Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

75-lecie Huty Stalowa Wola

Prezes zarządu HSW, Krzysztof Trofiniak (fot. MK)
Prezes zarządu HSW, Krzysztof Trofiniak (fot. MK)

24 maja 2013 roku odbyła się w Stalowej Woli gala z okazji uroczystości 75-lecia zakładów w Stalowe Woli. Uroczystość była punktem kulminacyjnym majowych obchodów jubileuszu zakładu, bowiem w tym miesiącu mija 75. rocznica zrealizowania pierwszych dostaw haubic polowych wyprodukowanych w nowych Zakładach Południowych, powstałych w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, na terenie dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli - Pławno.



W uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskich zakładów przemysłu obronnego, m.in. ściśle współpracujących z HSW podmiotów – WB Electronics Sp. z o.o. i Jelcz-Komponenty Sp. z o.o. Obecne były także delegacje z innych zakładów obronnych m.in.. Polskiego Holdingu Obronnego, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, a także kręgów rządowych- m.in.wiceminister Gospodarki Dariusz Bogdan i szef Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski) i samorządowych oraz wojska, m.in. wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak.

Więcej: Moździerz samobieżny Rak kalibru 120 mm

Gospodarzem uroczystości był prezes zarządu, Krzysztof Trofiniak, który podkreślił, że po ostatnim okresie wieloetapowej i wielopoziomowej restrukturyzacji, dzisiejsza HSW wraca do korzeni i staje się najnowocześniejszym w Polsce zakładem zbrojeniowym.

Więcej: MON wyda na modernizację armii ok. 139 mld – szczegóły nieopublikowanego wystąpienia gen. Cieniucha

Zarówno przedstawiciele Huty, jak i zaproszeni goście podkreślali, że dzięki ostatnim zmianom i decyzjom strategicznym HSW stała się swoistym podmiotem wiodącym skupiającym kilka nowoczesnych zakładów zbrojeniowych i mającym kilka nowoczesnych produktów, które są już w służbie (155-mm samobieżne haubice systemu Regina, 122-mm wyrzutnie rakietowe Langusta) lub w najbliższym czasie wejdą do uzbrojenia armii (120-mm moździerze samobieżne systemu Rak, 155-mm haubice samochodowe Kryl). W ich produkcji huta współpracuje z wieloma innymi polskimi – i nie tylko – zakładami zbrojeniowymi. Wszystko to wzmacnia pozycję Stalowej Woli w polskim sektorze obronnym i daje nadzieje na zagraniczne kontrakty. Jak podkreślał prezes HSW nie byłoby to możliwe bez znacznych inwestycji – w samym 2012 r. na unowocześnienie parku maszynowego wydano 45 mln PLN, a na prace badawczo-rozwojowe – 194 mln PLN (w 2014 r. będzie to nawet 234 mln).

(MK)
Reklama
Reklama

Komentarze