Reklama

Technologie

Chińska wyrzutnia roju bezzałogówców [WIDEO]

Fot. CAEIT
Fot. CAEIT

Chiny prowadzą intensywne testy masowego użycia bezzałogowców, w tym amunicji krążącej w postaci roju. W tym celu opracowano 48-prowadnicową wyrzutnię bezzałogowców uderzeniowych na lekkim pojeździe opancerzonym Dongfeng Mengshi, ale również system umożliwiający zrzut bsl ze śmigłowców.

W nagraniach z testów które odbyły się we wrześniu 2020 roku, opublikowanych przez China Academy of Electronics and Information Technology (CAEIT), zaprezentowano możliwości amunicji krążącej w kontekście użycie taktyki roju, czyli wielu maszyn atakujących równocześnie. Tego typu sytuacja stanowi poważne wyzwanie dla obrony przeciwlotniczej, która musi wyeliminować dużą liczbę poruszających się celów o niewielkiej sygnaturze cieplnej, radarowej i wizualnej.

Podczas testu wykorzystano śmigłowiec, ale również specjalnie skonstruowaną do tego wyrzutnię wieloprowadnicową. W teście widać wiele maszyn odpalanych z wolnostojącego wariantu, ale dostosowano do tego typu zadań lekki pojazd opancerzony Dongfeng Mengsh CSK-131 w wersji 6x6 (standardowy pojazd to konfiguracja 4x4). W tylnej części, za kabiną załogi, umieszczono opancerzony, odchylany w celu odpalenia kontener z 48 wyrzutniami pneumatycznymi dla amunicji krążącej. Ze względu na masę modułu wyrzutni zdwojono liczbę tylnych kół pojazdu, co zapewnia mu  możliwości terenowych porównywalne ze standardowymi pojazdami Dongfeng Mengsh, powszechnie używanymi przez chińskie siły zbrojne. 

Nie podano typu użytej amunicji, ale wymiary i kształt wskazują iż jest to prawdopodobnie zaprezentowany po raz pierwszy, odpalany z wyrzutni rurowej Ch-901. Jest to ważąca około 9 kg amunicja krążąca z głowicą kumulacyjną o masie około 3 kg. Oznacza to, że bezzałogowiec tego typu może nie tylko skutecznie niszczyć bojowe wozy piechoty takie jak M2 Bradley czy Puma, ale zagrozi również górnemu opancerzeniu czołgów podstawowych.

Materiał zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na użyty sprzęt, ale również podmiot prowadzący testy. CAEIT ma na koncie niepobity od 2017 roku rekord w zakresie roju bezzałogowych stałoplatów (samolotów), liczącego 200 maszyn. W kategorii wielowirnikowców przekroczono już 2 tys. maszyn, które wykorzystywano np. podczas imprez masowych zamiast fajerwerków.

Testy takie nie przekładają się bezpośrednio na możliwości bojowe, ale dają ogromne doświadczenie w zakresie nie tylko koordynacji dużych grup bezzałogowców, ale również problemów takich jak wzajemne zakłócenia, czy wypełnianie luk powstających w wyniku awarii lub zniszczenia części maszyn czy unikanie kolizji. W tym kontekście jest to instytucja prawdopodobnie z największym doświadczeniem i możliwościami. Natomiast widoczny na nagraniu pojazd, który nie jest jakaś testową konstrukcją czy prowizoryczną wyrzutnią, ale dopracowaną i opancerzoną konstrukcją wojskową, wskazuje na to, że chińska armia bardzo poważnie podchodzi do rozwoju swoich możliwości w zakresie użycia rojów amunicji krążącej w operacjach bojowych.  

Reklama

Komentarze

    Reklama