Geopolityka
Turcja chce kupić od Chin system przeciwlotniczy HQ-9
Wszystko wskazuje na to, że Turcja zdecyduje się na kupienie systemu rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu HQ-9 SAM – produkowanego przez Chiny.
Czytaj: Rosja i Turcja stworzą wspólny kompleks obrony powietrznej na bazie systemu S-300?
System ten jest proponowany przez koncern China Precision Machinery Export-Import Corp. Turcja może jednak napotkać na dużą przeszkodę w realizacji tego kontraktu, gdy będzie próbowała włączyć nowy system do systemu obrony powietrznej kraju. System ten jest bowiem współfinansowany przez NATO, a sojusz nigdy nie zgodzi się na podłączenie chińskiego systemu do jakiejkolwiek wojskowej sieci informatycznej.
Ponadto nowy system może mieć problem w rozróżnieniu swoich statków powietrznych (przede wszystkim tureckich samolotów F-16), ze względu na to, że HQ-9 ma inny system identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” (IFF) niż NATO.
Nieoficjalnie potwierdzono, że rząd turecki już wstępnie ustalił, iż chiński system spełnia stawiane mu w Turcji wymagania, zapewnia transfer nowych technicznie rozwiązań i jest znacznie tańszy od propozycji składanych przez konkurencję. Ostateczna decyzja o wyborze chińskiego rozwiązania ma zostać zatwierdzona przez tureckiego ministra obrony Ismet Yilmaza oraz premiera Recep Tayyip Erdoğana i zostać oficjalnie ogłoszona na następnym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Przemysłu Obronnego (Defense Industry Executive Committee), któremu przewodniczy premier.
Czytaj: Rosja zaoferowała Iranowi system obrony przeciwlotniczej S-300VM
Faktyczne działania w tej sprawie rozpoczęły się w styczniu br. kiedy dokonano zmian w założeniach programu obrony przeciwlotniczej T-Loramids. W jego skład miał wejść radar, wyrzutnie i rakiety przechwytujące. W styczniu br. rozesłano listy intencyjne do poszczególnych producentów z zapytaniem o możliwość współdziałania w tej dziedzinie. Odpowiedzieli: konsorcjum Raytheon i Lockheed Martin, które zaoferowało system Patriot, Rosyjski Rosoboronexport, proponujący system S-300; koncern China Precision Machinery Export-Import Corp., z systemem HQ-9 i włosko francuskie konsorcjum Eurosam, reklamujące system SAMP/T z rakietami Aster 30.
(MD)