Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 wylądowały na Litwie. Air Policing z rakietami średniego zasięgu

  • Polski F-16 jeszcze na Litwie. Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.
    Polski F-16 jeszcze na Litwie. Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.
  • RC-135U, jeden z dwóch eksploatowanych samolotów tego typu spotkał się z rosyjskim Su-27 nad Morzem Ochockim - fot. USAF
    RC-135U, jeden z dwóch eksploatowanych samolotów tego typu spotkał się z rosyjskim Su-27 nad Morzem Ochockim - fot. USAF

Polskie myśliwce F-16, wyznaczone do pełnienia misji nadzoru przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi wylądowały w Szawlach na Litwie. Prawdopodobnie będą pełnić służbę uzbrojone zarówno w rakiety krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder, jak i średniego AIM-120 AMRAAM.

W misji Baltic Air Policing wezmą udział cztery polskie F-16, wspierane przez ponad 100 osób personelu wojskowego. Przypuszczalnie będą uzbrojone zarówno w rakiety krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder, jak i średniego AMRAAM.

F-16 Litwa
Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.

Wydzielane wcześniej do Baltic Air Policing MiGi-29 dysponowały na ogół wyłącznie pociskami naprowadzanymi termicznie, krótkiego zasięgu, typu R-60M czy R-73. Również Niemcy zdecydowali się w 2015 roku temu na „dozbrojenie” myśliwców chroniących niebo nad Bałtykiem. Od tego czasu Eurofightery uczestniczące w misji obok rakiet IRIS-T mają też na wyposażeniu pociski AMRAAM, choć wcześniej stosowano tylko rakiety krótkiego zasięgu.

F-16 Litwa
Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.

Po raz pierwszy „Jastrzębie” wezmą udział w misji operacyjnej, prowadzonej w ramach NATO poza granicami kraju. Wcześniej brały udział w dyżurach bojowych w systemie obrony powietrznej Paktu Północnoatlantyckiego, ale tylko w celu ochrony przestrzeni powietrznej Polski.

Od 2016 roku samoloty tego uczestniczą też w operacji Inherent Resolve skierowanej przeciwko Daesh, która jest realizowana z udziałem wielu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale nie jest misją NATO. Polskie F-16 bazują w Kuwejcie, wykonują działania rozpoznawcze nad Irakiem.

F-16 Litwa
Fot. Arnas Glazauskas (Lithuanian Air Force Base)/kam.lt.

Dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 7 jest ppłk pil. Piotr Ostrouch. Polacy zastępują w Szawlach holenderskie myśliwce F-16. Będą wspierani przez Hiszpanów, na myśliwcach F-18 Hornet. W ramach kończącej się zmiany Air Policingu w estońskim Ämari obecne są jednostki niemieckiej Luftwaffe, na maszynach Eurofighter Typhoon.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (19)

  1. Harier

    Zawsze mnie zastanawiało dlaczego dziennikarze tak lekką ręką wykładają informacje na tematy istotne dla naszego wojska i bezpieczeństwa. Takie informacje czytają nie tylko Polacy. Mimo, że nie są tajne to dostęp do nich nie powinien leżeć na tablecie przy butelce stolichnaya. Czysta niedojrzałość.

  2. w3-pl

    czyli sojusznicy od "obrony" USS Cook i naszego heli mieli tylko rakiety naprowadzanne w podczerwieni? to dlatego kozaczyli tak su-kami24? w lotach nad falami "ich" Baltiki

    1. Davien

      Niszczyciel typu Burke jest w stanie spokojnie sie obronic przed kilkoma samolotami i dysponuje większą zdolnościa OPL niz wszystkie mysliwce z Air Policing naraz.

  3. Adam

    Polska powinna się wycofać z misji na Litwie z uwagi na deptanie przez Litwę praw polskiej mniejszości oraz nie przestrzeganie umów dwustronnych.

    1. Ulther

      Absolutnie Polska nie powinna wycofywac kontyngentu i nie powinna rozpalac jakichs nacjonalistycznych konfliktow o kwestie pisowni nazwisk. Polska musi sie kierowac swoja racja stanu i umacniac pozycje a nie realiziwac polityke z pkt widzenia mniejszosci polskiej na Litwie, zreszta prorosyjskiej.

    2. edi

      Polska mniejszość na Litwie to wyznawcy Putina wroga POLSKI a więc kim oni są. Widać w Polsce też działa ruska agentura która nie rozumie POLSKIEJ RACJI STANU a ta jest wspieranie Bałtów.

    3. Wwo

      Takie jest oficjalne stanowisko Moskwy. Polska natomiast uważa że wywiązywanie się ze zobowiązań sojuszniczych jest dla nas korzystne politycznie jak i zwieksza wyszkolenie naszych pilotów i możliwości współpracy z sojusznikami.

