Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelskie rakiety wracają do gry w Polsce. “Jesteśmy gotowi przekazać najnowocześniejszą technologię”

Izraelski koncern IMI Systems,  prowadzi rozmowy ze stroną polską w sprawie udziału w programie artylerii rakietowej dalekiego zasięgu Homar. – Jesteśmy gotowi do przekazania Polsce najnowocześniejszej technologii i zapewnienia pełnej suwerenności wykorzystania i rozwoju technologii rakietowych w programie HOMAR, na bazie systemu Lynx – mówi w rozmowie z Defence24.pl przedstawiciel koncernu Yoram Oron. 

Homar to jeden z najważniejszych projektów modernizacyjnych polskiej armii. Konsorcjum z liderem, którym jest Polska Grupa Zbrojeniowa ma w jego efekcie zbudować wraz z partnerem zagraniczym system rakietowy o zasięgu ponad 300 km. W lipcu 2017 roku rekomendowano do dalszego etapu ofertę Lockheed Martin, bazującą na systemie HIMARS, jednak do podpisania umowy w ubiegłym roku nie doszło.

Były minister obrony Antoni Macierewicz mówił w grudniu 2017 roku o „bardzo trudnych negocjacjach” w sprawie Homara. Przedstawiciele MON i PGZ potwierdzili oficjalnie jeszcze w ubiegłym roku, że rozmowy dotyczące systemu artylerii rakietowej  są prowadzone również z innymi partnerami, w tym z Izraelczykami.

Jesteśmy gotowi do przekazania Polsce najnowocześniejszej technologii i zapewnienia pełnej suwerenności wykorzystania i rozwoju technologii rakietowych w programie Homar, na bazie systemu Lynx, dotyczy to także systemów naprowadzania rakiet. Prowadzimy rozmowy ze stroną polską, w sprawie szerokiego partnerstwa przemysłowego, niedawno przeprowadzono serię spotkań i intensywnych rozmów.

Col Res. Yoram Oron, Business Development & Marketing Director IMI SYSTEMS -Advanced Artillery & Missile Systems Directorate

W rozmowie z Defence24.pl Yoram Oron z IMI Systems potwierdził, że niedawno przeprowadzono serię rozmów z reprezentantami PGZ, dotyczących możliwej współpracy w programie Homar. Izraelczycy deklarują, że są gotowi na pełen transfer technologii, włącznie z umożliwieniem Polsce suwerennej produkcji systemów rakietowych.

Fot. IMI Systems
Fot. IMI Systems

Bazą dla Homara w propozycji izraelskiej jest wyrzutnia Lynx opracowana przez IMI Systems, wraz z zestawem pocisków. W jego skład wchodzą między innymi izraelskie rakiety EXTRA kalibru 306 mm, kierowane INS/GPS o zasięgu 150 km (Lynx może przenosić 8 takich pocisków, w dwóch kontenerach) czy opracowane z wykorzystaniem technologii pocisków EXTRA rakiety Predator Hawk kalibru 370 mm o zasięgu do 300 km. (Lynx może przenosić cztery takie pociski w dwóch kontenerach).

Oprócz tego jednak Lynx może zostać uzbrojony w inne pociski, w tym lżejsze rakiety IMI Systems Accular kalibru 160 lub 122 mm. Te ostatnie mogłyby zostać użyte do modernizacji istniejących wyrzutni WR-40 Langusta, zapewniając im zdolność precyzyjnego rażenia na odległości do około 35 km.

Zestaw uzbrojenia Lynxa uzupełniają pociski LORA, o zasięgu większym niż 300 km. Jest ona wytwarzana jest wspólnie z drugim izraelskim koncernem zbrojeniowym IAI – głównym integratorem systemu. IMI Systems produkuje natomiast silnik i głowicę bojową pocisku o masie 240 kg. W ubiegłym roku LORA w ramach testu pocisk odpalono z wyrzutni na statku na odległość 350 km, uzyskując dokładność trafienia rzędu 3,5 m.

Lynx to bardzo elastyczny system rakietowy. Oprócz pocisków izraelskich, można integrować z nim rakiety od innych producentów. Może też współpracować z innymi systemami kierowania ogniem, jak polski TOPAZ Wspólny polsko-izraelski system rakietowy mógłby być produkowany nie tylko na potrzeby Wojska Polskiego, ale i na eksport.

