Niderlandzka fregata wsparła amerykańską tarczę antyrakietową

2 czerwca 2021, 07:06
The+De+Zeven+Provinciën+with+the+new+radar+together+with+the+US+ship
Amerykański niszczyciel USS „Paul Ignatius” i płynąca przed nim niderlandzka fregata HNLMS „De Zeven Provinciën” wyposażona w radar SMART-L MM/N. Fot. Thales
Reklama

Amerykańska marynarka wojenna wykorzystała dane z radaru Smart-L MM/N niderlandzkiej fregaty HNLMS „De Zeven Provinciën” do przechwycenia rakiety balistycznej znajdującej się jeszcze w przestrzeni kosmicznej.

Koncern Thales już wcześniej informował o zmodernizowaniu wielozadaniowego radaru morskiego dalekiego zasięgu Smart-L MM/N (Multi-Mission/Naval), tak aby można go było wykorzystać do wykrywania rakiet balistycznych. Jak na razie rozwiązanie to otrzymały dwie z czterech fregat obrony powietrznej i dowodzenia typu De Zeven Provinciën, należących do Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii. Dodatkowo zainstalowano w północnych Niderlandach pierwszy z dwóch zamówionych radarów lądowych Smart-L MM.

Do faktycznego sprawdzenia tego rozwiązania doszło jednak dopiero w czasie kierowanych przez Stany Zjednoczone manewrów morskich ASD/FS21 (At Sea Demo/Formidable Shield 2021). Ćwiczenie to było zorganizowane przez Szóstą Flotę USA oraz Forum Obrony Przeciwrakietowej Teatru Morskiego (Maritime Theater Missile Defence Forum). Wzięło w nim udział piętnaście okrętów i jednostek brzegowych z dziesięciu państw.

Celem ASD/FS21 było m.in. sprawdzenie zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej IAMD (Integrated Air and Missile Defence) na morskim poligonie testowym Hebrydy na Oceanie Atlantyckim. Ale założono również dużą liczbę scenariuszy związanych z wojną powietrzną i nawodną oraz z obroną przed rakietami balistycznymi BMD (Ballistic Missile Defence). Jeden z epizodów w ramach obrony BMD przewidywał przechwycenie rakiety balistycznej w przestrzeni kosmicznej przez radar dalekiego zasięgu i przekazanie tych danych na amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke USS „Paul Ignatius” wyposażony w odpowiednie przeciwrakiety.

Według informacji przekazanej przez koncern Thales całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Wykorzystano radar wstępnego wykrywania Smart-L MM/N, który jest zamontowany na niderlandzkiej fregacie HNLMS „De Zeven Provinciën”. To właśnie dzięki niemu udało się wykryć cel imitujący rakietę balistyczną lecący z prędkością większą niż 3km/s i śledzić go przez około 5 minut na wysokości ponad 300 km.

Dane te zostały następnie przesłane systemami łączności do amerykańskiego niszczyciela USS „Paul Ignatius”, który wykorzystał je do przeprowadzenia testu rakiety przeciwlotniczej SM-3. Rakieta ta miała dzięki temu przechwycić nierozdzielający się jeszcze pocisk balistyczny, znajdujący się daleko poza atmosferą ziemską. Test zakończył się sukcesem i pocisk balistyczny został zniszczony w Kosmosie.

Systemy radiolokacyjne firmy Thales na pokładzie fregaty HNLMS De Zeven Provinciën” zostały również sprawdzone w zwalczaniu ponaddźwiękowych rakiet przeciwokrętowych lecących na bardzo niskim pułapie (Sea Skimmer) oraz jednoczesnym śledzeniu rakiet balistycznych i standardowych celów powietrznych.

Oficjalnym celem manewrów ASD/FS-21 jest „poprawa interoperacyjności sił sojuszniczych w faktycznych strzelaniach IAMD poprzez wykorzystanie struktur raportowania dowodzenia i kontroli NATO”. Ma to pozwolić różnym siłom morskim Paktu Północnoatlantyckiego na aktywne uczestniczenie w zwalczaniu rakiet balistycznych, wspomagając w tych działaniach Stany Zjednoczone.

W przypadku fregaty HNLMS „De Zeven Provinciën”, takie przygotowanie do zadań BMD/IAMD polegało to przede wszystkim na modernizacji Bojowego Centrum Informacji wraz z okrętowym systemie walki, jak również na modernizacji radaru Smart-L MM/N. Dzięki tym modyfikacjom okrętowa stacja radiolokacyjna o zasięgu zwiększonym obecnie do ponad 2000 km może być wykorzystana jako system wstępnego ostrzegania, znacząco wspomagając amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke. Okręty te nie mają bowiem radaru o takich możliwościach zasięgowych.

