Reklama

Technologie

Chiny rozpoczynają testy drugiego lotniskowca

Fot. GG001213/Wikimedia, CC0
Fot. GG001213/Wikimedia, CC0

Drugi lotniskowiec chińskiej marynarki wojennej, a zarazem pierwszy taki okręt opracowany w Państwie Środka, wypłynął w poniedziałek z przystani w mieście Dalian, w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju. Okręt typu 001A będzie odbywał swoje pierwsze testy na morzu. 

Wypłynięcie lotniskowca typu 001A, któremu nie nadano jeszcze nazwy, zbiega się z przypadającą w poniedziałek 69. rocznicą utworzenia marynarki wojennej ChRL. Na zdjęciach opublikowanych na chińskich portalach informacyjnych oraz na kanałach społecznościowych państwowych dzienników „Renmin Ribao” i „Huanqiu Shibao” widać jednostkę  ciągniętą przez holowniki.

Nie ogłoszono oficjalnie, dokąd popłynął drugi chiński lotniskowiec, ale urząd bezpieczeństwa morskiego prowincji Liaoning ogłosił w piątek, że trzy obszary Zatoki Pohaj i Morza Żółtego będą zamknięte ze względu na operacje wojskowe pomiędzy 20 a 28 kwietnia. „Obszar odgrodzony na testy jest dość wąski, a ich czas dość krótki (…) Jako pierwsza próba ma ona duże znaczenie symboliczne i polityczne, więc wojsko musi się upewnić, że nic nie pójdzie źle (…) Kilka dni od dziś (poniedziałku) to dobry moment” - ocenił pekiński komentator spraw wojskowych Song Zhongping, cytowany przez hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Jego zdaniem w tym tygodniu próbie poddane zostaną głównie napęd i system łączności lotniskowca, a pozostałe urządzenia, w tym elektronika i uzbrojenie, będą sprawdzane w najbliższej przyszłości. Testy głównego silnika zostały przeprowadzone w ubiegłym tygodniu i powtórzone w poniedziałek – powiedział inny komentator kwestii wojskowych z Pekinu Zhou Chenming. Napęd Typu 001A opracowano na podstawie silników zamontowanych na Liaoningu – pierwszym chińskim lotniskowcu, zbudowanym przez Związek Radziecki.

Typ 001A został zwodowany rok temu, a od tamtego czasu toczyły się prace wykończeniowe. Według Zhou nowy okręt będzie poddawany próbom przez sześć do 12 miesięcy w różnych warunkach, zanim rozpocznie służbę w marynarce.

Prezydent Xi Jinping prowadzi wielką kampanię modernizacji chińskiej armii. Niedawno, podczas największej jak dotąd parady morskich sił zbrojnych ChRL, powiedział, że potrzeba budowy marynarki wojennej najwyższej światowej klasy „jeszcze nigdy nie była pilniejsza niż dziś”. Według komentatorów chińska marynarka coraz śmielej rzuca wyzwanie dominacji Stanów Zjednoczonych w regionie.

Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (12)

  1. zyg

    Chińskie komuchy z ChRL podskakując obudziły ducha wojowników w Japoni. Kraj ten w końcu zmierza do wydatków na obronność rzędu 2% PKB. US jest bardziej skłonne aby zapewnić najnowsze środki obrony Republice Chin a Wietnam zaprasza amerykanską CBG?

    1. Mosad

      To Chiny też zwiększą wydatki na zbrojenia z oficjalnych poniżej 1,3% pkb do 2%. Obecne oficjalne wydatki na zbrojenia to 177 mld$ przy 1,25% pkb. Wietnam najlepiej ująć jako neutralny w regionie.

    2. bender

      Chińczycy mozolnie ale jednak prą do przodu zwiększając siłę swoich sił zbrojnych. Technologicznie już przeskakują Rosjan (z samolotami 5 generacji, nowymi niszczycielami rakietowymi i programem rozwoju lotniskowców), ale jednocześnie faktycznie obudzili Japończyków, którym niewiarygodnie szybko poszło zbudowanie niemal 250 metrowych \"niszczycieli śmigłowcowych\" Izumo (wejście do służby 2015) i Kaga (wejście do służby 2017). Po przezbrojeniu w F-35B będą to w pełni wartościowe i bardzo niebezpieczne lotniskowce.

    3. zyg

      jeśli chińskie komuchy mają samoloty 5 gen dlaczego zakupują rosyjskie Suchoje aby starać się kopiować silniki i awionikę samolotów 4 generacji?

