Francja, Wielka Brytania i USA szykują się na dużą wojnę

8 kwietnia 2021, 07:41
brytyjczycy
Fot. Spc. Hubert D. Delany (U.S. Army)
Reklama

Wojska amerykańskie wspólnie z żołnierzami brytyjskimi oraz francuskimi rozpoczęły duże ćwiczenia dowódczo-sztabowe, których celem jest wzmocnienie zdolności do prowadzenia międzynarodowych operacji wojskowych na dużą skalę. Ćwiczenia o kryptonimie Warfighter odbywają się zarówno na terytorium USA jak i Niemiec.

Zgodnie z opublikowanym przez U.S. Army komunikatem, międzynarodowe ćwiczenia Warfighter 21-4 mają odbywać w dniach 6-15 kwietnia w kilkunastu lokalizacjach na terenie USA (m.in. w Teksasie oraz w Karolinie Północnej) jak i w Grafenwoehr w Niemczech. Uczestniczyć w nich będą tysiące żołnierzy i personelu pomocniczego, w tym III Korpus U.S. Army. Brytyjczycy wystawili komponent złożony z 1300 żołnierzy na co dzień służących w 3. Brytyjskiej Dywizji „Iron Division” („Żelazna Dywizja”), Francuzi zaś batalion liczący ok. 1000 żołnierzy z 3. Dywizji.

Głównym założeniem ćwiczenia jest przeprowadzenie symulacji bitwy na szczeblu korpusu z udziałem dywizji taktycznych armii amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej. Siły brytyjskie i francuskie będą ćwiczyć zdolność do skutecznego działania w ramach korpusu amerykańskiego. Natomiast brygadowe zespoły bojowe USA w dywizjach brytyjskich i francuskich. W ten sposób zostanie sprawdzona interoperacyjność wojsk sojuszniczych działających pod "obcym" dowództwem oraz przetestowane zdolności sztabu do planowania i prowadzenia operacji sojuszniczej o wysokiej intensywności.

Organizatorem ćwiczenia jest Mission Command Training Program (MCTP), którego zadaniem ma być stworzenie środowiska partnerskiego (mission partner environment - MPE) z 3. Korpusem U.S. Army. Zgodnie z przyjętym założeniem korpus ten stacjonujący w Fort Hood ma pełnić funkcję dowództwa korpusu taktycznego sprawujące kontrolę nad siłami wielonarodowymi w złożonym środowisku operacyjnym. Dlatego też pomyślne stworzenie MPE pozwoli na ustalenie wspólnych ram współpracy i prowadzenia walki przez korpus z partnerami zagranicznymi. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 76
Reklama
Viki
niedziela, 11 kwietnia 2021, 09:10

Rule Britannia!!!

rozczochrany
sobota, 10 kwietnia 2021, 13:59

A może by tak USA przygotowywało się i ćwiczyło wojnę na Alasce i Pacyfiku na nie w Europie.

Polski patriota.
czwartek, 8 kwietnia 2021, 21:20

Trzeba ćwiczyć, bo Rosja nie próżnuje...

>JA<
czwartek, 8 kwietnia 2021, 16:03

Moim zdaniem tytuł jak kulą w płot. W komunikacie US Army nic nie było o dużej wojnie.

MARIUSZEK
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:56

Wojna u progu Rosjanie w jadom D0 polski z akcjom Humanitarnom i bedom rozdawać zywność w Polsce

John
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:40

Czyli mają ochotę na starcie z gigantem z którym nie mają szans. Pomarzyć można. Ich czas minął bezpowrotnie.

weon hueng liunneg
sobota, 10 kwietnia 2021, 08:30

Wystarczy tylko zniszczyć lotnictwo tego giganta zbombardować mu artylerię i miasta..........zrobić desant powietrzny na moskwę.........wojska przy granicy atakują pełną parą........okręty podwodne niszczą porty.........okręty nawodne niszczą okręty przeciwnika, a jeszcze okręty podwodne im pomagają,,,, no i wygrana na chillku........Putin kiedyś sam mówił, że nie użyje broni jądrowej

Davien
piątek, 9 kwietnia 2021, 10:53

A niby jaki to gigant?? Bo o zascianku zwanym Rosja chyba nie mówisz:))

biały
sobota, 10 kwietnia 2021, 10:26

Rosja już jest bez zdolności bojowych , jedyny gigant to Chiny , co ty tak ogólnie atakujesz to upadłe państwo które nie ma żadnych zdolności militarnych

Wiktor
piątek, 9 kwietnia 2021, 09:18

Z jakim "gigantem"? Czyżby chodziło o te "potężne" Chiny, które wyprzedzają USA w PKB per capita dopiero w 2060 roku?

