Reklama

Siły zbrojne

B-52 w Europie. Celem - szkolenie i integracja

Fot.  Airman 1st Class Tessa Corrick/U.S. Air Force
Fot. Airman 1st Class Tessa Corrick/U.S. Air Force

W miniony czwartek w bazie RAF w Fairford wylądowały pierwsze amerykańskie bombowce B-52 z 2. Skrzydła Bombowego. Ogółem spodziewany jest przylot sześciu maszyn tego typu.

Według informacji przekazanej mediom przez dowództwo sił powietrznych USA w Europie i Afryce, jest to największe zgrupowanie amerykańskich bombowców tego samego typu w Europie od 2003 r., od czasów operacji Iraqi Freedom, gdy w bazie Fairford stacjonowało blisko 20 samolotów bombowych.

Rotacyjna obecność samolotów bombowych U.S. Air Force w Europie ma miejsce od zajęcia Krymu przez Rosję w 2014 r. Prezydent Obama wysłał wówczas do Europy dwa bombowce B-2 Spirit i trzy B-52, w kolejnych latach udział w rozmaitych ćwiczeniach Sojuszu w Europie brały także bombowce B-1B Lancer.

W informacji dla mediów podano, że celem tegorocznej wizyty rotacyjnej samolotów B-52 jest sprawdzenie możliwości prowadzenia zadań z bazy w Fairford, traktowanej jako wysunięta baza dla ciężkich samolotów bombowych amerykańskich sił powietrznych.

W trakcie pobytu w Europie samoloty z 2. Skrzydła Bombowego wezmą udział w szeregu ćwiczeń i wykonają zadania szkoleniowe wspólnie z partnerami z Sojuszu i państwami zaprzyjaźnionymi, a także innymi jednostkami amerykańskich sił powietrznych na Starym Kontynencie. Celem nadrzędnym jest "budowa trwałych zdolności między siłami zbrojnymi państw NATO do wspólnego działania w obliczu globalnych wyzwań".

Czas rotacyjnej obecności B-52 w Europie nie został podany do wiadomości publicznej.

Bombowce B-52H przenoszą ładunek bojowy o masie 31 500 kg. Są w stanie wykonywać lot z prędkością ponad 1000 km/h na wysokości ponad 15 km pokonując trasę 8 800 km. Bombowce B-52H wdrożono do służby na początku lat 60. XX wieku, jednak pozostaną one w linii po 2030 roku. Są stopniowo modernizowane.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Staszek

    Czy ten amerykański samolot B-52 jest również wykonany w technologii stealth ?

    1. Davien

      A po co jeszcze nikt nie wymyślił OPL o zasięgu 1000km, to nisiciel rakiet manewrujących.

    2. Ups

      To dlaczego Amerykanie zbudowali bombowiec B-2 ?

    3. Davien

      A nie zauwazyłes że B-2 nie przenosi pocisków ALCM o zasiegu 3000km ale jedynie bomby i JASSm o zasięgu 370km?? Tu masz odpowiedż.

  2. uiop

    robili szkolenia z b52 w atakowaniu baz w kaliningradzie wraz z polskimi f16 w obwodzie

    1. Kaczan

      I o to chodzi;)))

    2. Grom

      I jak komus sie zachce prawdziwego ataku,to te samoloty znikna,a panstwa ktire je wyslaly zostana radioaktywna pustynia .

    3. Davien

      Panie Grom a druga pustynia zostanie z Rosji wiec powodzenia w zaczynaniu wojny jadrowej:)

Reklama