  2. AWU

    Jeśli chodzi o flotę wojenną krajów Azji bez wątpienia najsilniejszą w równaniu jakościowo/ilościowym pozostaje flota Japonii. W tym momencie na morzu zarówno inne azjatyckie kraje jak ChRL czy Rosja nie mają wobec niej żadnych szans. OP Soryu, niszczyciele Aegis , lotniskowce Izumo które zaprojektowano z myślą o F-35, naprzeciw lotniskowce \"klasy\" Kuzniecow pływające w eskorcie holownika oceanicznego i bunkrowca?

    1. Mosad

      Bajki z mchu i paproci, pozdrawiam. ChRL obecnie już ma drugą najsilniejszą flotę na świecie a w ciągu najbliższych 4-5 lat, nawet Sinofoby nie będą temu zaprzeczać ponieważ tak będzie najprawdopodobniej wyglądała flota w służbie surface combatant. Możliwe więcej okrętów type 071, etc. ~8 055 large destroyers 20–24 052D destroyers 6 052C destroyers 11 older non-aegis type destroyers (2 052B, 2 051C, 1 051B, 2 052, 4 Sovremenny; all 051s retired) 30 054A frigates 2-4 054B frigates 2 054 frigates ~12 late model upgraded 053H/3 frigates ~60 056/A corvettes 2 STOBAR carriers (CV-16 and CV-17) 6 071 LPDs 1–2 075 LHDs 2 dozen or more 072 family LSTs

    2. dropik

      Lotniskowce Izumo nie zaprojektowano z myślą o F-35. Dopiero ostatnio planują sprawdzenie czy się nada , ale z braku skoczni nada się średnio bo przy pionowym starcie zaraz będzie musiał lądować taki wielki zasięg będzie miał . Chiny mają już przewagę ilościową nad Japonią w każdej kategorii okrętów .

    3. Davien

      Po pierwsze panie Mosad to czy niszczyciele 052C/D sa odpowiednikiem AEGIS to nic nie wiadomo. Maja anteny scianowe ale to nie oznacza ze sa ich odpowiednikiem. Odpowiednikiem Burke\'ów to moga byc niszczyciele typu 055 tyle ze ich będzie 8 a USA ma ponad 60 AB, kilkanaście Ticonderog i trzy DDG-1000. Do tego 11 lotniskowców atomowych z których kazdy ma większe mozliwosci niz oba chińskie razem wziete, a J-15 ma niewielkie szanse w starciu z SH czy juz niedługo F-35C Japonia obecnie ma min 8 niszczycieli klasy AEGIS i kilkanascie zwykłych a sa to jednostki bardzo zaawansowane. Do tego dysponuje lotniskowcami, co prawda nazywa je DDH ale po wyposażeniu w F-35 a te planuja podobno zakupic staną sie znacznie lepsze od Liaoninga i 001 Chiny istotnie mają silna flotę ilosciowo ale jakość tych okrętów jest nieznana. Moga byc dobre a moga to byc jedynie stare jednostki( koncepcyjnie) z antenami ścianowymi.

  3. AAK

    Można domniemać iż po pierwszym nastąpił drugi a potem trzeci i następne ? Co myśli sztab USA o tym zjawisku zwanym Chińczyfobia naszych zacnych ekspertów ? Już widze te utyskanie na już złom a dopiero co z nowej stali wybudowany - no i te samoloty ! Powodzenia Chińczykom można życzyć - a amerykanie sami odejdą na morze Śródziemne ???? Ha ! Ha!

    1. Sp

      Chiny kraj który nie potrafi zrobić nawet bezpiecznych schodów ruchomych a udaje że potrafi strugać maszynki zagłady, będzie Kuźniecow 2, 3 i 4 na chwałę partii i uciechę gawiedzi HA HA HAAA!!!

    2. C4

      A w Polsce co ciekawego umiemy zrobić? Tak się tylko pytam.

  4. DSA

    lotniskowce są potrzebne do tego aby móc dokonywać projekcji siły z dala od swojego terytorium. Tu nie chodzi o rozgrywkę regionalną tylko globalną. Tym bardziej że Chiny zaplanowały budowę 5-ciu lotniskowców do 2025 roku i już mówią o napędzie nuklearnym.

    1. Davien

      Zobaczymy co im wyjdzie z tych planowanych CVN, poczatki napedu jarowego w ich OP nie były za łatwe mimo ze ieli na czym sie wzorować-rosyjskie OP, z Lotniskowcami tak łatwo nie będzie.

