Reklama

Siły zbrojne

Arktyczne testy systemu przeciwlotniczego Pancyr-S1

Pancyr-S1 w kamuflażu "arktycznym" czeka na testy w ekstremalnych warunkach - fot. Rostec
Pancyr-S1 w kamuflażu "arktycznym" czeka na testy w ekstremalnych warunkach - fot. Rostec

Wiosną rozpoczną się testy systemów przeciwlotniczych Pancyr-S1 w warunkach arktycznych. Trzy pojazdy tego typu w specjalnym wariancie dedykowanym działaniom w niskich temperaturach trafią w tym celu w rejon Wysp Nowosyberyjskich.

W ramach przygotowywania sił zbrojnych do operacji na terenie Arktyki i dalekiej północy zakłady przemysłowe w Tule, produkujące systemy przeciwlotnicze, przekazały trzy pojazdy Pancyr-S1 do testów w ekstremalnych warunkach. Obejmą one zarówno strzelania, jak też długotrwałe przejazdy i badania obciążeniowe wszystkich systemów. 

Maja one potwierdzić możliwość działania przyjętego na uzbrojenia rosyjskich sił zbrojnych jesienią 2013 roku przeciwlotniczego systemu artyleryjsko-rakietowego Pancyr-S1 w zakresie temperatur od -50 do +50 stopni Celsjusza. Warianty eksportowe są certyfikowane na warunki od -20 do +60 stopni, gdyż są sprzedawane np. do Algierii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Pojazdy przeznaczone do testów na Wyspach Nowosyberyjskich otrzymały już charakterystyczny kamuflarz z szaro-czarnych łat na biały tle. W kwietniu lub maju rozpoczną one długotrwały cykl testów, których realizacja została uzgodniona z ministerstwem obrony Rosji. 

System przeciwlotniczy Pancyr-S1 jest jednym z najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia tego typu w rosyjskim arsenale. Służy do obrony celów o szczególnym znaczeniu. Obecnie pojazdy tego typu strzegą np. terenu olimpiady w Soczi czy otaczających Moskwę rakiet przeciwbalistycznych. Pancyr-S1 jest uzbrojony w dwa działka kalibru 30mm i  dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych 57E6 lub 57E6-E. Zasięg zwalczanie celów dochodzi do 12 km z użyciem rakiet i 4km za pomocą działek 30mm. Dotyczy to zarówno samolotów i śmigłowców, jak również pocisków manewrujących czy pojazdów bezzałogowych.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Popieram JKM

    Nie 2 a 4 działka (2*2=4)

  2. sekretarz

    zastanawia mnie dlaczego zimowe testy zaczną się wiosną?

    1. Artwi

      Pytanie czy naszą wiosną czy tamtejszą wiosną? I jak mają testować systemy optyczne to większym wyzwaniem jest dla nich wykrywanie celów w dzień, o który trudno zimą na dalekiej północy... I jak mają testować odporność na zalodzenie, to do tego też są potrzebne warunki słońce i nocne mrozy. Wiesz - ja bym się o Rosjan nie martwił czy potrafią testować sprzęt na zimowe warunki... :-P

Reklama