Kiks
czwartek, 8 kwietnia 2021, 15:18

Który to gigant? Słuchamy.

Niuniu
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:36

co ty nie powiesz Wania ! - kolega czyta to co sam wypisuje czy wkleja jak leci cytaty z Kijowa? Możemy sobie dyskutować ale w oparciu o fakty a nie kłamstwa. Od dłuższego czasu część forumowiczów w swych komentażach próbuje tworzyć alternatywny świat. W tym celu regularnie i z pełną premedytacją kłamiecie. Szczególnie w ocenie ekonomicznej Rosji i Chin. Od tych kłamstw kraje te nie staną się biedniejsze ani nie zmaleje z tego powodu ich militarny potencjał. To co robicie to kalka z gebelsowskiej propagandy II wojny światowej o czaerwonej armii. Nie pomogło faszystowskim niemcom wtedy - nie pomoże i dziś. PKB Rosji w milionach dolarów międzynarodowych (ceny bieżące wg MFW) w 2019r to 4 135 992 - 6 miejsce na świecie, Polski - 1 309 450 - 20 miejsce. Dla porównania: Chiny - 23 393 004 - 1 miejsce, USA - 21 433 225 - 2 miejsce, Niemcy - 4 672 006 - 5 miejsce. To dane sprzed pandemii, te najnowsze zzapewne jeszcze bardziej zmieniają Waszą alternatywną wizję świata. Świat się zmienia i trzeba za tym nadążać a nie tkwić w gebelsowskich fantazjach.

seitz
piątek, 9 kwietnia 2021, 00:20

Siłę gospodarki krajów porównuje sięw nominalnym PKB, a nie parytet siły nabywczej. Bo państwa walczą bronią, a nie big mackiem, chlebem czy wódką.

piątek, 9 kwietnia 2021, 12:40

Istnieje szereg parametrów na opisanie siły gospodarki. Na ogół żaden pojedynczy parametr nie oddaje jej precyzyjnie. PKB wg. parytetu siły nabywczej jest parametrem znacznie lepszym niż PKB nominalne właśnie dlatego, że państwa walczą bronią, a nie big mackiem, chlebem czy wódką. Tj. jeżeli w kraju A koszt przeżycia jest n razy większy niż w kraju B, to zapewne i czołg w A kosztuje ok. n razy więcej niż w B. Chyba że czołg eksploatowany w B nie jest produkowany w B, lecz importowany z A. Poziom techniczny to bardziej złożona sprawa, zależy nie tylko od cen w danym kraju, lecz i od dostępnego poziomu technicznego. Im dalej w las, tym problem się komplikuje. Podsumowując: siła gospodarki danego kraju jest trudna do precyzyjnego zmierzenia, gdyż zależy od wielu zmiennych, żaden pojedynczy parametr nie wystarczy do jej określenia, PKB wg. parytetu siły nabywczej jest znacznie lepsze do tego celu niż PKB nominalne (chociaż też nie daje ostatecznej odpowiedzi).

piątek, 9 kwietnia 2021, 15:24

Drobna korekta dla jasności przekazu: Poziom techniczny to bardziej złożona sprawa, zależy nie tylko od cen w danym kraju, lecz i od dostępnego w danej gospodarce poziomu technicznego (tj. kompetencji naukowych i technicznych).