    2. Urko

      Może nie powinni zaczynać od robienia podróbki Kuzniecowa...

    3. Davien

      Od czegos trzeba zacząc a Liaoning jest od Kuzniecowa lepszym lotniskowcem, bo Chiny dość poważnie go przebudowały wywalając np Granity całkowicie zbedne jednostce tej klasy. Główny problem Liaoninga i tego nowego to zdaje sie samoloty, Su-33 i jego klony kiepsko nadają sie dla lotniskowca ze skocznią.

  5. Hanys

    To im potrzebne zapewne do przejęcia Syberii...

    1. Extern

      Tajwanu.

  6. Nuke 27

    Wygląda na to że Chiny chcą być główną siłą militarną w regionie która była by wstanie rzucić wyzwanie USA o w pływy w tej części świata a może i na całym Pacyfiku tak jak Japonia w latach czterdziestych XX wieku. A gdy takie siły zaczną się już na poważnie ze sobą scierać to będzie tylko krok od wojny!

    1. Grzechu

      Główną siłą w regionie? Główną siłą na świecie!

  7. Polanski

    Amerykanie operacje morskie lotniskowcami ćwiczą nieprzerwanie prawie sto lat. Mają nadal pewne niedociągnięcia. Ciekawe, ile zajmie to Chińczykom?

    1. nikt ważny

      to może wymień te kilka lotniskowców co to \"sto lat temu\" były. Możesz?

    2. Courre de Moll

      Tyle, ile Japończykom w dekadach \'70/\'80, a Koreańczykom w \'80/\'90 zajęło dogonienie zachodnich technologii, np. motoryzacyjnych, elektronicznych?

    3. asd

      Angielski \'Furious\' - nie był budowany jako lotniskowiec o ile pamiętam, ale został na takowy przebudowany. Amerykański \'Langley\'. Choć o ile wiem to nie mają 100 lat jako lotniskowce - raczej niecałe 100.

  8. Zet

    Zaraz zleca się fachowcy i będą opowiadać o pracy za mike ryżu, tanich podróbkach i zbliżającym się załamaniu gospodarczym Chin.

    1. Czesio

      Z tą pracą przy budowie statków za miskę ryżu to nie są żarty, napatrzyłem się na to przez 4 lata w chińskiej stoczni, szeregowy personel tyra od 08.00 do 18.00, 6 dni w tygodniu za pół darmo, dla chwały ChRL

    2. Kiks

      Bo to dalej kraj szmiry i podróbek. U nich redystrybucja środków z finansów publicznych wygląda jeszcze gorzej niż u nas czy CCCp. Załamanie gospodarcze? Caly czas im grozi. Nie grozi? Bo mają lotniskowiec? Litości.

    3. taka prawda

      w Chinach nie znajdziesz NIKOGO do pracy ponizej 450 EURO za miesiąc, o sile nabywczej tych pieniędzy w Chinach nie wspomnę z uwagi na stan zdrowia tych co by przeczytali. To my jesteśmy Chinami i za michę ryżu robimy w montowniach koncernów zachodnich. Temat odszkodowań wojennych jest TYLKO na uzytek wewnętrzny. na zewnątrz nikt sie z tym nie wychyla. Juz nie wspomne o odszkodowaniach od ruskich za 17 wrzesnia i 50 letnia okupację Polski. W końcu co ofiare obchodzi że dwóch oprychów co ja zlinczowało później się między sobą pobiło ??? Prokuratora to nic nie obchodzi i to ŻĄDANA okolicznośc łagocąca dla pobitego oprycha. Ten co obił drugiego oprycha też nie staje sie automatycznie \"przyjacielem ofiary\"

  9. Ułan

    to teraz wiem po co nam były potrzebne nowe holowiniki ! Bedziemy budowac lotniskowce ! Ślązak vel Gawron vel.... no wiecie rozumiecie - jesteśmy zwarci i gotowi Ilu tam admirałow mamy ? No to dla każdego lotniskowiec - a jak... Z ułańską fantazją

  10. Mosad

    Jeszcze nie wypłynął, na razie był tilt test, wypłynie w najbliższym czasie ze względu na koniec wyposażania(outfitting).

  11. Ano nijak

    I jak tempo prac i prób tak wielkiej i skomplikowanej jednostki ma się do naszych możliwości?

  12. Szuwarek

    Ach żebyśmy my tak konsekwentnie prowadzili budowę i potem zakupy sprzętu. Swojego.

Reklama