„Królewska holenderska marynarka wojenna w przekonujący sposób demonstrowała swoje technologie BMD w ciągu ostatnich 15 lat. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, widząc, że marynarka wojenna po raz kolejny dowiodła swojej wartości dla NATO dzięki udanemu testowi startu zdalnego. Thales jest jedynym europejskim dostawcą zdolnym do wspierania marynarek wojennych w realizacji zadań IAMD. Dzięki temu imponującemu wynikowi możemy śmiało patrzeć w przyszłość”.

Gerben Edelijn - dyrektor generalny Thales Netherlands.

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
Monkey
środa, 2 czerwca 2021, 16:10

Europejczycy potrafią. Tylko nie zawsze chcą i to jest główny problem.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 2 czerwca 2021, 22:45

Potrafią, potrafią. Tylko wolą wydawać pieniążki na eksperymenty ekologiczne, socjologiczne i multiculti. Dlatego ich nie stać. Ten pan, który obecnie rządzi w USA, a właściwie jego główna doradczyni myśli podobnie jak Europejczycy. Gdyby nie było bezpiecznika w postaci kongresu, zaliczyliby kilka lat obsówy.

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 17:23

Za Trumpa myśleli bracia Koch, on sam nie za bardzo.

Davien
środa, 2 czerwca 2021, 13:47

Do mozliwości AEGIS BMD jeszcze daleko ale każde wsparcie się przyda. Szkoda tylko ze nie moga sami uzywać SM-3.

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 08:04

1. "Dzięki tym modyfikacjom okrętowa stacja radiolokacyjna o zasięgu zwiększonym obecnie do ponad 2000 km może być wykorzystana jako system wstępnego ostrzegania, znacząco wspomagając amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke. Okręty te nie mają bowiem radaru o takich możliwościach zasięgowych." Żaden radar AN/SPY-"n" nie ma możliwości pary nowych APAR i SMART-L i wynika to ze stosowanych częstotliwości i to 2 diametralnie różnych częstotliwości. 2. A niby dlaczego nie mogą?

Davien
czwartek, 3 czerwca 2021, 23:16

Boczek, radar AN/SPY wyprzedza APAR i SMART-L o kilka długości ale rozumiem że te dwa radary moga śledzic i naprowadzać pociski na 360 celi naraz,(90 na antenę) i naprowadzac pociski antybalistyczne na 2500km( AEGIS BMD to może) Na cele atmosferyczne na ponad 400km Pułap to ponad 600km. A pociski SM-3 moga byc uzywane jedynei w połączeniu z radarem AN/SPY, podobnie jak wszystkie Standardy od SM-2. Dla Europy były tworzone oddzielne wersje SM-2. Nie postały żadne wersje SM-3/6 dla innych radarów niz AN/SPY.

Boczek
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 20:11

Wystarczy abyś przytoczył tekst o owych 2500.

Kapitan Nemo
środa, 2 czerwca 2021, 13:05

Nie niderlandzka, tylko holenderska. Podobnie jak nie italska, tylko włoska, i jak nie madziarski gulasz, tylko węgierski.

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 08:14

Jeżeli kraj się nazywa Niderlandy to niderlandzka.

R
piątek, 4 czerwca 2021, 10:30

Nie ma kraju Niderlandy, jest Holandia.

Kazik
czwartek, 3 czerwca 2021, 03:02

Przeoczyłeś coś chłopie. Nie ma już Holandii. Kraj ten zmieniła nazwę Holland na The Netherlands. Od 2020 roku państwo to nosi nazwę ( po naszemu ) Niderlandy.

Witrak
czwartek, 3 czerwca 2021, 00:05

Oficjalna nazwa Holandii to Królestwo Niderlandów. Więc fregata jest Niderlandzka. Język obowiązujący to Język Niderlandzki.

MateuszS
środa, 2 czerwca 2021, 23:13

Holandia juz nie jest Holandią tylko Niderlandami. Tak więc niderlandzka.

Aha
środa, 2 czerwca 2021, 11:23

Czy te okrety plyna na wstecznym biegu, co by opis pod zdjeciem sugerowal???

Monkey
czwartek, 3 czerwca 2021, 13:15

@Aha: Zdjęcie jest zrobione od strony rufowej.

Aha
środa, 2 czerwca 2021, 23:19

Widze, ze De Zeven... plynie juz przed P.Ignatius, dzieki za poprawienie.

