Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

USA: wartość eksportu broni sięgnęła 42 mld dolarów

Fot. US Army
Fot. US Army

41,93 mld USD – sprzęt za te kwotę amerykańskie firmy zbrojeniowe wyeksportowały w roku fiskalnym 2017, zakończonym 30 września br. 

Jak podaje Defense News, przy uwzględnieniu zakupów w trybach FMS i FMF wolumen broni za największą kwotę (ok. 22 mld USD) sprzedano do Azji Centralnej i na Bliski Wschód. W roku fiskalnym 2017 Stany Zjednoczone sprzedały do Europy uzbrojenie za kwotę 7,3 mld USD, a do pozostałej części zachodniej hemisfery za 641 mln USD. Eksport broni do regionu Indii i Pacyfiku wyniosła 7,96 mld USD, a do państw Afryki 248 mln USD.

Podana w wydanym przez agencję DSCA całkowita kwota obejmuje bowiem zakupy sfinansowane przez użytkowników sprzętu (32 mld USD), ale też w ramach amerykańskich programów pomocy wojskowej: kierowanego przez Departament Obrony Foreign Military Financing (6 mld USD) i przez jednostki Departamentu Obrony USA (3,87 mld). Największymi beneficjentami programu FMF są Izrael i Egipt, dość znaczną pomoc otrzymują też Jordania i Liban. Z kolei zakupy realizowane przez jednostki Departamentu Obrony i za pieniądze Pentagonu trafiają między innymi do Afganistanu.

Według tegorocznego raportu SIPRI Stany Zjednoczone pozostają liderem wśród eksporterów broni, odpowiadając za 33 proc. światowej sprzedaży, co stanowi wzrost o 21 proc. w porównaniu z poprzednim okresem. Na drugim miejscu podobnie bez zmian - zajmuje je Rosja z 23-procentowym udział w globalnym eksporcie broni.

Zmiany zaszły jednak na trzecim miejscu listy, które zajmują Chiny (6,2 proc.). Czwarte miejsce należy do Francji (6,0 proc.), a piąte do Niemiec (5,6 proc.). Poza czołówką znalazła się Wielka Brytania zajmująca w zestawieniu szóste miejsce (4,6 proc.). Pięciu największych eksporterów odpowiada za 74 proc. sprzedaży broni w skali świata. 

Czytaj więcej:Raport: Wzrost światowych transferów broni. Kluczowe programy dopiero przed Polską

Jak twierdzi szef agencji do spraw wojskowej współpracy (Defense Security Cooperation Agency) gen. Charles Hooper pozytywny wynik jest efektem tego, że USA nie dostarczają zamawiającym wyłącznie skutecznych systemów obronnych, ale oferują także pełne wsparcie w postaci szkoleń oraz utrzymania sprzętu. Ogółem wolumen eksportu uzbrojenia z USA wzrósł o prawie 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jak jednak zauważa Defense News, zmiany są cykliczne - przykładowo w roku fiskalnym wyeksportowano broń za 33,6 mld USD, a w 2015 - za 47 mld USD.

Agencja DSCA, która wydała dane dotyczące eksportu uzbrojenia odpowiedzialna jest między innymi za realizację procesu Foreign Military Sales, międzyrządowego trybu zakupów broni, w którym najczęściej realizowane są transakcje z udziałem USA. W ciągu ostatnich kilkunastu dni Departament Stanu wyraził zgodę na realizację trzech transakcji w trybie FMS z Polską: sprzedaży zestawów Patriot wraz z systemem IBCS, dostosowanych do współdziałania w zintegrowanej architekturze obrony IAMD, amunicji i elementów zestawów rakietowych Homar, budowanych przez konsorcjum z liderem PGZ we współpracy z Lockheed Martin oraz pocisków AIM-120 C-7 dla myśliwców F-16. Na razie nie zawarto jednak umów, dotyczących finalizacji tych transakcji, a w dokumentach FMS w każdym wypadku podano ich maksymalny zakres i koszt.

Czytaj także: Nowa konfiguracja Patriota dla Polski. Zgoda Departamentu Stanu [AKTUALIZACJA]

 

 

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze

    Reklama