System „Dromader” został opracowany od podstaw, aczkolwiek z zastosowaniem wielu stosowanych w dotychczasowej praktyce rozwiązań. Składa się on z trzech podstawowych komponentów:
- systemu umundurowania bojowego
- systemu oporządzenia indywidualnego
- dedykowanych pakietów balistycznych i hełmów
Mundur i oporządzenie wykonane są w polskim kamuflażu cyfrowym MAPA, który opracował dr Maciej Dojlitko z Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. MAPA została opracowana jako cyfrowy, wielowarstwowy system, który ma zapewnić dobre maskowanie i ukrycie sylwetki nie tylko na małych, ale i na dużych odległościach. W tym kamuflażu każda z warstw odpowiada za inną funkcję. MAPA naśladuje w ten sposób efekt percepcji przestrzennej szaty roślinnej.
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
Dzięki wielowarstwowej strukturze, wzór można adaptować do różnych wymogów środowiskowych. Wzajemne relacje między tłem, czyli makrowzorem (odpowiedzialnym za deformację i rozbicie sylwetki) a mikrowzorem, czyli warstwą pierwszoplanową, odpowiedzialną za upodobnienie wzoru maskującego do „szumu tła” otoczenia, można zmieniać, aby uzyskać np. wersję zimową, pustynną czy miejską. Odmiana podstawowa została zaprojektowana z myślą o użyciu jej w terenie leśnym, w okresie od wiosny do jesieni. Projekt kamuflażu "MAPA" otrzymał wyróżnienie w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2016”, zorganizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
Nowy mundur z rogatywką
Umundurowanie wchodzące w skład systemu „Dromader” zostało zaprojektowane od podstaw, ale z zastosowaniem wielu stosowanych w dotychczasowej praktyce rozwiązań jak wzmocnienia miejsc najbardziej narażonych na przetarcia, stójkowe kołnierze bluz chroniące przed otarciami przez kamizelki zintegrowane. Zestaw składa się ze spodni, bluzy i bluzy szturmowej dedykowanej pod kamizelkę zintegrowaną.
W konstrukcji mundurów zrezygnowano z dużych, tradycyjnych kieszeni cargo, uznając że rolę tę powinny przejąć elementy oporządzenia, a przenoszenie elementów wyposażenia czy żołnierskiego dobytku w kieszeniach nie jest ani wygodne, ani praktyczne. Kieszenie zostały zmniejszone, otrzymały zamknięcia na zamki błyskawiczne kryte patkami o nowym, charakterystycznym dla nowego munduru kształcie. Mundur jest wykończony w technologii IRR redukującej wykrywalność przez noktowizory, z możliwością zastosowania dodatkowych osłon chroniących przed wykryciem w termowizji.
Elementem charakterystycznym umundurowania jest nowy wzór czapki – rogatywki. Projektantom udało się tu połączyć tradycję z wymogami nowoczesności i funkcjonalności. Nowa rogatywka jest wygodna, nie deformuje się, chroni oczy przed słońcem, a jednocześnie można ją złożyć i np. schować do kieszeni munduru. Jest to próba przywrócenia tego tradycyjnego elementu munduru polskiego żołnierza do munduru polowego.
Oporządzenie „Dromader”
Podstawowym elementem oporządzenia „Dromader” jest zintegrowana, modułowa kamizelka taktyczna. Umożliwia ona przenoszenie czterech twardych wkładów balistycznych oraz dodatkowo wkładów miękkich, chroniących witalne strefy ciała żołnierza przed pociskami z broni strzeleckiej. W skład systemu oporządzenia wchodzą specjalistyczne kieszenie, ładownice, plecaki i pokrowce. Łącznie jest to ponad 60 kompatybilnych ze sobą, dedykowanych do różnych funkcji elementów, dostosowanych do potrzeb żołnierzy. Wszystkie wykonane są z Cordury 750D, co zmniejsza o 20% wagę oporządzenia, nie obniżając przy tym na wytrzymałości.