Kiks
czwartek, 8 kwietnia 2021, 15:17

Śmiać się czy płakać. Ty masz jakieś swoje granice? Ruscy i Chiny to biedacy i nie pomoże zaklinanie rzeczywistości. Chiny jadą tylko na efekcie skali. Po prostu na ten "dobrobyt" składa się blisko 1.5 mld luda. To przepaść. A już te twoje "ceny bieżące" mnie rozbawiły wyjątkowo. Ja wiem, że próbujesz pozować na wyjątkowego mądralę i jak widać w tym momencie na wybitnego ekonomistę.

piątek, 9 kwietnia 2021, 11:09

Panie Kiks. "Ceny bieżące", "ceny stałe", proszę sprawdzić, jaka jest różnica. Nie wiem, czy pan Niuniu jest wybitnym ekonomistą, czy tylko zna kilka pojęć i danych, co dla większości piszących tutaj jest i tak nieakceptowalnym poziomem wiedzy. W każdym razie Pan nie próbuje pozować na wyjątkowego mądralę, raczej wręcz przeciwnie. Chociaż może Pan sobie z tego nawet nie zdaje sprawy.

piątek, 9 kwietnia 2021, 07:27

Sprawdź sobie zadłużenie Chin i pozostałych później napisz .

yar
czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:12

Te Twoje dane to chyba ze Sputnika...

No skąd
czwartek, 8 kwietnia 2021, 15:23

Sprawdź. Wszystko się zgadza. Nie doceniamy naszych przeciwników, to błąd

Luke
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:25

Mysle ze wszysco wiedza ze cos sie skrada a Polska sie rozbraja!

BUBA
czwartek, 8 kwietnia 2021, 19:25

Polska sie nie rozbraja tylko przyjmuje strategiczne pozycje np. PWM jest niezatapialn bo niemozna zatopic na morzu czego niema WSPANIALE ...

cross
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:24

No nareszcie chociaż raz przyznali się kto kto dąży do wojny-Angole i Amerykańce. Zapraszamy i służymy terytorium Polski jest do Waszej dyspozycji. Rzeczpospolita zawsze była areną wojny więc...

yar
czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:14

A w alternatywnej rzeczywistości "miłująca pokój" Rosja nie prowadzi tysięcy ćwiczeń, nie strąca cywilnych samolotów pasażerskich i nie okupuje części Ukrainy...

piątek, 9 kwietnia 2021, 07:28

Yar na jakim terenie Rosja prowadzi ćwiczenia ? Może na Polskim ?

Davien
piątek, 9 kwietnia 2021, 10:56

Na Ukraińskim chocby bo Krym to Ukraina ichtamniecie.

Amadeus
piątek, 9 kwietnia 2021, 20:05

Krym był zawsze rosyjski i pozostanie rosyjskim!

Jestem Polakiem
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:07

A teatrem rogrywki ma byc Polska. I znowu ma byc zdeptana i ograbiona. Taki jest cel zachodu

Amadeus
piątek, 9 kwietnia 2021, 20:06

Dobrze rozpoznałeś wszystko.

Clash
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:24

Im bardziej ktos podkresla swoja polskosc ( np: podpisujac sie- Jestem Polakiem) tym bardziej watpie ze mam do czynienia z Polakiem . Daswidania Sasza.

trzcinq
czwartek, 8 kwietnia 2021, 17:20

Przecież to prawda!

spostrzegawczy
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:43

A faktycznie ,jest tu taki Mykolaj, ktory ma na drugie Polak. Zreszta jest ich tu z dziesięciu. Patrioci,jak sie patrzy.

Grzyb
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:06

Paradoksalnie nasza szybka porażka w 1939 była dla nas korzystna patrząc z perspektywy długoterminowej. Wojsko szybko poddało się lub uległo rozbiciu, infrastruktura nie została zniszczona a cywile uszli z życiem. Gdyby wojna obronna 1939 przeciągała się to straty Wojska Polskiego i ludności byłyby koszmarnie wysokie. Pozostaje mieć nadzieję, że ewentualna napaść państw NATO na Polskę zakończy się równie szybko i wyjdziemy z tego bez większych strat.

klaun-szyderca
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:27

Nie zgadzam sie, nie była 'korzystna'. Mogła by być, gdyby polski rząd podpisał kapitulację we wrześniu i Polacy by pozostali przy władzy w Polsce, gdyby w efekcie WP (nawet znacząco rozbrojone) pozostało w całości w Polsce, oraz gdyby nie było okupacji (albo byłaby znacznie inna niż ta która była faktycznie). Zauważ że w czasie okupacji na obu polskich okupowanych terenach (okupacja niemiecka i sowiecka) straty ludności cywilnej (wszytkich narodowości) były gigantyczne, co właśnie było efektem tego że została ona wydana na pastwę obcych armii w czasie kiedy WP dzielnie walczyło we Francji, w Anglii a potem w Afryce. A w tym czasie w okupowanej Warszawie w tramwajach śpiewali 'bo kultura nie zabrania na ulicy polowania'...

