Reklama

Polityka obronna

ABW będzie podlegać Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Powstanie Komitet ds. służb specjalnych

Sienkiewicz: To w tej chwili kwestia priorytetu dla policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, by ustalić sprawców tej nieprawdopodobnej hucpy. Fot. premier.gov.pl
Sienkiewicz: To w tej chwili kwestia priorytetu dla policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, by ustalić sprawców tej nieprawdopodobnej hucpy. Fot. premier.gov.pl

Premier Donald Tusk i minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedzieli utworzenie Komitetu przy Radzie Ministrów ds. służb specjalnych, podporządkowanie ABW ministrowi SW, i utworzenie niezależnego ciała do kontroli działalności operacyjnej służb.



Premier i szef MSW ogłosili na konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że będą chcieli aby zapowiedziane zmiany, zarówno ustawowe jak i organizacyjne weszły w życie jeszcze w tym roku. Założenia zmian przyjęło już Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Więcej: Dlaczego reforma służb specjalnych nie zostanie wykorzystana do zlikwidowania CBA? Były szef ABW specjalnie dla Defence24.pl

ABW ma skupić się na pracy informacyjnej i analitycznej, choć nie zostanie do końca pozbawiona uprawnień śledczych. Agencja skupi się na terroryzmie, kontrwywiadzie, bezpieczeństwie energetycznym i przestępczości gospodarczej stwarzającej poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Straci natomiast kompetencje do walki z przestępczością zorganizowaną i narkotykową, które przejmie CBŚ - część aktywów przejdzie z ABW do CBŚ, a część do pionu informacyjnego ABW.

ABW ma znaleźć się pod nadzorem Ministra Spraw Wewnętrznych, analogicznie do sytuacji służb wojskowych, które podlegają MON. Rozdzieleniu ma ulec w związku z tym Ustawa o ABW i AW na dwie osobne ustawy.

Więcej: Jaka reforma ABW?

Lepszej koordynacji służb ma służyć natomiast powołanie Komitetu przy Radzie Ministrów, w którego skład ma wejść Premier, Minister SW, Minister ON, Minister Finansów, Minister SZ.

Jak powiedział minister Sienkiewicz, "rewolucyjną" zmianą ma być utworzenie specjalnego niezależnego od władzy wykonawczej ciała do kontroli działalności operacyjnej służb. Organ ma być wybierany na 6-letnią kadencję i kontrolowany przez parlament. W jego skład mają wchodzić sędziowie o doświadczeniu w sprawach związanych ze stosowanie kontroli operacyjnej. Jest to zdaniem premiera i ministra Sienkiewicza odpowiedź na "nadużycia jakie miały miejsce za poprzedniego szefa CBA" i próba zmiany niekorzystnej dla Polski statystyki  związanej z inwigilacją i monitoringiem stosowanymi przez służby.

Więcej: Raport ABW za 2012 rok – analiza, część I

Uregulowaniu ustawowemu ma ulec również kwestia monitoringu i gromadzenia danych teleinformatycznych przez podmioty publiczne i prywatne.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama