Atak rakietowy Huti. Celem budowa elektrowni atomowej w ZEA

3 grudnia 2017, 13:50
Fot. enec.gov.ae
Reklama

Wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci twierdzą, że wystrzelili w niedzielę pocisk rakietowy w kierunku budowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich elektrowni atomowej. Jest to pierwsze takie uderzenie Huti w kierunku ZEA.

Elektrownia atomowa Barakah jest budowana w zachodniej części Emiratów, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską. Pierwszy z jej czterech reaktorów ma być włączony w 2018 roku.

Huti wystrzelili w listopadzie z terytorium Jemenu rakietę balistyczną w kierunku stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, lecz została ona przechwycona i zniszczona przez saudyjskie siły powietrzne.

Czytaj też: Atak rakietowy na Rijad

Agencja Reutera pisała wtedy, że po raz pierwszy rakieta wystrzelona z obszarów kontrolowanych przez Huti, a oddalonych od Rijadu o prawie tysiąc kilometrów, wdarła się tak daleko w głąb Arabii Saudyjskiej.

Od marca 2015 r. sunnicka koalicja arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej, w której duże znaczenie odgrywają Zjednoczone Emiraty Arabskie, zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzających do obalenia prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą, by władzę w Jemenie całkowicie przejął prawowity prezydent Hadi.

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie.

PAP - mini

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
rob ercik
środa, 19 czerwca 2019, 12:15

Elektrownia atomowa w ZEA nie stanowi zagrozenia dla swiata ...

Obywatel
niedziela, 3 grudnia 2017, 18:22

Wszyscy mają rakiety balistyczne. A Polska co ma? Langusty o zasięgu 50km!

ZX72
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 14:20

Kiedyś chyba mieliśmy Toczki?

Whiro
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 10:11

No może jeszcze manewrujace jassm i jassm er.

Naiwny
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 23:06

Wojna informacyjna. Huti się mocno trzymają, Arabia Saudyjska ma złą prasę, trzeba jakoś zmienić nastawienie społeczności międzynarodowej i mediów (może pod przygotowanie gruntu na większe bezpośrednie zaangażowanie USA/NATO). No to puszczamy informację, że Huti przy pomocy Iranu/Chin (ich rakieta) stwarzają niebezpieczeństwo jądrowe w całym regionie (atak na elektrownie jądrową) - barbarzyńcy/teroryści. Prosty lud wszystko kupi.

DSA
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 13:37

w dzisiejszym New York Times artykuł poddający w wątpliwość strącenie rakiety wystrzelonej na lotnisko w Rijadzie przez system Patriot. Jeżeli faktycznie do tego doszło to zły sygnał dla nas.

Davien
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 16:08

A jakis dowód na to bo na zestrzelenie jest ich całkiem sporo, co prawda rozrzuconych po okolicy ale...

rob ercik
niedziela, 3 grudnia 2017, 15:40

Szkoda de saudyjczycy nie popieraja prawowitego prezydenta ukrainy Janukowicza ...

mech
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 08:58

@rob ercik a ty popierasz "prawowitego" prezydenta Ukrainy Janukowycza?

gh
niedziela, 3 grudnia 2017, 18:08

"Szkoda de saudyjczycy nie popieraja prawowitego prezydenta ukrainy Janukowicza ..." Jak można popierać kogoś, kto uciekł przed własnym narodem do Moskwy i nie sprawuje już żadnego urzędu? Ukraina ma Prezydenta i rząd, wybrany w demokratycznych wyborach i uznawany przez wszystkie państwa z Rosją na czele.

Roman
niedziela, 3 grudnia 2017, 21:02

Ciekawe gdzie ta wystrzelona rakieta spadła? Bo jak dotąd nie ma jakichkolwiek informacji z terenu Zjednoczonych Emiratów Arabskich o upadku tam rakiety. Być może rakieta mogła spaść gdzieś w całkowicie bezludnym terenie pustyni Rub al-Chali, słabo kontrolowanym jeśli w ogóle przez Arabię Saudyjską, Oman lub ZEA. Rakieta wystrzelona przez Huti musiałaby mieć zasięg ok. 1500 km aby dolecieć do terenów ZEA.

DSA
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 13:55

może trafiła. W dzisiejszym New York Times jest artykuł kwestionujący zestrzelenie rakiety wystrzelonej przez Houti na Rijad.

Tweets Defence24