Reklama

Geopolityka

Dzień otwarty bazy antyrakietowej w Redzikowie

Instalacja Aegis Ashore w Rumunii - fot. Flickr/Domena Publiczna/U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet
Instalacja Aegis Ashore w Rumunii - fot. Flickr/Domena Publiczna/U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet

Z okazji obchodzonego w USA 4 lipca Dnia Niepodległości, stacjonujący w Redzikowie amerykańscy żołnierze organizują dzień otwarty. Po raz pierwszy będzie można zwiedzić powstającą bazę. Przygotowano też m.in. paradę z flagami i pokaz sztucznych ogni. 

Amerykanie organizują święto we współpracy z lokalnymi samorządami. Jak poinformowała Karolina Chalecka z Urzędu Miejskiego w Słupsku, impreza rozpocznie się we wtorek o godz. 18:00 i potrwa do późnego wieczora. Gości przywita dowódca NSF (Naval Support Facility) Redzikowo, Rick Gilbert. Następnie zaplanowano paradę z flagami, a niedługo później także odczytanie noty przypominającej historię amerykańskiego Dnia Niepodległości. 

W programie znalazły się też występy orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych i zespołu Marynarki Wojennej, jak również inne atrakcje.

4 lipca będzie pierwszą dla okolicznych mieszkańców okazją do odwiedzenia bazy. Odkąd we wrześniu ub. roku Amerykanie rozpoczęli tam prace budowlane, wstęp na ten teren jest ograniczony: wejście możliwe jest tylko po uzyskaniu specjalnej przepustki. Także we wtorek goście, przed wejściem na teren bazy zostaną sprawdzeni, będą też musieli przestrzegać pewnych zasad: nie będzie można na przykład wnieść na teren bazy dużych toreb. 

Poza obiektami stricte militarnymi, w ramach inwestycji w Redzikowie powstają też obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz mającego liczyć docelowo ok. 300 osób personelu. Pierwsza nieco większa - około 20-osobowa, grupa amerykańskich żołnierzy pojawiła się w Redzikowie w listopadzie ub.r., a jej obsada zwiększała się sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

Koszty budowy bazy Amerykanie oszacowali na kwotę od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów. Baza ma osiągnąć gotowość operacyjną do końca 2018 r.

Inwestycja jest kolejnym etapem zainicjowanego w 2009 r. programu europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach). Baza w Redzikowie ma służyć do przechowywania pocisków balistycznych, głównie odpalonych z regionu Bliskiego Wschodu, za pomocą rakiet SM-3 Block IIA i prawdopodobnie także SM-3 Block IB. W ramach instalacji powstanie też radar AN/SPY-1 oraz elementy systemu dowodzenia i kierowania obroną przeciwrakietową. Amerykanie rozważają też warianty zapewnienia bazie w Redzikowie obrony przeciwlotniczej (w obecnym kształcie ma ona służyć wyłącznie do zwalczania pocisków balistycznych).

Czytaj więcej: „Tarcza” w Redzikowie z obroną przeciwlotniczą. Odpowiedź na groźby Rosji?

 

System Aegis Ashore rozmieszczono też w Rumunii, z pociskami SM-3 Block IB. W skład systemu obrony przeciwrakietowej wchodzą także cztery okręty systemu Aegis stacjonujące w Hiszpanii i uzbrojone w pociski SM-3 w wersji morskiej, a także radar wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w Turcji. Poszczególne elementy są włączone w system dowodzenia i kontroli w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein. 

JP/PAP

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. prawieanonim

    Skoro budują nową bazę to zamiast instalować AN/SPY-1 powinni od razu zainstalować AN/SPY-6

    1. cd

      Teraz dołożą Tomahołki te 2500 km

  2. Déjà vu

    Sowieccy sołdaci okupujący Polskę też takie dni otwarte urządzali...

    1. Pamiętliwy patriota

      Z tym że ruscy okupowali nasz kraj i ich tutaj nie zapraszaliśmy czyli zupełnie inaczej niż naszym przyjaciół Amerykanów.

Reklama