Jako zasadę przyjęto, by każdy element systemu mimo iż jest dedykowany do konkretnej funkcji cechował się pewnym stopniem uniwersalności, np. kieszenie przeznaczone na naboje granatnikowe kal. 40 mm mogą służyć do przenoszenie granatów o różnym rozmiarze i przeznaczeniu. Boczne kieszenie dodatkowe plecaków transportowego, medycznego i do przenoszenia radiostacji mogą być między sobą wymieniane. Elementy można łączyć w wielu konfiguracjach.
Nowoczesna ochrona
Wraz z oporządzeniem „Dromader” w zakładach MASKPOL powstał nowy pakiet balistyczny. W jego skład wchodzą lekkie wkłady balistyczne wykonane w nowej geometrii 3D oraz w technologii stand-alone – o podwyższonej odporności. W kamizelce Dromader można dodatkowo zastosować miękkie wkłady zwiększające poziom bezpieczeństwa.
Elementem systemu jest także nowy hełm kewlarowy HPB – 05, o poprawionym kształcie. Zapewnia on wysoką, możliwość mocowania optoelektronicznych elementów wyposażenia, oraz jest dostosowany do wykorzystania wraz z systemami ochrony słuchu i łączności. Całość systemu może być dostosowana do różnorodnych konfiguracji, systemów uzbrojenia i zadań realizowanych przez poszczególnych żołnierzy w drużynie.
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
zibip47
Mieszkam w miejscu pozbawionym jakiegokolwiek wojska. Chciałbym zobaczyć żołnierza polskiego bez hełmu, w rogatywce, bez plecaka itd
jkk
kamuflaż wygląda genialnie, natomiast te hełmy co najmniej dziwnie. Mają chronić przed odłamkami, ale mojego zaufania nie wzbudzają (boki, kark zupełnie odsłonięte)
Jemioł
Miałeś kiedykolwiek na głowie kevlar starego typu ( pełny)? W pozycji stojącej jeszcze ok, ale przy czołganiu, okopywaniu przeszkadza, że nie wspomnę, iż tłumi dzwięki i zawęża pole obserwacji. A lekki też nie jest...
Sebko
A Mon daje hełmy wz67 do malowania
lol
Sebko - Bo one raz zakonserwowane mogą leżeć w magazynach dekadami na wszelki wypadek. A kevlarowe co 10 lat trzeba wymieniać bo materiał ulega degradacji.
Geodeta
Całkowicie serio, to chyba najlepszy kamuflaż jaki istnieje dla naszego klimatu. Przecież oni wyglądają jak gdyby przykryli się liśćmi.
lol
Dokładnie. Projektował go koleś z ASP z myślą o tym by jak najmocniej ukryć sylwetkę człowieka. Mikro i makrowzory + 3D.
Tradycjonalista
A ktoś może się orientuje w jaki sposób mocowane będą oznaczenia stopni? Bo żadnych pagonów ani rzepów nie widać, swoją drogą to nawiązując do samego kroju, wypadałoby aby jednak powrócić do naramienników, a zrezygnować z pagonu na piersi, wbrew pozorom wcale nie ułatwia on identyfikacji stopnia, a dodatkowo pozbawia możliwości włożenia nakrycia głowy pod pagon tylko do kieszeni
Mridge
Czas się przestawić że stopnie można umieścić na rzepie, zresztą w każdym konflikcie żołnierze rezygnowali z oznaczania stopni w widocznych miejscach. Dlatego ikona stopnia na rzepie na plecaku albo z tyłu na hełmie/ czapce wystarczy.
