Reklama

Polityka obronna

Polsko-amerykańskie rozmowy w MAP. Wśród tematów modernizacja F-16

Polskie F-16.
Polskie F-16.
Autor. Dowództwo Generalne/X

Wiceminister Marcin Kulasek spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin. Ze strony gości, w rozmowach uczestniczył Raymond Piselli, wiceprezes ds. globalnego rozwoju oraz współpracy przemysłowej Lockheed Martin

Reklama

„Polska jest w trakcie realizacji ogromnego programu modernizacji polskich sił zbrojnych. Zależy nam, by w jak największym stopniu były przy tym wykorzystane możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego” – podkreśla Marcin Kulasek.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rozmowy w Ministerstwie Aktywów Państwowych dotyczyły współpracy koncernu Lockheed Martin z Polską Grupą Zbrojeniową i aktualnie realizowanych projektów. Omówiono także dalszą, szerszą perspektywę współpracy. Chodzi między innymi o tzw. Middle Life Upgrade, czyli modernizację i zwiększenie użyteczności samolotów F-16, które należą do polskich sił powietrznych, program JAVELIN i współpracę w tym aspekcie ze spółką MESKO. 

Na spotkaniu omówiono dalsze plany oraz zaangażowanie Lockheed Martin w programy modernizacyjne Wojska Polskiego z wykorzystaniem możliwości, i przy udziale, polskiego przemysłu obronnego. Podkreślono także oczekiwania w zakresie transferu technologii oraz udostępnienia know-how w ramach sektora.

Polska posiada 48 samolotów wielozadaniowych F-16C/D Block 52+, dostarczonych w latach 2006-2008. Obecnie niezbędna jest ich modernizacja, która powinna obejmować między innymi integrację nowej generacji sensorów (w tym radaru AESA) oraz uzbrojenia.

Współpraca: Jakub Palowski

Reklama

Komentarze (8)

  1. kopacz033

    NGAD nie bedzie eksporotwany za granice jak f22 , dlatego bedzie kolejna konstrukcja pod sprzedaz, malo mysliwcow przewagi powietrznej nowej generacji by sprostac wymaganiom wojennym (chiny, Rosja). Dlatego bedzie kolejna konstrukcja. Mimo rozwoju 6 generacji a europa jest do tylu o jakies 12lat. Boeing jest w dupie bo ich f15 malo kto ch e kupic bo jest ona stara konstrukcja dlatego bedzie na bazie f35 nazywana f21. Indie wchodza do gry

    1. bmc3i

      F-22 nie jest eksportowany w związku ze specjalną ustawą Kongresu, a Ty już dziś wiesz co przyniesie przyszłość?

  2. LMed

    No cóż, aktywność LM bez przypadku.. Rosną akcje Typhoona wszak wyrażnie.

    1. Davien3

      Lmed a co ma EF-2000 do znacznie lepszego i tańszego F-35??

    2. LMed

      Uch Davien, nie bądź takim detalistą. Zważ, że niedawno złotym wyborem okazał się FA-50 wesoły.

    3. Monkey

      @Davien3: To, iż będzie szybciej dostępny?

  3. Essex

    Fajnie ze rozmawiaja, tak jak rok temu i dwa lata temu i trzy lata temu i cztery lata temu....najwazniejsza to tradycja roxmow....no i wspolne fotki delegacji.....wybiora tak jak w przypadku MIG29 opcje modernizacji w postaci nowego koloru lakieru bo nicbinnego nie jest potrzebne i nie da sie.... Na Ukrsinie jskos sie dalo zintegtowac MIG29 z zachodnim uzbtojeniem, u nas pewnie szczeka opadla

  4. user_1054377

    Nic z tego nie będzie

  5. kopacz033

    W mielcu ma byc serwis f16 polskich i sojuszniczych i zapewnie tez ff35

  6. farfozel

    Nareszcie , ciekawe czy zamówimy kolejne - minimum 32 sztuki Block 70/72 ?

    1. Fox

      Była by to wspaniała świadomość. Mam nadzieję że jednocześnie wycofamy się z kontraktu na Fafiki. Niestety wydaje mi się to mało realne że względu na to co pis na zamawiał w Korei.

    2. user_1064815

      Nie

    3. Davien3

      Mowa jest o modernizacji posiadanych juz a nie zamawianiu nowych. Jak zamawiac to tylko F-35 ale niestety kasa poszła na latadełka z Korei.

  7. wert

    znowu wiedzie ślepu kulawego. Juz pokazali w Korei jak potrafia zadbac o innteres poslkiej zbrojeniówki. Tysiące rakiet z półki. Ale to oczywiście wina Błaszczaka

  8. ALBERTk

    Dużo gadają, mało konkretów. I to martwi. Czas ucieka.

Reklama