MAZU
piątek, 9 kwietnia 2021, 09:49

Odstaw samogon. W latach 1939-1945 z rąk niemców zginęło co najmniej 6.000.000 Polaków, zaś w latach 1939-1956 z rąk sowietów zginęło co najmiej 4.000.000 Polaków. Czyli twoja "korzystna perspektywa" to 10.000.000 zamordowanych Polaków i całkowicie splądrowana Polska.

Pawel
piątek, 9 kwietnia 2021, 17:47

Jakos dziwnie po drugiej wojnie Polske zamieszkiwalo okolo 20 mln Polakow a w latach 80 tych prawie 40mld. Znaczy sie ten ktory pracowal mogl zyc, a ten co kradl siedzial w wiezieniu. Teraz jest na odwrot.... I dlatego mamy taki dobrobyt

Lisek
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:23

Tak to jest jak wróg już jest w kraju

Absurd
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:48

Wy Rosjanie?

Pb
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:45

Faktycznie była szczególnie korzystna. A już 17 września to był prawdziwy cud dla nas. Bo jeszcze w innym przypadku zdąrzylibysmy zorganizować drugi rzut mobilizacji, a może nawet Francuzi by się w końcu ruszyli. A tak mieliśmy 5 lat na naukę niemieckiej organizacji a potem jeszcze 50 lat ubogacania kulturowego ze wschodu.

obym się mylił
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:05

albo Zachód albo towarzysze Azjaci - będzie grubo, kilka krajów wyparuje. Było myśleć 20 lat temu jak pomagaliście Chinom się rozwijać.

Kiks
czwartek, 8 kwietnia 2021, 15:20

Prawda. Jak można ufać Chińczykom. A ci jeszcze o jakichś resetach wspominali. Chiny to wyjątkowo bezczelny złodziej i krętacz. A teraz owoce swojego złodziejstwa próbują upłynniać na rynkach zachodnich.

piątek, 9 kwietnia 2021, 07:30

Może napisz co Chiny ukradły tylko nie pisz że technologie zachód sam im ja dał a oni tylko skopiowali czy ty gdyby tobie ktoś dał nie zrobiłbyś tak samo ,może następnym razem zanim napiszesz zastanów się co .

Davien
piątek, 9 kwietnia 2021, 18:47

Wszystko co tylko mogły od srubek po technologie stealth.

szelma
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:36

a my ? my szykujemy nowe modlitwy o pomoc Pana

Mirek
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:27

Komentatorzy z St. Petersburga nad wyraz czujni. Pierwsi wkroczyli do akcji i usiłują nadać ton dyskusji ale poziom tych trzech pierwszych komentarzy jest tak niski że nawet trudno coś sensownego odpowiedzieć. Mam nadzieję że następni będą pisać na temat.

:)
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:25

Rzecz w tym ,że ty zawsze masz problem z "sensowną " odpowiedzią. Ale bądź czujny.

AA
czwartek, 8 kwietnia 2021, 10:15

Czyli obrona na linii Odry Niemców którzy ograniczą się do dostarczania koców i kolaborowania z Moskwą przeciw NATO

amerykanski stek bzdur
czwartek, 8 kwietnia 2021, 10:04

Jeden z lepszych scenariuszy dla USA to tzw. "Scenariusz Sacharowa", dwie torpedy "Posejdon" uzbrojone w 20 MT głowicę każda, jedna kilometrowa radioaktywna fala likwiduje wschodnie wybrzeże, a druga zachodnie tego bandyckiego tworu. W wyniku tsunami a dalej choroby popromiennej ginie 39% mieszkańców USA, których nikomu nie będzie żal, gdyż zawsze popierają bandytyzm swojego reżimu. Likwidacji podlega także prawie cały przemysł, jak podskoczycie Rosji, to USA nie będzie w stanie wyprodukować u siebie nawet pudełka zapałek - tyle warte jest te wasze wirtualne, propagandowe "PKB". To sobie przećwiczcie.