Boczek
środa, 2 czerwca 2021, 11:21

No ale jak to? - "Dzięki tym modyfikacjom okrętowa stacja radiolokacyjna o zasięgu zwiększonym obecnie do ponad 2000 km może być wykorzystana jako system wstępnego ostrzegania, znacząco wspomagając amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke. Okręty te nie mają bowiem radaru o takich możliwościach zasięgowych. To super te najlepsze cuda na kiju AN/SPY-"n" nie mają takich możliwości? ### No to co, co niektóry kolega będzie zawiedziony? No i kolega "dalej patrzący, ale blisko widzący" nie przeżyje tych hipersonicznych, balistycznych 9 Ma, które na nic się nie zdały. To co czy niektórzy nareszcie już dojrzeli do tego, aby pogodzić się z możliwościami jednostek pływających, których to wielokrotnie droższy Patriot nigdy nie osiągnie - choć to trochę porównywanie gruszek z jabłkami. ### P.S. Pierwsza udana próba miała już miejsce w 2017 po instalacji SMART-L na LCF De Ruyter (klasa D7P) wraz z USS Donald Cook (Formidable Shield exercise 2017). W tym czasie koledzy z Thales obserwowali test z Hengelo nad północnym Atlantykiem.

Davien
środa, 2 czerwca 2021, 22:45

Boczek, tyle ze jedyne co ten radar może to własnei robić za radar wczesnego wykrywania bo nie jest w stanei naprowadzac ani SM-3 ani SM-6 Natomiast system AEGIS BMD ma zasięg ponad 2500km (pociski SM-3 BL IIA) i to okrętowe radary naprowadzja pociski SM-3. Także pułap przekracza znacznie 300km. Co do przydatnosci okrętów pełna zgoda.

Tak uważam
środa, 2 czerwca 2021, 09:52

Przed nim płynie fregata holenderska

dim
środa, 2 czerwca 2021, 09:46

Ciekawe i dziwne, że grecka strona o obronności, proelasi kropka com , dnia 30 maja, powłując się na Amerykańską Służbę Ochrony Przeciwrakietowej MDA, pisze o niepowodzeniu próby przechwycenia przez AEGIS pocisku balistycznego, przez SM-6, 29 maja br, też na wielonarnarodowym ćwiczeniu... jest sporo szczegółów. Czy dwa różne ćwiczenia ? Nie chce mi się dłużej śledzić tematu, ale propagandy sukcesu mamy w Polsce całe masy, że aż komuna chowa się w pomysłach - w proporcji wobec stanu faktycznego obronności.

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 08:12

Ale to nie jest system AEGIS. Tu pierwsza udana i to absolutnie pierwsza po instalacji pierwszego SMART-L MM miała miejsce już w 2017. A co do prób o ktorych piszesz, to po to one są.

Davien
środa, 2 czerwca 2021, 22:46

Dim jak nie odrózniasz SM-3 z tego testu od SM-6 z zupełnie innego.....

R
środa, 2 czerwca 2021, 09:27

Panie redaktorze Dura, niderlandzka? a z jakiego to kraju ta fregata, moze jednak holenderska?

Boczek
czwartek, 3 czerwca 2021, 08:12

Jeżeli kraj się nazywa Niderlandy to jak?

Aha
środa, 2 czerwca 2021, 23:32

Kraj ten od zawsze nazywa sie Krolestwo Niderlandow (Koninkrijk der Nederlanden) a Holandia to tylko jego czesc. Kiedys hrabstwo w zachodnich Niderlandach, pozniej podzielone i teraz sa dwie Provincie - Noord-Holland i Zuid-Holland. Nazywano ten kraj tak i tak, dlatego od 2019 roku wprowadzono jedna poprawna nazwe kraju, zeby byla jasnosc i brzmi ona Krolestwo Niderlandow lub w skrocie Niderlandy!

Pawel
środa, 2 czerwca 2021, 19:43

Jednak niderlandzka od kilku miesiecy.

R
czwartek, 3 czerwca 2021, 11:59

A co to za kraj Niderlandy?

Davien
czwartek, 3 czerwca 2021, 23:17

U was w Rosji znają ja jeszzce jako Holandie:))

gogo
czwartek, 3 czerwca 2021, 09:56

o tym to już pan Zagłoba wiedział

Bimbo
czwartek, 3 czerwca 2021, 07:51

Niestety nie, wg Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych prawidłową nazwą jest dalej Holandia.

Davien
czwartek, 3 czerwca 2021, 23:18

I Niderlandy i Holandia są prawidłowymi nazwami wiec daruj sobie.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 2 czerwca 2021, 22:46

Cóż, ja będę pisał holenderska. Czy komuś się to podoba, czy nie.

Davien
czwartek, 3 czerwca 2021, 14:01

Masz pełne prawo, obie nazwy funkcjonuja równolegle.

R
piątek, 4 czerwca 2021, 10:29

Nie u nas, w jezyku aangielskim tak.

Davien
sobota, 5 czerwca 2021, 14:04

U was w Rosji na pewno nie, w Polsce jak najbardziej.

Tweets Defence24