Reklama

Technologie

MSPO 2021: NASAMS proponowany do osłony Abramsów i infrastruktury

Fot. Kongsberg
Fot. Kongsberg

Możemy dostarczyć Polsce w ciągu 26 miesięcy pierwszą jednostkę systemu NASAMS, do ochrony F-35, F-16, czołgów Abrams czy kluczowej infrastruktury cywilnej i wojskowej jako szybkie rozwiązanie – oświadczył Vidar M. Skjelstad, Kongsberg Defence and Aerospace Vice President Strategic Campaigns podczas spotkania z prasą w ramach MSPO 2021. Podkreślił, że da to czas na opracowanie docelowego systemu krótkiego zasięgu Narew w ramach wielonarodowego programu, ale w oparciu o rozwiązania oferowane przez koncerny Kongsberg i Raytheon w programie NASAMS.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Jak podkreślał wiceprezes firmy Kongsberg, tego typu kooperacja pozwoli na wspólną budowę systemu Narew przez firmy PGZ, Kongsberg i Raytheon Technologies, z wykorzystaniem doświadczeń, technologii i know-how każdego z partnerów, ze znaczącym udziałem polskiego przemysłu oraz transferem technologii. Szacowany czas na opracowanie, wdrożenie do produkcji i realizację dostaw tego typu rozwiązania to 8-10 lat. W tym czasie system NASAMS miałby zapewnić zdolności pomostowe w tym kluczowym obszarze.

Zdaniem przedstawicieli firmy Kongsberg jest to rozwiązanie zapewniające nie tylko szybkie uzyskanie zdolności przeciwlotniczych, ale również ochronę kluczowych celów i infrastruktury oraz stały rozwój potencjału zgodnie z potrzebami współczesnego pola walki. Vidar M. Skjelstad zwrócił uwagę na systematyczny rozwój systemu NASAMS. Aktualizacja jest realizowana co 18 miesięcy, a co kilka lat wprowadzane są kluczowe zmiany. Obecnie na przykład rozwijane są zdolności w zakresie współpracy z samolotami F-35 oraz tak zwany C-RAM, czyli obrona przed nadlatującymi pociskami rakietowymi oraz artyleryjskimi.

System korzysta dziś z trzech pocisków kierowanych o różnych możliwościach i zasięgu, ale w przyszłości mogą zostać zintegrowane nowsze efektory, dostosowane do realiów stale zmieniającego się pola walki. Dlatego Kongsberg i Raytheon przyjmują stanowisko, iż należy we współpracy skoncentrować się na systemie i jego możliwościach w zakresie wykrywania i zarządzania.

Reklama
Reklama

Znaczenie ma również fakt, że system NASAMS został wybrany dotąd przez 12 państw z których połowa należy do NATO. Są wśród m. in. przez siły zbrojne Finlandii, Litwy i Węgier. W oparciu o doświadczeniach współpracy w ramach programu NSM, w tym uruchomienia przez WZE zdolności do remontów i wydłużania resursów pocisków NSM, otwiera to przed Polską możliwość dalszego rozwoju tych możliwości. W naszym kraju mógłby powstać swoisty hub serwisowy dla użytkowników systemów NASAMS w regionie.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama