Reklama

Siły zbrojne

Izrael: wielki sprawdzian Patriotów darowanych przez Niemcy

Fot. Mike Yudin/Siły Obronne Izraela.
Fot. Mike Yudin/Siły Obronne Izraela.

Siły Obronne Izraela przeprowadziły największe w historii ćwiczenie sprawdzające gotowość baterii Patriot. Część z systemów, eksploatowanych przez Izraelczyków, pochodzi z nadwyżek Bundeswehry i została przekazana w ramach pomocy wojskowej.

Ćwiczenie jednostek wykorzystujących system Patriot: 138 i 139 dywizjonów zostało przeprowadzone w formie niespodziewanego sprawdzianu gotowości bojowej. W komunikacie izraelskich sił powietrznych, w skład których wchodzą jednostki wyposażone w Patrioty podkreśla się, że były to największe tego rodzaju manewry w historii.

Obejmowały one także przemieszczenie baterii poza miejsca stałego stacjonowania (jeden z dowódców baterii wykonywał tego rodzaju działania po raz pierwszy). Wspomniany oficer przyznał, że tego rodzaju szkolenia wyprowadzają dowódców ze strefy komfortu i muszą oni działać w ramach dużej niepewności. Według oficjalnych komunikatów ćwiczenie, realizowane przede wszystkim w północnych regionach Izraela, przebiegło pomyślnie, ale wnioski będą wdrażane w przyszłości.

Izrael dysponuje bateriami Patriot od lat 90. XX wieku. Są one prawdopodobnie uzbrojone w pociski typu PAC-2 GEM/T, bo nie ma informacji o zakupach rodziny PAC-3, choć same baterie były od czasu zakupu zapewne modyfikowane.

image
Wnętrze jednej z izraelskich baterii Patriot - wyraźnie widać starszy interfejs systemu. Fot. Mike Yudin/Siły Powietrzne Izraela 

Jak widać na materiale zdjęciowym, co najmniej część z nich prezentuje jednak starszy standard w porównaniu do najnowszego PAC-3+/PDB-8, choćby jeśli chodzi o systemy wykorzystywane do zobrazowania sytuacji powietrznej.

Fot. Luftwaffe/Markus Dorfmüller
Patriot z nowym systemem zobrazowania i obsługi Modern Man Station (niemiecka bateria po modernizacji). Fot. Luftwaffe/Markus Dorfmüller

Nie przeszkadza to jednak Izraelczykom doskonalić wykorzystania posiadanych systemów, również we współpracy z innymi elementami obrony powietrznej. Przykładowo, w 2019 roku sprawdzano możliwości współdziałania Patriotów i izraelskiego systemu przeciwrakietowego krótkiego zasięgu Iron Dome. Trzeba też pamiętać, że nowo wdrażane systemy, w rodzaju David’s Sling, przeznaczono do zastąpienia – przynajmniej w pierwszej kolejności – nie Patriotów, a dużo starszych od nich zestawów MIM-23 Hawk.

Izraelskie Patrioty były zresztą wielokrotnie używane bojowo, zestrzeliwując m.in. syryjski bombowiec Su-24 w 2014 roku oraz myśliwsko-bombowy Su-22 w 2018 roku. Z różnym skutkiem używano ich natomiast wobec bezzałogowych statków powietrznych (znane są zarówno przypadki udanych zestrzeleń jak i sytuacji, w których nie udało się zniszczyć BSP pomimo ostrzelania).

Izrael dysponuje co najmniej siedmioma bateriami Patriotów, a możliwe że jest ich więcej. Serwis Space News informował w 2005 roku, że zakupiono ich „co najmniej trzy”. Z kolei dziesięć lat później „Haaretz” podał omawiając wspólną konferencję prasową ówczesnych ministrów obrony Izraela i Niemiec Moshe Ya’alona i Ursuli von der Leyen, że Berlin przekazał łącznie cztery baterie zestawów Patriot PAC-2 w ciągu kilku lat. Systemy te wycofano wcześniej z Bundeswehry w ramach redukcji.

Izrael jest trzecim – obok Hiszpanii i Republiki Korei użytkownikiem ex-niemieckich Patriotów. Na stosunkowo najgłębszą ich modernizację zdecydował się Seul, bo najpierw zintegrowano je z pociskami PAC-3, a następnie również PAC-3 MSE, podobnie zresztą jak w wypadku samej Bundeswehry, która wciąż używa dwunastu baterii Patriot do celów bojowych i dwóch szkolnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama