Reklama

Siły zbrojne

Eurokorpus przejmuje dowództwo nad Siłami Odpowiedzi NATO

Fot. Eurocorps
Fot. Eurocorps

W 2020 roku obowiązki dowodzenia nad lądowym komponentem Sił Odpowiedzi NATO (NRF) przejmuje zachodnioeuropejski Eurokorpus. 8 stycznia 2020 roku odbyła się oficjalna ceremonia przekazania dowództwa i sztandaru NRF przez dotąd sprawującego tę funkcję dowódcy Allied Land Command (LANDCOM) gen. por. Johna C. Thomsona II w ręce dowódcy Eurokorpusu gen. por. Laurenta Kolodzieja.

Uroczystość ta zakończyła oficjalnie przejęcie dowództwa nad Siłami Odpowiedzi NATO przez Eurokorpus, które nastąpiło 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie z przyjętą zasadą co roku inny organ systemu dowodzenia NATO przejmuje je rotacyjnie. W wydarzeniu wziął także udział dowódca korpusu holendersko-niemieckiego.

Jako sojusz mamy dobrze wyszkolonych, dobrze wyposażonych, dobrze dowodzonych i zmotywowanych żołnierzy, którzy czuwają nad nami przez całą dobę. To jest istota Sił Odpowiedzi NATO, zwanych również NRF… Jestem przekonany, że obszar euroatlantycki nadal będzie „spał spokojnie” dzięki zdecydowanym wysiłkom przywódców, żołnierzy i cywilów reprezentujących tutaj NATO.

- dowódca Allied Land Command gen por. John C. Thomson III

Siły Odpowiedzi NATO (NATO Response Force — NRF) to siły szybkiego reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydzielony do tego zadania komponent składający się z jednostek wojskowych wybranych państw członkowskich pozostaje w stałej gotowości do przeprowadzenia szybkiej reakcji w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa któregokolwiek państwa członkowskiego NATO, a przede wszystkim działań w ramach operacji reagowania kryzysowego.

Eurokorpus jest szczególnie doświadczony właśnie ze względu na swoją dualność, tzn. może być rozmieszczony zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i NATO, a zatem idealnie nadaje się do obecnych misji NRF.

- dowódca Eurokorpusu gen. por. Laurent Kolodziej

Eurokorpus (Korpus Europejski) jest natomiast wielonarodową strukturą wojskową szybkiego reagowania utworzoną przez państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. W jego skład wchodzą wydzielone komponenty sił zbrojnych Belgii, Francji, Hiszpanii, Luksemburga i Niemiec (jako państw ramowych) oraz Grecji, Polski, Rumunii, Turcji i Włoch (jako państw stowarzyszonych). Jego głównym zadaniem jest udział w operacjach humanitarnych, kryzysowych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju.

Reklama

Komentarze (4)

  1. PolakKatolik

    Manifest z Ventotene – trzyrozdziałowy dokument Altiera Spinellego,widac juz na koncowej fazie. Dograc armie unijną do socjalistyczno-totalitarnego tworu unijnego i tłuczemy jak leci. Do tego ust.1066 ,a przypominam nie mamy na nic wpływu, jesteśmy wydmuszką ,bez samostanowienienia jako byt suwerenny.

  2. matrioszka

    Już widzę jak Eurokorpus złożony z sił zbrojnych Niemiec i Francji bieży nam z niezwłoczną pomocą w razie agresji . Będą się ociągać aż będzie po wszystkim .

    1. Gdy jakimś cudem trafią w rejon potencjalnych walk to można sie spodziewać odważnych posunięć wzorem Niderlanderów w Srebrenicy Cały ten Eurokorpus to groteskowy bezsens wymyślony w Brukseli by wchodzić w buty NATO

  3. Cicero

    Po doświadczeniach historycznych i "pomocy" w 1939 r. jakoś nie mam zaufania do Francji, Belgii, a tym bardziej do Niemiec, bo historia lubi się powtarzać.

  4. Ula elektrod

    Jakie to jednostki?

Reklama