Col Res. Yoram Oron Business Development & Marketing Director IMI SYSTEMS -Advanced Artillery & Missile Systems Directorate

W rozmowie z Defence24.pl przedstawiciel IMI Systems podkreślił również, że otwarta architektura systemu Lynx umożliwia integrację go na różnych platformach – nie tylko pojazdach lądowych, ale też morskich, czego przykładem jest system TRIGON.

 Morski system Trigon, ilustracja: IMI Systems
Morski system Trigon, ilustracja: IMI Systems

Dlatego można ten system dostosować do strzelania różnymi rodzajami rakiet istniejących na  swiecie. Elementy systemu Lynx mogą też zostać rozlokowane na wyrzutniach stałych, jeżeli takie będzie zapotrzebowanie użytkownika. Wyrzutnia Lynx i wykorzystywane w niej pociski rakietowe są w przy tym w całości własnością firmy IMI Systems. Jak deklarują Izraelczycy, w wypadku zakupu ich systemu na potrzeby programu Homara nie ma więc ryzyka ewentualnej ingerencji państw trzecich. Propozycja systemu Lynx dla Polski jest wspierana przez rząd Izraela. IMI Systems chce też współpracować z Polską w innych obszarach, na przykład jeżeli chodzi o amunicję czołgową i systemy aktywnej ochrony pojazdów.

Yoram Oron zaznaczył także, że po ewentualnym wyborze izraelskiej propozycji dla Homara zostałby opracowany wspólny polsko-izraelski system rakietowy, który mógłby być proponowany również na rynki eksportowe. W grę wchodzi między innymi sprzedaż do państw, które z różnych względów mogą nie być skłonne do zakupów uzbrojenia bezpośrednio od Izraela.

 

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (107)

  1. BRZDĄC

    jestem za jeśli .. umowa będzie zawierać ...określenie jakie zapewnia strona Izraelska a mianowicie..\"Jesteśmy gotowi do przekazania Polsce najnowocześniejszej technologii i zapewnienia pełnej suwerenności wykorzystania i rozwoju technologii rakietowych w programie Homar\".......czemu bo można je modernizować- konfigurować nie tylko na różnych nośnikach...ale modyfikować w prosty sposób ich parametry tj zasięg i moc głowicy bojowej w przypadku np \"Predatora Hawk kalibru 370 mm o zasięgu do 300 km\" który też nam się oferuję .. mówiąc w skrótowo poprzez dokręcenie modułu napędowego i powiększeniu systemu kontenerowego rakiety zwiększyć zasięg ...zasięg zwiększa się do ok 550 -600 km ( Izrael ma takie modyfikacje w swoim arsenale )..czyli hipotetycznie taki dywizjon rakietowy lokowany w środku naszego kraju bez ruszania z miejsca dyslokacji mógłby zabezpieczać cały obszar kraju z wejściem w strefy sąsiadów...

    1. abenader

      Chcemy się związać z potegami światową i europejską licząc na wzmocnienie nas wobec duetu Niemcy - Rosja . Według mnie jest to przykład myślenia zyczeniowego bo partnerem strategicznym USA w Europie są właśnie Niemcy , a Polska jest dla Amerykanów rynkiem ekonomicznym i farma produkująca mięso armatnie.

  2. Arczi

    Oby jak najszybciej...

    1. Mikroszkop

      No tak. II WŚ się zaczęła bo Niemcy chcieli eksterytorialnej autostrady i Polacy im napadli na radiostację. Odróżniaj komunikaty prasowe od intencji.

    2. Davien

      No popatzr, zaatakował dwie irackie bazy, kierował napascia na ambasade USA w Iraku, mieszał w polityce do tego stopnia ze Irak zalały antyiraskei protesty, ech ten Iran,a podobno nic nie robi:)

    3. Davien

      Nie mikro, druga wojna sie zaczęła bo było to potzrebne Stalinowi który do tego dązył od kiedy objał władzę wiec naprawdę daruj sobie kiepskie manipulacje:)

  3. Marek B.

    Dlaczego W.P. nie potrafi stworzyć boni lepsze od tej którą mieli Neandertalczycy . Ogromne pieniądze które płyną do wojska są przejadane przez pseudo fachowców od obronności, diety, papierologię, statystyki, tak naprawdę trzeba zmienić ludzi którzy zasiadają wygodnie w fotelach. Generałów mamy więcej niż ogromne kraje.