Maniak wuzety
Jak miło że ktoś też dostrzega ten problem- w wz 2010 pagon na piersi to straszna porażka, a nawet jeśli zrezygnowano by z pochewek na rzecz naszywek, to pozostawienie naramienników jest dobrym pomysłem bo są one po prostu praktyczne, np.: we francuskim mundurze pomimo użycia naszywek z oznaczeniem stopnia naramienniki pozostały, poza tym (jest to pewnie ostatnia rzecz która jest brana pod uwagę) jest to po prostu bardziej estetyczne. A co do samych pochewek to po założeniu oporządzenia bardziej widoczny jest stopień na czapce (chociaż na rogatywce stopnie mają się ponoć nie pojawiać) niż na naramiennikach, a też żołnierze zwracają uwagę na to, że w jednostce stopnia na klatce piersiowej po prostu nie widać.
typowy Polak
Nawet jak na polskie standardy kamuflaż ładny tylko za bardzo widać czarny ale jest żółty taki plus+
GlobtroterPL
Czy ten nóż na zdjęciu w kieszeni na magazynek do Extrema Ratio???
1991
Zanim dostaną te mundury zwykli żołnierze dostanie je WOT tak samo jak najnowsze MSBS i cały inny nowy sprzęt w normalnych jednostkach nadal korzysta się z "kałacha" a na głowie nosi stalowy hełm
Cedo
WOT to normalne wojsko!
ss
tjaaaa.... normalne....
tzgrys81
WOT ma się uczyć nawyków na nowej broni by raz się nauczyli a nie potem przerzucać się z beryla na msbs
ouhsfiulhsf
Z pewnością lepszy wizualnie niż testowany ostatnio w jednostkach wzór "post-bundeswera". KAŻDA osoba która widziała tamten mundur po raz pierwszy zadawała pytanie w stylu "niemiecki kamuflaż??
3232324
Kieszenie na bluzach mogły by być kwadratowe coś na wzór Estonii, skośne mi się nie widzą lubie prosty surowy krój munduru a nie jakieś udziwnienia..
Jerycho
Skośne kieszenie są sprawdzone, bo wygodniej do nich sięgać gdy są na wysokości klatki piersiowej. To sprawdzony system wzorowany na armii amerykańskiej, gdzie jak nigdzie indziej stosowane są metody sprawdzone w praktyce.
Prakt
Chodzi o praktyczne walory użytkowe. Do skośnie wyprodukowanej kieszeni wygodniej włożyć dłoń.
LL
Ten kamuflaż jest świetny, w necie są zdjęcia porównawcze na różnych tłach, doskonale widać różnicę. Nie wiem tylko czy tła nie były dobierane pod ten kamuflaż i jak sprawdziłby się w innej scenerii, czy np nie jest zbyt jaskrawy jak na np późną jesień.
gts
Mapy jest kilka wersji nie wiem dokladnie ile, ale widzialem wersje "ciemniejsze". Co do porownywania kamuflazy, kazdy producent wybiera dla siebie najlepsze miejsca do fotek wiec ciezko byc obiektywnym nie majac innego materialu porownawczego. Zobaczymy jak z jego wprowadzeniem bo moze sie niestety okazac ze mina cale lata a projekt trafi na polke, gorzej jak zaraz sie inni przytula do projektu, a my bedziemy robic dialogi i analizy.
NN
"czy np nie jest zbyt jaskrawy jak na np późną jesień. " Jest mocno wiosenny. Nawet w warunkach suchego lata będzie wyglądał zbyt świeżo. Domieszanie odrobiny brązów powinno poprawić sytuację.
cerg
Taśmy w kamuflażu też muszą być, pokrowce na hełmy, kominiarki, ale przede wszystkim broń! Jaki jest sens wprowadzania swietnego kamuflazu, skoro połowę powierzchni zasłonią elementy nie pokryte kamuflażem, a juz te czarne karabiny wołają o pomstę do nieba.
Raa
Dokladnie. Zastrzezenie tez mam do tak wysoko wycietych helmow. technologia idzie do przodu, ochronniki beda coraz mniejsze, lada dzien zmieszcza sie pod czerepem o wiekszej powierzchni bez problemu.
NSA
Panowie mamy to,super camo!
Ewa
Ciekawe jak to się ma do wymagań naszych POLSKICH norm.
Obywatel
Jak najszybciej wdrożyć kamuflaż MAPA a także jego inne warianty!