Brytyjsko-ukraińskie rozmowy o sytuacji na wschodzie Ukrainy

19 sierpnia 2020, 08:53
Battalion__Donbas__in_Donetsk_region_04
Fot. Ліонкінг/CC BY-SA 4.0

Oficjalną wizytę na Ukrainie rozpoczął brytyjski minister obrony Ben Wallace. Jego ukraiński odpowiednik Andrij Taran przekazał, że podczas spotkania z Wallace'em mówiono m.in. o sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz w regionie azowsko-czarnomorskim.

Wszystkie uzgodnienia ze spotkania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i zdolności obronnych Ukrainy — oświadczył ukraiński minister. Resort obrony, który cytuje jego wypowiedź, nie sprecyzował, o jakie uzgodnienia chodzi.

Rozmowy, jak dodał Taran, dotyczyły też kwestii integracji euroatlantyckiej "w kontekście maksymalnego wykorzystania nowych instrumentów obronnej i wojskowej współpracy, które uzyskała Ukraina wraz z otrzymaniem statusu partnera NATO z rozszerzonymi możliwościami".

Określono też priorytety ukraińsko-brytyjskiej współpracy wojskowej — dodał na konferencji prasowej po spotkaniu. Według niego kluczowe miejsce zajmuje tu kwestia rozwoju zdolności i podwyższenia potencjału bojowego Marynarki Wojennej Ukrainy z udziałem Wielkiej Brytanii. Podziękował także Londynowi za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i owocną dwustronną współpracę.

Według relacji resortu Wallace, który przybył na Ukrainę we wtorek rano, podziękował ukraińskiej stronie za ścisłą współpracę resortów obrony i zapewnił, że stosunek władz Wielkiej Brytanii w kwestii wsparcia dla Ukrainy pozostaje niezmienny.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
klawiatura
środa, 19 sierpnia 2020, 22:33

Ktoś się jeszcze daje nabrać tym mańkutom ?

DefBot
środa, 19 sierpnia 2020, 16:14

Można poszukać, najlepiej na gov.co.uk po co tam był Wallace. Z tych ważniejszych rzeczy to MTI + wyślą statki na M. Czarne na jesień.

michalspajder
środa, 19 sierpnia 2020, 14:23

Wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy juz sie nie zmieni. Byli jednym z gwarantow porozumienia z 1994 roku i teraz co najwyzej, jesli w ogole beda protestowac przeciwko rosyjskim akcjom.

BUBA
środa, 19 sierpnia 2020, 19:23

Brytyjskie gwarancje gwaranuja nic. Przyklad - 39

michalspajder
środa, 19 sierpnia 2020, 20:43

Oczywiscie, zgadzam sie. Juz premier Palmerston (polowa XIX-go wieku) powiedzial, ze Imperium Brytyjskie nie ma wiecznych przyjaciol, tylko wieczne interesy. Najlepszy przyklad: nawet Hiszpanii pomogli w wojnie z Napoleonem Bonaparte, A wczesniej zwalczali ten kraj od ponad 200 lat. Aha, no i jeszcze slynne powiedzonko Churchilla: business as usual. Na wiesz o rozpoczeciu I wojny swiatowej. Ale stracili imperium i teraz po Brexicie tez nie wiadomo, co bedzie. Pisze to z pozycji bezposredniego obserwatora, jako ze mieszkam w UK. O 1939 roku to nawet III Rzesza nie byla zbytnio zaniepokojona, bo pozyczka wojenna jakiej Brytole nam udzielili byla pod publiczke. Kazdy ekspert wiedzial, ze to bylo zbyt malo, zebysmy naprawde mogli cos sensownego z tym zrobic, a bylismy bardzo, bardzo biednym krajem.

RUSKI TROLL
środa, 19 sierpnia 2020, 11:19

klucz do zakonczenia wojny w donbasie lezy w MOSKWIE taka prawda zachód moze sobie duzo gadac bo nic nie moze

Adam S.
środa, 19 sierpnia 2020, 14:38

Oczywiście że tak. Wojna w Donbasie zakończy się w chwili, gdy Moskwa wycofa swoich żołnierzy. Trzeba ją do tego namówić takimi sposobami, jakie Moskwa rozumie.

No
czwartek, 20 sierpnia 2020, 09:10

Zaczęło się od przewrotu sponsorowanego przez zachód. Zabroniono używać im ojczystego języka. Gdzie była ta słynna demokracja zachodnia? Skutkiem tego jest właśnie Donbas. Nawet jawnie banderowskie, faszystowskie oddziały nikomu nie przeszkadzają.

złośliwy
środa, 19 sierpnia 2020, 19:10

O tym Mykolaj zdecyduje prezydent Ukrainy.A nie ukrainska diaspora w Polsce.

Tweets Defence24