Reklama

Siły zbrojne

Armata na amunicję teleskopową dla British Army

  • Fot. Szymon Sieciński / Flickr.com

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii odebrało w Bourges we Francji pierwsze seryjne działo 40 mm zasilane amunicją teleskopową. Przekazano pierwszy egzemplarz z serii mającej liczyć 515 armat przeznaczonych dla wozów Ajax i Warrior.

Spółka joint-venture CTA International (po 50% udziałów posiadają w niej koncerny BAE Systems i Nexter Systems) przekazała Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii pierwszy egzemplarz automatycznej armaty kalibru 40 mm zasilanej amunicją teleskopową. Broń przeznaczona jest do wykorzystania w wozach Ajax i zmodernizowanych Warrior, seria produkcyjna ma liczyć ogółem 515 armat. Z amunicji teleskopowej 40 mm będą też korzystać przyszłe francuskie wozy bojowe Jaguar.

Zgodnie z informacją producenta amunicja będzie wytwarzana dla Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii przez zakłady BAE Systems w Washington w hrabstwie Tyne and Wear oraz w Glascoed w Walii.

Amunicja teleskopowa CTA 40 mm
Dostępne obecnie typy amunicji teleskopowej 40 mm - fot. J.Sabak

Posiada ona pocisk całkowicie ukryty wewnątrz łuski, zamiast tradycyjnego podziału na pocisk i łuskę. Według deklaracji producenta charakteryzuje ją znacznie większa energia eksplozji w stosunku do amunicji 30 mm i armat rodziny Rarden, które zastępuje w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest opracowywana amunicja przeciwpancerna i szkolna dla nowego działa. Próby kwalifikacyjne przechodzi już nowa amunicja programowalna służąca do zwalczania lekkich pojazdów i piechoty rozśrodkowanej na dużym obszarze, z zapalnikiem uderzeniowym, mogąca przebić cienką warstwę betonu. CTAI pracuje także nad amunicją programowalną przeznaczoną do zwalczania celów powietrznych.

Czytaj też: Armaty na amunicję teleskopową w produkcji.

Fot. BAE Systems

Działo ma nową obrotową komorę nabojową i układ zasilający, który powoduje, że amunicja jest ładowana w położeniu obróconym o 90 stopni względem osi lufy, a następnie obracana do położenia do strzału. Ładowanie amunicji w położeniu bocznym pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń w pojeździe bojowym, którą można wykorzystać na zabranie większej ilości amunicji lub wyposażenia. Broń na amunicję teleskopową wykorzystuje w wozie bojowym mniej miejsca, niż w wypadku konwencjonalnego uzbrojenia tego samego kalibru czy podobnej liczby naboi.

Cykl strzału nowej armaty 40 mm. Fot. BAE Systems

Reklama

Komentarze (4)

  1. Marek

    Ciekawy ten system ładowania, ale zobaczymy jak to sie sprawdzi w praktyce poligonowej. Również nietypowa amunicja z efektorami całkowicie ukrytymi w łusce jest ciekawą i niespotykana dotąd sprawą. Kiedyś duzo sie mówiło i pisało amunicji bezłuskowej, ale ta sprawa "umarła". Ps. Jak zwykle dla naszych "geniuszy" kwestia ammo programowalnej NIE jest godna wiekszego zainteresowania.

    1. Max Mad

      System mocno przestrzelali na poligonach firmowych i wojskowych. Tysiące pocisków leciały jak ta lala. Wszystko śmigało pięknie i bez zacięć, nowa technologia ale wzbudziła zaufanie u Brytyjczyków i Francuzów którzy też będą używać armat CT na nowych pojazdach. VBCI z systemem CT pokazywany na targach wygląda naprawdę solidnie, siła ognia bezkonkurencyjna w tym segmencie.

    2. dropik

      przeciez właśnie jednym z powodów opoznienia nowej wieży dla rosomaka jest konieczność przetestowania strzelania z amunicji programowalnej , geniuszu ! :P Mnie ciekawie w jaki sposób dostarcza się do armaty odpowiednią amunicję. jest kilka magazynków ? W przypadku klasycznych rozwiązań armata była zasilana 2-stronnie. Idealne to nie było bo ilość rodzajów amunicji rośnie. no chyba że rezygnujemy z klasycznej odłamkowej na rzecz programowalnej, a z drugiej tasmy leci ppanc. A jak jest w CTA?

  2. Antyubek

    ...u Brytyjczyków to oznacza przejście z Rardenów z łudki ładowanych.Mąją to ich Wariory i Scimitary .Takie to działka jak za II wojny.A frankole to 20ki ,i 25. / Mieli 25 ki krajowe to wzieli tak jak Brytole te ich morską chu...... armatkę coś 115mm bo nasza /.Odejść więc chćą od króla Ćwieczka trochę dalej /przeskok generacyjny / ,ale dla nas to bezsens.Pamiętam jak modliłem się z15 lat temu byśmy wybrali 30 kę a nie 25 kę. /Niby nic ale cieszy /można by dziś rzec Potem powstały te inne wynalazki

  3. maxi

    Pewnie taka amunicja teleskopowa 40mm będzie raz droższa niż obecnie stosowana 30mm. Nie jestem pewien czy to dobre wyjście. 30mm pociski zniszczą wszystko oprócz czołgów oraz najnowszych bwp w rodzaju Puma czy rosyjski T-15. Jesli dołozymy do tego wyrzutnie ppk spike to bwp z armatą 30mm zniszczyć może wszystko łącznie z najlepszymi czołgami. 40mm amunicja teleskopowa niewiele więcej jest w stanie zrobić a koszty jej użycia będą bardzo duże.

    1. rydwan

      z boku to pume przewierca na wylot bo ma pancerz odporny na 14.5 mm amunicja

    2. PS.

      Raz droższa, czyli cena taka sama (jak coś pomnożysz jeden raz to wyjdzie tyle samo). Zapewne chciałeś napisać "dwa razy droższa" lub "o jeden raz droższa".

    3. grundy

      Droższa to jest tylko na papierze u księgowego. To, że można zabrać tej ammo znacznie więcej i tym samym dłużej mieć możliwości operacyjne bez potrzeby zaopatrzenia to jest klucz. Na misji nic ci po tańszej amunicji jak ci się szybko skończy i leżysz na całej długości, a po tobie tylko nekrolog. Popytaj ludzi z misji co zawsze ma priorytet na długi patrol.

  4. KevinLomax

    uuuuu 800 takich proszę :)

    1. morgul

      my mamy 30 mm bo ta na 40 "nie ma przyszłości" i nie jest rozwijana a parametrami prawie nie różni się od tej 30 mm MON wie lepiej co się dzieje u sojuszników i jaką amunicję będą używać w przyszłości ...

Reklama