  4. Marek B.

    Do Rakle Zgadzam się że potrzebujemy rakiet, ale trzeba zadać sobie pytanie dlaczego mamy za nie płacić żydom. Duże pieniądze idą do WAT, czy nie mamy inżynierów , którzy mogli stworzyć rakietę która trafi do celu ???

  5. PLworld

    Niech się zagranica wreszcie ocknie, że Polska ma prawo stanowić swoje ustawy i dbać o własne interesy bo jest państwem niepodległym a za tą niepodległość walczyli i oddawali życie nasi przodkowie przez pokolenia! Czy to się im podoba czy nie ale taka jest prawda i nie musimy być posłuszni ich dyktatowi

    1. Davien

      A oni nie muszą nam nic sprzedawać czy z nami handlować i co im zrobisz?

    2. Rakle

      Obudź się słoneczko. To My potrzebujemy ich rakiet

  6. KrzysiekS

    Retoryka Izraela się zmieni dobrze wiedzą że nie mają racji im chodzi żeby ugrać jak najwięcej.

  7. KrzysiekS

    Gdyby w naszym MON ktoś miał głowę na karku to kupilibyśmy system Lynx (w chwili obecnej z cała technologia i plikami źródłowymi) mało tego wytłumaczyli by w USA że to w ramach poprawy stosunków Izraelsko-Polskich.

  8. papuga

    Ciekawie jest obserwować rozwój dyskusji. Od \"brać od razu, bo najlepsze\" po \"nigdy nie kupować od wroga\".

    1. Extern

      Rzeczywiście niesamowite. Ale należy uczciwie przyznać że nasza sytuacja polityczna zupełnie nieoczekiwanie zmieniła się diametralnie i to niestety na gorszą, bo to co się dzieje nie wygląda na drobiazg, choć powód jest drobny. W każdym bądź razie wszystkim naszym politykom szczęka opadła mocno i zupełnie nie wiedzą co się dzieje i dlaczego. Zaczynam się teraz jednak jak już pierwsza emocja opada, poważnie zastanawiać czy tu rzeczywiście chodzi tylko o tych parę miliardzików jakie jeszcze mamy w budżecie. Bo przecież w sumie i tak im się sukcesywnie opłacamy tylko że już wyjaśniliśmy im wcześniej że nie możemy za dużo na raz bo zbankrutujemy. I wydawało się że przyjęli to do wiadomości i zaakceptowali. Więc o co im tak na prawdę chodzi? O \"prawo do świadectwa ocalonych\", brzmi to tak nie poważnie w ustach polityków że aż budzi dysonans poznawczy.

    2. papuga

      Parę razu już tu pisałem, że należy zachować spokój. Jedyną dźwignią nacisku na nas Izraela są USA poprzez lobby żydowskie. Ale to też ma swoje granice. USA mają swoje interesy i nie będą ich tak łatwo narażać. A akurat w związku z napięciami na linii USA - Rosja jesteśmy (a raczej dostęp do naszego terytorium) bardzo potrzebni. Do tego trzeba dodać końcówkę jedwabnego szlaku pod Łodzią. Dlatego należy po prostu realizować własne interesy. Konflikty się zdarzają i jest to zupełnie normalne. Gdybyśmy się nie konfliktowali z innymi państwami to oznaczałoby, że nie bronimy naszych interesów. Ciekawe jest też to, że pojawiają się opinie (np. A. Somolara), że to Izrael może na tym konflikcie bardzo dużo stracić. Chyba nie jesteśmy więc na przegranej pozycji.

  9. Arado

    Proponuje kupno od państwa z którym jeszcze nie jesteśmy skłóceni jeśli takie jest na Świecie.

    1. Extern

      No niestety obraziliśmy nawet Chiny bo ustami AM się wypięliśmy na ich jedwabny szlak Choć wcześniej AD im wmawiał że jesteśmy chętni.

  10. ytgdhky

    Z wielu względów proponuje wielki deal z Koreą Płd. To nasz partner technologiczny i bezpieczny partner.

    1. jaan

      Podzielam. Jeszcze Japonia.

    2. papuga

      Zarówno Japonia jak i Korea Płd. są bardzo dobrze do nas nastawione. Relacje biznesowe dobrze się rozwijają. Współpraca przemysłów zbrojeniowych to bardzo dobry pomysł.

