Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rój bezzałogowców i programowane rakiety dla Mi-28NM

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Centrum Naukowo-Techniczne „Zasłon” z Petersburga opracowało „inteligentną” wyrzutnię kalibru 80 mm dla śmigłowca Mi-28NM. Umożliwi ona wystrzeliwanie nie tylko niekierowanych i kierowanych rakiet kalibru 80 mm, ale też rojów bezzałogowców rozpoznawczych i uderzeniowych, które będą programowane przed startem. Całość oparta jest na zaprezentowanej na wystawie Armia-2018 modułowej wyrzutni B8W10-UW, która składa się z pięcio- i dziesięcioprowadnicowych sekcji.

W 2018 roku CNT „Zasłon” zaprezentowało modułową wyrzutnię popularnych, nie tylko w rosyjskich siłach zbrojnych, niekierowanych rakiet S-8 kalibru 80 mm. Składa się ona z podwieszanego do belki modułu głównego B8W10-UW z 10 prowadnicami, do którego można podwiesić kolejne elementy. Są to dziesięcioprowadnicowe moduły K8W10-UW lub pięcioprowadnicowe K8W5-UW. Pociski mogą być odpalane pojedynczo lub seriami, w których rakiety startują w odstępach 0,1 sekundy. Co ciekawe, moduły które mają kształt prostokątnych kontenerów, mogą być również użyte również jako uzbrojenie pojazdu. W 2018 roku była to obrotowa wyrzutnia z czterema blokami po 10 rakiet na pace pickupa UAZ-2360 Cargo.

Obecnie w ramach programu modernizacji śmigłowca Mi-28NM CNT „Zasłon” proponuje „inteligentny” wariant wyrzutni B-8W10-UW, z którego mają być odpalane nie tylko niekierowane rakiety S-8, ale również ich kierowany wariant oraz małe bezzałogowce i amunicja krążąca. Będzie to możliwe, dzięki zainstalowaniu w wyrzutni systemu transmisji danych współpracującego z pokładowymi systemami zarządzania uzbrojeniem. Załoga będzie mogła np. zaprogramować parametry detonacji pocisków lub zasilić i zsynchronizować rój bezzałogowców uderzeniowych, odpalanych z tego samego typu wyrzutni.

image
Modułowe 10- i 5-prowadnicowe wyrzutnie B8W10-UW. Fot. CNT "Zasłon"

Kaliber 80 mm jest na tyle duży, że umożliwia wystrzelenie bezzałogowca zdolnego do co najmniej kilkunastominutowego lotu z dużą prędkością. Jest to szczególnie przydatne w przypadku amunicji krążącej, którą można zaprogramować na wykrywanie i niszczenie systemów obrony przeciwlotniczej przeciwnika w ramach roju oczyszczającego określony obszar. Bezzałogowce mogą też przekazywać informacje do śmigłowca i dalej, do systemów zarządzania polem walki. Rozwiązanie to harmonizuje z kierunkiem modernizacji śmigłowców Mi-28N do standardu Mi-28NM, który ma być m.in. wyposażony w system umożliwiający kontrolowanie bezzałogowców. Rosja od kilku lat rozwija też projekty bezzałogowców działających w ramach autonomicznych rojów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Nowa wyrzutnia została zaprojektowana z myślą o Mi-28NM, jednak docelowo będzie mogła być wykorzystywana na wszystkich typach śmigłowców wyposażonych w system cyfrowego kierowania ogniem, pozwalający na wykorzystanie części lub wszystkich zaimplementowanych funkcji. Mogą to być zmodernizowane Ka-52M albo Mi-8 w wariantach wsparcia pola walki. Jak podkreśla producent - "wystarczy flash drive z oprogramowaniem, żeby dostosować komputer pokładowy do użycia inteligentnej amunicji." 

Reklama

Komentarze

    Reklama