Siły zbrojne
Rosja buduje nową sieć radarów pozahoryzontalnych
W Rosji zostanie zbudowana sieć nowych radarów pozahoryzontalnych, która pozwoli wykrywać cele powietrzne w promieniu 3000 km. Podstawą tego systemu wczesnego ostrzegania ma być stacja radiolokacyjna „Kontejner”.
Przedstawiciel Minoborony przekazał, że sieć może zostać rozwinięta w bardzo krótkim czasie i może prowadzić rozpoznanie radiolokacyjne również daleko poza granicami Rosji. Nie wskazał przy tym jednak jaka liczba radarów zostanie postawiona oraz gdzie one zostaną rozmieszczone.
Zobacz: Rosja chce objąć Polskę swoim parasolem antyrakietowym
Pozahoryzontalna stacja radiolokacyjna „Kontejner” została opracowane przez kompleks naukowo – produkcyjny „NII dalniej radioswiazi”. Radary takie działają poprzez wykorzystane zjawiska odbijania się bardzo długich fal radiowych (długości wielu dziesiątek metrów) od jonosfery, co pozwala również wykrywać te obiekty, które znajdują się poza horyzontem radiolokacyjnym (w normalnych warunkach fale elektromagnetyczne rozchodzą się prostoliniowo stąd mogą dosięgnąć tylko tych obiektów, które są ponad krzywizną ziemi).
Pierwsza taka stacja powstała w Rosji krótko po II wojnie światowej, m.in. na bazie doświadczeń brytyjskiej sieci radiolokacyjnej wykorzystywanej w 1940 r. w czasie Bitwy o Anglię. Od tego czasu Rosjanie cały czas ulepszali tą technikę i w 2002 r. zbudowali nowy radar tej klasy - ZGRLS „Kontejner”, który według nieoficjalnych źródeł znajduje się w pobliżu miejscowości Gorodec (koło Niżnego Nowogorodu).
System ten różni się od innej, również pozahoryzontalnej stacji radiolokacyjnej „Woroneż”, która jest wykorzystywana przede wszystkim do obserwacji obiektów w przestrzeni kosmicznej i wykrywania startów międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Głównym zadaniem radarów „Kontejner” ma być natomiast wykrywanie małych rakiet manewrujących i aparatów bezpilotowych.
(MD)
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104