Murf fanem Polski
piątek, 9 kwietnia 2021, 20:25

„Torpedy uzbrojone w 20 głowic MT każda, kilometrowa fala radioaktywna niszczy wschodnie wybrzeże, a druga na zachód od tego bandyty”. A co wtedy? Czy myślisz, że Stany Zjednoczone przyjdą na ugiętych kolanach i pocałują stopy Chin? Pomyśl o Pearl Harbor i 11 września, aby uzyskać odpowiedź. Prawdziwe pytanie brzmi, jak długo odbijamy się od chińskiego (lub rosyjskiego) gruzu, zanim zdecydujemy się zatrzymać.

Davien
piątek, 9 kwietnia 2021, 10:59

A zanim te Poseidony dopłyna to zostaną dawno zatopione a po Rosji zostanie ładny radioaktywny parking

Inspektor
piątek, 9 kwietnia 2021, 09:47

Co wy towarzysze tacy aktywni dzisiaj?

duch
czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:13

i oczywiscie nadal beda stac czerwone mury KREMLA bo przeciez USA nie ma rakiet by z Rossji putinka zrobic krater putinka takie glupoty to w Sputniku :)

piątek, 9 kwietnia 2021, 07:32

Oj dzieci piszecie bez zastanowienia i przemyślenia jeśli wybuchnie wojna to będą tylko przegrani ,nikt jej nie wygra .

misiu o małym rozumku
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:56

Bomba atomowa, nawet taka o sile 20 megaton nie wywołuje tsunami. Jest to zbyt mała energia. Nasłuchałeś się biedaku bajeczek z Sawuszkina 55.

p
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:20

poseidon ma 2mt a nie 20 znawco a poza tym on będzie w użytku w 2027

Hanys
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:01

Ile miała Car bomba ? 50 MT ? od tamtego czasu miniaturyzacja poszła znacząco do przodu. W takim posejdonie można by bez problemu nawet włożyć 100 MT, prawdopodobnie nie jest to żaden problem, zwłaszcza ze moc car bomby i tak była już wtedy zmniejszona bo sie obawiano za dużych skutków :)

Davien
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:01

Hanysku, a wiesz ile wazyła car bomba?? 27 ton wiec powodzenia w robieniu z siebie .... Ale i tak samo odpalenie Poseidona to akt wojny wiec niewiele z Rosji zostanie jak cos takiego zrobi:))

Kiks
czwartek, 8 kwietnia 2021, 22:48

Ty nie ogarniasz chłopcze jak o działa. Taka bombę celowo zrzuca się z pewnej wysokości i odpala na pewnej wysokości, a nie pozwala na jej detonację na powierzchni, bo jej siła rażenia momentalnie mocno maleje. To odpowiedz sobie jak stłumisz taką siłe pod wodą, która bardzo dobrze tłumi. Tsunami? Gdzie ty takie bajeczki czytasz? Tylko ryb szkoda, bo te na pewno ucierpią. Tsunami wywołują potężne tąpnięcia płyt tektonicznych, ta moc jest wielokrotnie wielokrotnie większa niż te ruskie bomby, z których tak jesteś dumny. Ponadto musiałbyś to zrobić w odpowiednim miejscu. Ty myślisz, że sobie bombę kilka kilometrów od brzegu odpalisz i będziesz miał tsunami? Bo odpalenie jej kilkaset kilometrów od brzegu, a taka jest siła tych tąpnięć i w takiej idzie fala postępująca, spowoduje co najwyżej podwodne, choć duże pierdnięcie Posejdona i spore skażenie.

Polanski
czwartek, 8 kwietnia 2021, 17:07

Hanys, miniaturyzacja polega na zmniejszeniu mocy anie zmniejszeniu wymiarów. Zwyczajnie zmniejszono ładunki a wraz z mniejszą mocą wymiary też uległy zmniejszeniu. Przy danym ładunku wymiary będą takie same. Co do Posejdona to poroniony pomysł. Atak na ludność cywilną wywoła odwet na ludności cywilnej,a Rosjanie mieszkają w miastach w europejskiej części i nie mają żadnej obrony antyrakietowej. Zniknie 90% etnicznych Rosjan.

yar
czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:18

100Mt? Tak mało? Czemu nie 10000 MT! Przecież potęga rosyjskiej nauki jest nieskończona! Wybudowali już niewidzialne samoloty i superlotniskowce. A wcześniej komputery, telefony i samochody, które używa cały świat. I najszybsze zegarki na świecie...

