Reklama

Siły zbrojne

24 samochody przekazane wojskowym strażakom

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

We wtorek Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości przekazania 24 samochodów ratowniczo–gaśniczych przydzielonym jednostkom wojskowych straży pożarnych. Zakupione za prawie 23 mln złotych pojazdy będą wykorzystywane także podczas akcji ratowniczych w środowisku cywilnym - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Do przekazania pojazdów w obecności szefa MON doszło we wtorek na terenie 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. 

Wojskowa straż pożarna rozwija się, wojskowa straż pożarna wchodzi także w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To nie tylko służba związana z funkcjonowaniem Wojska Polskiego, ale także służba, która niesie pomoc wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej płk Andrzej Nawrocki zaznaczył, że wybór obdarowanych nowymi wozami jednostek wiąże się z planami rozwoju sił zbrojnych. Wyraził uznanie dla Inspektoratu wsparcia i podległych mu jednostek, które potrzebują sprzętu, podkreślił zaangażowanie wojskowych straży pożarnych, które były zaangażowane w zakup pojazdów.

Umowa na przekazane pojazdy wyniosła niemal 23 miliony zł. Zakupione samochody pozwolą m.in. na zapewnienie wymaganego poziomu ochrony przeciwpożarowej lotnisk. Wykorzystywane także będą do prowadzenia samodzielnych działań ratowniczo – gaśniczych i zastąpią wysłużone starsze modele. Pojazdy wykorzystywane będą również w akcjach ratowniczo – gaśniczych podczas ćwiczeń i szkoleń na poligonach wojskowych w ciężkich warunkach terenowych gdzie nie ma możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu.

Do jednostek wojskowych trafią w sumie 24 pojazdy:

- 8 lekkich samochodów ratowniczo – gaśniczych Mitsubishi L200 (z przeznaczeniem na lotniska wojskowe). W służbie zastąpią wysłużone Honkery. Będą to pierwsze tego typu samochody, które znajdą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP i zostały przydzielone do ośmiu Baz Lotnictwa Sił Powietrznych.

- 2 lekkie poligonowe samochody ratowniczo – gaśnicze z przeznaczeniem do akcji ratowniczo – gaśniczych podczas ćwiczeń i szkoleń na poligonach wojskowych w ciężkich warunkach terenowych, gdzie nie ma możliwości dojazdu ciężkiego sprzętu. Pojazdy skierowano do 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz na 21. Centralny Poligon Lotniczy Nadarzycach.

- 8 średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych Scania P320 B 4x4HZ przydzielonych do: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia - Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Toruniu, Składu 3. Regionalnej Bazy Logistycznej Kraków – Regny, Składu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław – Jastrzębie, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, 10. pułku samochodowego w Warszawie, Składu 4. Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław – Porażyn, 15. Brygady Zmechanizowanej w Giżycku i Komendy Portu Wojennego Punkt Bazowania Hel.

- 3 ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze Scania P450 B 6x6HZ, przydzielone do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach i Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu.

- 3 ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze Scania P410 B 4x4Hz przydzielone do wykonywania zadań w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, Składu Regionalnej Bazy Logistycznej Wrocław– Porażyn.

Podczas wizyty w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim minister nagrodził  również żołnierzy, którzy m.in. ratowali ofiary wypadków drogowych i pomogli osobom, które zostały poszkodowane w wyniku pożarów budynków mieszkalnych.   

W polskim wojsku działa 91 straży pożarnych, w których służy 2,5 tys. strażaków. Rocznie przeprowadzają oni ok. 80 tys. operacji na terenie jednostek wojskowych i 2,5 tys. poza nimi, pomagając ludności cywilnej mieszkającej w pobliżu jednostek.

MON/PAP

Reklama

Komentarze (5)

  1. razdwatri

    Jaki minister ,takie zakupy uzbrojenia .

  2. Whiskas

    oczywiście jak zapali się samolot na płycie to poczekają na OSP, albo wyładowany amunicją czołg to przyjedzie weekendowy wiesio i też ugasi.

  3. Wot

    xyz@ Czy Ty w woju byłeś? Po co Wojkowej Straży sprzęt? A po co Tobie tlen?

  4. xyz

    Lepiej jakby Pan Błaszczak brał udział w przekazaniu eskadry nowych myśliwców za Mig-29 dla lotników z Mińska Mazowieckiego niż 24 wozów strażackich. Niedługo i do odmalowanych ścian w garnizonach będzie minister przyjeżdzał aby się pochwalić w mediach jak to modernizacja techniczna wojska wzorowo przebiega.

  5. xyz

    Pod artykułem "Wojsko kupuje wozy strażackie" napisałem taki komentarz : "Jestem w stanie zrozumieć, że jest to sprzęt Wojsku Polskiemu w jakimś tam stopniu potrzebny. Jakby nie można było równie dobrze współpracować ze strażą pożarną, przy tych ćwiczeniach gdzie trzeba coś dogasić, zamiast wydawać nie małe pieniądze. No bo mam nadzieję, że żaden z wojskowych decydentów nie wpadł na pomysł, żeby żołnierze jeździli tym sprzętem gasić pożary, chociaż po sabotażystach, można by było się takiego pomysłu spodziewać. Ale mam pytanie. CZY NA PRAWDĘ WOJSKO POLSKIE JEST JUŻ TAK DOBRZE WYPOSAŻONE, ŻE ZABRAKŁO POMYSŁU NA CO WYDAWAĆ PIENIĄDZE ?". Jest on jak najbardziej aktualny ale chyba nie powinienem podsuwać naszym sabotażystom pomysłów na niszczenie naszej armii.

Reklama