  11. Klik

    Kupić NHK 1\\2 o zasięgu 180_500km z Korei południowej zakupu rakiet w Izraelu ludzie nie wybaczą

  12. Jan Nowak

    Tylko Korea Południowa bezpieczny solidny neutralny partner

  13. Ojojoj

    No to chyba już nieaktualne...

  14. Bolo

    Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi już żadnej broni w Izraelu. Izrael się o to postarał.

    1. Eryk

      Okazał się państwem delikatnie mówiąc nie przyjaznym o ile nie wrogim.

  15. Polak Mały

    Żadnej broni nie powinniśmy kupować od Israela po tym jak się zachowują w stosunku do Polski!!!!!!

    1. KrzysiekS

      Polak Mały Jeżeli chodzi o obronność Polski to nie można obrażać się na nikogo niepodległość (z Suwerennością) jest najważniejsza!!!!!!

    2. mc.

      No tak, ale problem polega na tym że to oni obrazili się na nas. Odwołali wizytę szefa BBN-u u nich, czyli moim zdaniem nie będą nam nic sprzedawać. My to przeżyjemy...

  16. ciotka

    Izrael praktycznie zniszczył nasze stosunki budowane przez 30 lat, od tego nie ma odwrotu, jest niewiarygodnym partnerem i nic już tego nie zmieni. Zakup broni z Izraela , w żadnym wypadku. Cała sytuacja pokazuje jak słabą pozycję ma Polska , pani ambasador już w trakcie wystąpienia powinna mieć status persona non grata i bilet powrotny do Izraela. Kto siedział w pierwszym rzędzie podczas uroczystości , premierzy jakiego kraju? I jaka była ich reakcja , co zrobili ? Czy ktoś się z nami liczy?

    1. Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda

      ciotka! \"Izrael praktycznie zniszczył nasze stosunki (...), OD TEGO NIE MA ODWROTU (podkreśl. moje.) ... \". (...). Proszę, aby Pan wymienił wszystkie powody, które - Pana zdaniem - spowodowały zniszczenie przez Izrael naszych dwustronnych, polsko-izraelskich stosunków. Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.

    2. tyle

      J. Wareda... Obejrzałem dzisiaj na jutubie (kiedyś tylko fragmenty), film zrobiony przez izraelskiego reżysera \"Zniesławienie\". Nie przypominam go aby jątrzyć , tylko żeby przypomnieć z jakiej perspektywy patrzy na świat w tym na Polskę , państwo Izrael. Osobiście byłem zadowolony z dosyć dobrych do tej pory, relacji między Polską a Izraelem. Obecnie jestem pesymistą i cały czas chodzi mi po głowie przysłowie, gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.

    3. Extern

      A kilkadziesiąt miliardów powodów wystarczy? Izrael w sumie za \"drobne\" właśnie poważnie pokłócił się z naprawdę przyjaznym mu krajem i narodem który już raz przyjął do siebie wypędzonych z europy Żydów. Żydzi w Polsce cieszyli się sporym szacunkiem, bo nie bez powodów uważaliśmy że mają głowę do interesów i im tego zawsze trochę zazdrościliśmy. Antysemityzmu u nas trochę było a jakże, ale na tle reszty europy było go dużo mniej i objawiał się w znacznie delikatniejszej formie. Czy już Żydzi zapomnieli jak u nas rozkwitła ich kultura i społeczność, czy to byłoby możliwe w nie przyjaznym im kraju i społeczeństwie? Dlaczego Niemcy w okupowanej przez nich Polsce aby wyłapać Żydów aż musieli wyznaczyć karę śmierci za pomaganie im, podczas gdy aby ten sam cel osiągnąć w innych okupowanych krajach wystarczały znacznie mniejsze konsekwencje. No przecież nie dla tego że nikt z Polaków Żydom w potrzebie nie pomagał, tylko właśnie odwrotnie. Dziwię się, na prawdę się dziwię Żydom z Izraela że tak nie elegancko z nami zagrali, oficjalnie klasyfikując nas jako współodpowiedzialnych za holokaust. Szczególnie właśnie po Izraelskich Żydach się tego nie spodziewałem. Gdzie skala gdzie prawda i przyzwoitość historyczna, na po prostu słów brak.

