Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie czołgi dla Pakistanu?

Fot. MO Ukrainy
Fot. MO Ukrainy

Ministerstwo Obrony Islamskiej Republiki Pakistanu poinformowało o tym, że delegacja Pakistańskich Sił Zbrojnych złożyła oficjalną wizytę na Ukrainie. Przy okazji pakistańskie władze wyraziły swoje zainteresowanie systemami uzbrojenia produkowanymi przez państwowy koncern Ukroboronprom.

Pakistańskiej delegacji wojskowej przewodniczył szef sztabu wojsk lądowych gen. Qamar Javed Bajwa, który spotkał się z wicepremierem i ministrem obrony Andrijem Taranem oraz wicepremierem i ministrem do spraw strategicznych gałęzi przemysłu Ołehem Uruskim. Pakistański resort obrony ogłosił, że "Pakistan pragnie w przyszłości zacieśnić współpracy obronnej z Ukrainą w oparciu o transfer technologii i wspólne przedsięwzięcia, ponieważ obie strony mogą czerpać korzyści ze wzajemnych doświadczeń". W tym celu dalszej optymalizacji mają ulec wzajemne powiązania obu armii w zakresie pozyskiwania uzbrojenia, szkolenia oraz zwalczania terroryzmu czy działań wywiadowczych.

W czasie swojego pobytu na poligonie wojskowym w obwodzie charkowskim pakistańscy wojskowi mieli także okazję bezpośredniej obserwacji prób różnego rodzaju produktów ukraińskiej zbrojeniówki. Bajwa wyraźnie zaakcentował tutaj potencjalne zainteresowanie pakistańskiej armii czołgiem podstawowym T-84 Opłot oraz przeciwpancernym pociskiem kierowanym Skif. Obecnie pakistańska armia eksploatuje już 326 egzemplarzy czołgów podstawowych T-80UD, a w lutym br. został zawarty kontrakt na wsparcie eksploatacji i serwisowanie tych wozów o wartości ok. 86 mln USD. Z kolei system Skif zyskał już czterech odbiorców eksportowych na całym świecie, a także pod nazwą Stugna-P trafił na uzbrojenie ukraińskiej armii.

image
Reklama

Pakistan ma być zainteresowany pozyskaniem czołgów podstawowych T-84M Opłot-P (czyli specjalnej pakistańskiej wersji) już w 2015 roku, a po negocjacjach w 2017 roku miano osiągnąć porozumienie w tej kwestii. Jak dotąd jednak zakup ten nie doczekał się najwyraźniej ostatecznej realizacji, ale sam pomysł nie upadł. W przypadku ostatecznej jego finalizacji istnieje możliwość modernizacji obecnej pakistańskiej floty T-80UD do standardu T-84. Obecnie tego typu prace prowadzone są od 2019 roku na Ukrainie z ok. 155 egzemplarzami tych czołgów jakie pozostały w tym kraju. Z kolei pozyskanie wyrzutni ppk Skif pozwoli na uzupełnienie obecnie posiadanych amerykańskich BGM-71 TOW i pakistańskich KRL Baktar Shikan (lokalnej wersji chińskich HJ-8) i znaczące zwiększenie zdolności przeciwpancernych.

Obecnie na uzbrojeniu pakistańskiej armii znajduje się ponad 2 tysiące czołgów podstawowych, jednak znaczna część z nich jest już mocno przestarzała i wyeksploatowana. Wśród nich można wymienić 320 egzemplarzy ex-ukraińskich T-80UD i 350 rodzime Al-Khalid (lokalna wersja chińskiego Type 90-IIM), a także  ok. 500 egzemplarzy rodzimych Al Zarrar (lokalnie zmodernizowany chiński Type 59), ok. 300 egzemplarzy chińskich Type 85-IIAP, 158 egzemplarzy chińskich Type 69-IIMP oraz ok. 600 egzemplarzy chińskich Type 59. Docelowo Pakistan chce pozyskać blisko aż 600 nowych czołgów podstawowych w celu zastąpienia najstarszych Type 59.

Reklama

Komentarze (2)

  1. mc.

    Ukraińcy: produkują pancerze, produkują armaty, produkują silniki...................................................................... Polska: Łabędy nie maja już możliwości odlewania wież (twierdzą że mogą spawać), ale pancerz jeszcze mogą wyprodukować (tylko stal trzeba kupić za granicą); silniki - w 2010 zamknięto i zlikwidowano PZL WOLA (czyli d. Zakłady Nowotki), musielibyśmy kupić licencję na nowy silnik (np. 6TD-2 lub podobny Advanced Combat Engine) bo biur projektowych nie mamy od dawna; armaty - nigdy nie produkowaliśmy armat 125mm, a żeby produkować armaty takie jak KBA-3 (o wysokim ciśnieniu) znów musielibyśmy kupić licencję.

    1. tak to wyglada...

      @mc. Ukraińcy obecnie już nie produkują czołgów. To co wyjeżdża od nich z fabryk, oparte jest na starych jeszcze z czasów ZSRR skorupach, które obecnie też się kończą.

  2. proxy politic

    Rosja z Chinami nie mogła wejść na Ukrainę to wysłali konia trojańskiego Pakistan. Zakupy, transfer technologii, pożyczki i po jakimś czasie ośmiornica osiągnie swój cel

Reklama