Siły zbrojne
Nowa wersja systemu walki AEGIS jest już gotowa
Wersję tą zaimplementowano na krążowniku typu Ticonderoga USS „Chancellorsville” (CG-62), który z jej wykorzystaniem za pomocą rakiety Standard SM-2 zestrzelił cel ćwiczebny lecący z prędkością poddźwiękową na średnich wysokościach. W ramach tych samych testów sprawdzono również sposób kierowania strzelaniem artyleryjskim z wykorzystaniem armaty dziobowej 127 mm Mark 45. Do końca 2013 roku przewiduje się jeszcze wykonanie co najmniej czterech takich testów, które mają zostać zakończone badaniami kwalifikacyjnymi.
Więcej: USA: 100 mln dolarów na rozwój AEGIS
W dalszej kolejności do wersji Baseline 9 mają zostać zmodernizowane systemy AEGIS na trzech innych krążownikach typu Ticonderoga: USS „Princeton (CG-59). USS „Normandy” (CG-60) oraz USS „Cape St. George” (CG-71). Nie wiadomo w jakiej kolejności będzie zmieniane oprogramowanie na pozostałych krążownikach amerykańskich, a także na drugim typie okrętów amerykańskich wyposażonych w system AEGIS – niszczycielach typu Arleigh Burke. Nie ujawniono również, czy nowa wersja będzie oferowana zagranicznym użytkownikom systemu AEGIS: Japonii, Korei Południowej Hiszpanii i Norwegii.
Więcej: Udany test. Do stworzenia skutecznej tarczy antyrakietowej nie potrzeba elementów w Europie Środkowej
Obecne odmiany kompleksu AEGIS pozwalają na śledzenie do 300 celi oraz na maksymalne, jednoczesne naprowadzanie do 18 rakiet. Pomaga w tym radar AN/SPY-1 który wykorzystuje cztery płaskie anteny ścianowe z elektronicznie formowaną wiązką, tak rozmieszczone na burtach, że zabezpieczają one obserwację dookólną.
(MD)
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104