  17. Jassm

    Jeśli coś kupimy to trzymajmy się USA są lojalny wiarygodni nie jak Izrael sprzeda wszystko i wszystkich nawet siebie, stąd USA choć drogie ale za wiarygodność się płaci nie mając własnych mocy w produkowania potrzebnego uzbrojenia więc musimy kupować.

  18. As

    Spokojnie, do homara jeszcze z 10-15 lat. Jeszcze się generacje rakiet zmienią zanim my uzbieramy kasę.

  19. mi

    nie kupować od nich, już ukraina przejechała się na zakupach poczynionych od izraela.

    1. ella

      dokładnie tak - daleko i do tego kraj mało przyjazny - nie tylko cena jest najważniejsza

    2. Marek L.

      Tak ?? Rzeczywiście ??? A kiedy, i jak ???? Podaj ty tutaj chociaż JEDEN jedyny przykład, jak się Ukraina na tych zakupach przejechała.......

    3. Marek L.

      Dokładnie TAK ??? A kiedy, i jak \"dokładnie\" to nastąpiło ????

  20. pit

    Przenigdy, szczególnie teraz, przekażą kody Rosjanom.

    1. Extern

      A niech i nawet opublikują je na GitHubie. Bo jeśli tylko sami będziemy w stanie to co chcemy w tym systemie rakietowym dowolnie modyfikować i produkować to wielkiego problemu nie będzie. Kod jądra Linuxa jakoś jest publiczny a nikt chyba nie powie że łatwiej się do niego włamać niż do konkurencyjnych systemów operacyjnych.

    2. vat

      dokładnie tak

  21. Sylwester

    A potem sprzedadza nas ruskim, jak gruzinow. Unikac, nie kupowac, ale trzymac oferte jako karte przetargowa w negocjacjach

  22. aaa psik :)

    Izrael jest niepewny, sugrrował bym zwrócenie uwagi na Ukraińskie technologie rakietowe.

    1. MBb

      Panowie technologie balistycznych i manewrujących rakiet ma Korea Południowa. Nawet Turcy korzystają z doświadczeń koreańskich. Dziwi mnie postępowanie rządu i brnięcie w kierunku USA i Izraela.

  23. Willgraf

    zakup od Izraela oznacza produkcje od podstaw w Polsce i zdobycie technologi, a to można już rozwijać samemu we własnym zakresie i to jest Najważniejsze ...USA nam nigdy tego nie zagwarantuje...a to sceptyków czego się obawiacie skoro sprzęt w 100% będzie wytwarzany w Polsce ?

    1. KrzysiekS

      KrzysiekS->Willgraf Jak najbardziej TAK Izrael sam podniósł stawkę teraz muszą nam dać pliki źródłowe bez dwóch zdań.

    2. Eryk

      ...tak jak produkcja Spike. Czekamy na przyjazd kluczowych podzespołów z Izraela

    3. MBb

      Spike też miał być wytwarzany od podstaw jak to się skończyło wszyscy wiemy. Kolejną kwestią jest przygotowanie polskiego przemysłu do przejęcia technologii produkcji. Do tego nie wystarczą pieniądze i chęci, do tego potrzebna jest długofalowa polityka. Polska jej nie ma.

  24. Polak Prawy

    Mam nadzieję, że po ostatnich skandalicznych żądaniach i zachowaniu Izraela izraelskie rakiety zostały wykluczone z przetargu!

    1. Marek1

      Kolejny \"Polak\", który nie odróżnia biznesu i interesu Polski od medialnej wrzawy, która ucichnie za kilka dni, a za m-c NIKT nie będzie jej pamiętał. Niestety po zakupie za kosmiczna kasę kiepskiego syst. Himars będziemy o tym pamiętać przez dekady będąc skazani na koszmarnie drogie zakupy rakiet.

    2. Lord Godar

      I tyle , celna riposta ... W sumie to po wznowieniu rozmów z Izraelem w sprawie Homara , ogromna fala hejtu wylała się w necie w tematach o nim ... Widać komuś mocno zależy aby go nie wybrano , czyli trzeba go wybrać ...

  25. Lord Godar

    Tak jak pisałem w innym temacie , jest ukłon w stronę oferty izraelskiej. Czy to tylko po to aby zmiękczyć LM to się okaże . Jednak warto pochylić się nad \"koszernym\" Homarem , który może nam pozwolić zdobyć nowe technologie i rozwijać się , a nie stać się gąbką do wyciskania kasy .

Reklama