50. rocznica powstania Flotylli Obrony Wybrzeża

30 kwietnia 2015, 15:01
fot. Marcin Purman/8FOW
fot. Marcin Purman/8FOW
fot. Marcin Purman/8FOW
fot. Marcin Purman/8FOW
Reklama
Defence24
Defence24

W środę, 29 kwietnia, minęło 50 lat od utworzenia 8 Flotylii Obrony Wybrzeża. Marynarze flotylli, pracownicy wojska oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę jej utworzenia - informuje kpt. mar. Monika Trzcińska z sekcji prasowej 8.FOW.

Obchody 50. rocznicy powstania flotylli rozpoczęły się o godzinie 08:00 od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach zacumowanych w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni. Marynarze flotylli, pracownicy wojska oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę utworzenia flotylli, które rozpoczęły się o godz. 11.00. Dowódca 8.FOW kontradmirał Jarosław Zygmunt podkreślił znaczenie ludzi, którzy przez pół wieku służyli i pracowali na rzecz flotylli. Tradycyjnie, apel zakończyła defilada pododdziałów z jednostek 8.FOW.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości mogli obserwować m.in. pokaz działania pojazdu podwodnego GAVIA, indywidualnych technik ratowniczych czy współpracy okrętu transportowo-minowego z pomostami pływającymi. Gościom zaprezentowano sprzęt, uzbrojenie oraz okręty będące na wyposażeniu jednostek flotylli.

Świnoujska flotylla powstała 29 kwietnia 1965 roku. Trzon sił okrętowych flotylli stanowią okręty transportowo – minowe, trałowce, niszczyciele min oraz okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Okręty stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni. W 8 Flotylli Obrony Wybrzeża służy blisko 2 tysiące marynarzy. Siły flotylli regularnie uczestniczą w ćwiczeniach krajowych oraz w międzynarodowych manewrach na Bałtyku. Do zadań 8.FOW należy miedzy innymi: obrona polskich obszarów morskich oraz udział w obronie wybrzeża morskiego. Siły brzegowe flotylli stanowią dwie specjalistyczne jednostki stacjonujące w Dziwnowie (8 Batalion Saperów, 8 Dywizjon Przeciwlotniczy). Od 4 kwietnia 2014 roku flotyllą dowodzi kontradmirał Jarosław Zygmunt.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
guest
piątek, 1 maja 2015, 10:00

MON powinien zainwestować w sieci a nie pociski jak złowimy rosyjski okręt podwodny to pozyskamy pociski atomowe i okręt czyli technologia sama wpadnie nam w ręce a to by Rosjanie by się zdziwili oni by mieli zielone ludziki a my operacje ryba.Haha

Tomasz K.
piątek, 1 maja 2015, 19:20

Witam czy może Ktoś wie kiedy będzie jakieś rozstrzygniecie programu" Miecznik i Czapla" tzn. z kim polskie stocznie będą je budować ? bo jakoś nie mogę się dowiedzieć nic ....

Niepokorny
niedziela, 3 maja 2015, 07:41

IU czeka aż wyjaśni się sprawa SMW w upadłości likwidacyjnej i jej zleci pracę. SMW nie może dokończyć Ślązaka - brak kaski to trzeba ją dofinansować. Zbyt wielu jest zamoczonych w to przedsięwzięcie aby był normalny przetarg. Będzie wskazanie na SMW pod patronatem PGZ.

guest
czwartek, 30 kwietnia 2015, 21:17

Taa, flota Polska jest blisko dna ,Fregaty rakietowe zamieniliśmy na kutry,ale pływają.Tu MON będzie inwestował w sieci z innowacja na wielkość oczek aby za dużo ryb nie złapać bo zatoną haha.

dfgh
czwartek, 30 kwietnia 2015, 15:51

50 lat minęło i nic się nie zmieniło na straży naszego wybrzeża nadal te same 50 letnie okręty, uzupełnione o muzealne zestawy z USA...

Zsmw
czwartek, 30 kwietnia 2015, 21:08

50 LAT niszczenie MW przez PZPRowskie i postPZPRowskie bandy nierobow

Dominus
czwartek, 30 kwietnia 2015, 20:48

Te muzealne zestawy z USA z latwoscia przezyja takich malkontentow i dyletantow jak ty! A swoja droga, na co bys biedaku narzekal gdybe nie te muzealne zestawy z USA?

Tweets Defence24