów. Pozytywne jest jednak że i Anglicy (delegując sporo wojska) i Francuzi (wyrażając chęć sprzedania nam rakiet OPL i do OP + duży transfer technologii) wyrażają dla nas poparcie. Największa porażka to jednak Niemcy..... chyba powinniśmy trochę ograniczyć zakupy uzbrojenia i współpracę wojskową na tym kierunku.

  10. Bobek

    Wygląda to dobrze, ale poczekajmy na konkrety. Bardzo pozytywne jest mocne zaangażowanie anglików.

  11. olo

    Cameron który nie ma nic do stracenia przed następnymi wyborami widać poszedł na całość i jako jedyny w EU pokazął kto ma jaja. Czy Niemcy nauczyli się juz zabijać wrogów czy dalej z chca straszyć wrogów pacyfą na hełmie :)

  12. Zdzichu

    Przydałby się nam taki Cameron.

  13. Colt

    Podoba mi się postawa Brytyjczyków. Jedni co się z całego sojuszu nie boją.

  14. CIA Langley, VA

    Jestem zaskoczony a najbardziej szefem MON i Prezydentem RP

Reklama