Davien
wtorek, 13 kwietnia 2021, 20:09

Akurat nie ma górnej granicy trójfazowego ładunku termojadrowego, ale masa rosnie.

co ty nie powiesz Wania !
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:14

„Wartość rynkowa” całej Rosji na podstawie PKB to obecnie 276 miliardów USD – o 15% mniej niż wartość Facebooka. Zarazem to 2,5 razy mniej niż wartość amerykańskiej korporacji Apple. PKB Polski (nominalny) - 607 mld USD (2020) Z tego powodu nie będę pisał o globalnym PKB USA.

Hanys
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:58

Pejsbook nic nie jest warty. Wartość całego USA to 0 zł. :)

yar
czwartek, 8 kwietnia 2021, 14:19

To ile wg Ciebie jest warta Rosja? Czy ma wogóle jakąkolwiek wartość?

feubi
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:06

jasne, a Amerykanie będą w tym czasie siedzieć i zajadać popcorn, eh ci ruscy towarzysze mają fantazje, tylko jakoś zawsze zakłada ona bierność drugiej strony

asd
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:47

Czy ruscy generałowie pozwolą na bombardowanie swoich dzieci uczących się w amerykańskich koledżach czy swoich penthauzów na manhatanie ? Prędzej putin wyjdzie nogami do przodu z kremla niż wyleci stamtąd jakaś rakieta w kierunku USA. A nawet jeśli jakimś cudem ruscy zamienią część (bo tylko na tyle mają realnego arsenału) USA w krajobraz księżycowy to pył radioaktywny dzięki wiatrom półkuli północnej dotrze do samej rosji.

Davien
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:03

Jakiej Rosji?? Bo ta juz wtedy nie będzie istnieć po odpowiedzi z USA.

Pb
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:43

A co wy tam ćwiczycie na granicy z Ukrainą towarzyszu. Wasza retoryka jest nad wyraz pacyfistyczna, jak zawsze u Rosjan. Ps. Skoro PKB złe to tam u was dochód na głowę mieszkańca i standard życia przeciętnego obywatela:-)

Wawiak
czwartek, 8 kwietnia 2021, 11:36

Tylko bandyckie państwo jest w stanie coś takiego planować. Jakoś to twoje "bandyckie" USA nigdy z takimi pomysłami nie wyjeżdżało. Reszty się na pewno domyślasz. Ps. USA osiągnęło swoją dominację przede wszystkim dzięki swojej kondycji ekonomicznej - a to wynikało z tego, jak ten kraj był zarządzany oraz jak jego obywatele pracowali i byli za tę pracę wynagradzani.

qwert
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:57

Jak słusznie zauważyłeś - byli , teraz to już nieaktualne

Extern
czwartek, 8 kwietnia 2021, 15:14

Nie koniecznie, Ameryka ma podstawy geopolityczne aby być bogata i aby być mocarstwem. Oczywiście musieli by się mocno zmienić i trochę wrócić do swoich kapitalistycznych "korzeni" które to dały im kiedyś tą potęgę. Mają w każdym bądź razie jeszcze szansę, jeśli pójdą po rozum do głowy. Rosja natomiast zawsze miała na tyle duże problemy ze swoim położeniem które generuje na tyle duże strukturalne problemy i koszty, że nic chyba nigdy nie zmieni już tego że Rosjanie zawsze będą biedniejsi od reszty nazwijmy to "zachodniego" świata.

:)
czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:26

Było, minęło.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:15

U "towarzyszy" za to nigdy nie było i nigdy nie będzie.

.
czwartek, 8 kwietnia 2021, 13:47

Widać że czas się dla ciebie zatrzymał gdzieś tak w latach osiemdziesiątych. Nie rozwijasz się. Rozmarynie.

czwartek, 8 kwietnia 2021, 23:07

To w takim razie u was czas chyba nigdy nie ruszył, chyba, że wstecz... 8-]

Cao Bang
czwartek, 8 kwietnia 2021, 09:57

Po co Amerykanom batalion takiej operetkowej armii? Może maja wakat na orkiestrę wojskową i catering.

Tweets Defence24