  4. Orm Bywaly

    Ciekawe jak wypadnie wyszkolenie i wartosc bojowa pilotow naszych F-16 w porownaniu do sojuszniczych amerykanskich F-16

  5. Marek1

    Fajnie i bojowo wyglądają polskie EFY ubrane w konforemne zbiorniki. Rosyjskie lotnictwo lata często blisko granicy(ma prawo), więc bezustannie startują tzw. pary przechwytujące i odprowadzają rosyjskie samoloty. Głupota takich działań i wynikające z nich ogromne koszty są ewidentne, ale media tego NIE zauważają.

    1. Wiesiek

      Żaden F-16 przedstawiony na zdjęciach nie posiada konforemnych zbiorników

    2. edi

      Akurat nas stać na te koszta Rosji już nie koniecznie patrz 27 000 000 głodujących Rosjan i żywność droższa niż w Polsce. Przykładowo 1 kg schabu u nas kosztuje kilkanaście zł a w Rosji w zależności od regionu 40-70 zł niezłe jaja nie.

  6. gts

    Pytam sie kto za to placi. I czy prawda jest ze laskawi Litwini nie zamierzaja zaplacic nawet za toytoya dla naszej zalogi, a wszystkimi kosztami obciazaja nas? Druga sprawa. Nasze Jastrzebie ciagle gdzies lataja, przedtancie panowie pitolic o tym ze nie potrzebujemy na juz kolejnych 48 samolotow. Zastapienie Su jest na wczoraj, Migow juz niedlugo. Do tego mamy sie rozwijac a nie zwijac. O ile 3 eskadrami zastapimy Migi i Suki to rozwoj trzeba ulokowac w samolotach nastepnej generacji. Apeluje, wygospodarujmy srodki na kolejne 48 F-16, zamowmy F-35 i odbierajmy je od 2025r. Jesli bedziemy czekac na kolejne konstrukcje, a one sie nie pojawia do 2020r., okaze sie ze F-35 kupimy w 2030r. najwczesniej. Nawet jesli sie pojawia, to tez nie beda dostepne przed 2030. Nie mamy innych opcji.

    1. mi6

      Francuzi w 1939 też nie chcieli pomóc Polsce, raczej się to dla nich dobrze nie skończyło. Thx i gts kariery w polityce zagranicznej to wy nie zrobicie...

    2. edi

      A kto zapłaci za brygadę amerykańska w POLSCE ?

  7. cienki

    te cienkie po bokach to zgaduję AIM i AMRAAM. A te 2 grube balony to co?

    1. Wiesiek

      dodatkowe zbiorniki paliwa

    2. awiator

      bomby atomowe B-61

  8. Enrice

    Litwa ma tak słabe lotnictwo?

    1. cc

      Litwa w ogóle nie ma lotnictwa.

    2. Jan88

      Litwa w ogóle nie ma sił powietrznych

  9. QDark

    Piękne szkoda, że tak mało ich mamy.

    1. Zbulwersowany podatnik

      Spokojnie, w planach jest już pozyskanie 50-100 kolejnych F-16.

  10. jan-bach

    Ciekawe czy ciężarówkami lub koleją przewieźli im zapas pocisków . Maja bronić nieba Litwy ? Jeszcze zostaje transport lotniczy .

    1. Kola

      Zapas? To aż tyle tam strzelają?

  11. Thx

    Czy Litwa, Łotwa i Estonia nie mogą złożyć się na jedna eskadre samolotów bojowych??? Po co nam tacy sojusznicy???

    1. Maxim

      I tak samo mogą powiedzieć Brytyjczycy Amerykanie Kanadyjczycy o nas

    2. mythal

      dodatkowo to my płacimy za pobyt i obsługę naszego kontyngentu ...

    3. Dropik

      Co Polacy nie mają nawet jednej atomówki. Po co Amerykanom tacy sojusznicy

  12. Kowal

    Po co im zbiorniki na tak krotki lot? No i gdzie sa zbiorniki konforemne?

    1. Dropik

      Na zadania przechwytywania lepsze są zwykle zbiorniki bo można je odrzucić i samolot jest wyraźnie lżejszy

  13. Sławek

    Śledząc historię misji to ani razu nie uczestniczyli w niej Grecy a mają 250 samolotów bojowych. O co tu chodzi?

    1. czyt.

      Grecy od 7 lat razem z Włochami są odpowiedzialni za NATO Air Policing nad Albanią, na stałe. Ani my ani kraje nadbałtyckie nie jesteśmy pępkiem świata.

  14. Tomek

    F-16 czy MiG-29 - który jest bardziej zwrotny ? i ma mniejszy promień skrętu ? który jest bardziej zwinny w locie ? pytanie do znawców tego forum. Z tego co wiem, to Mig-29 bije na głowę F-16 pod względem przyspieszenia, szybkości i pułapu ( loty stratosferyczne ) F-16 tak wysoko nie poleci, więc pewnie w bezpośrednim pojedynku przegrał by niestety, pomimo że ma niby trochę lepszy radar. Polska popełniła błąd kupując jednosilnikowe F-16 zamiast lepiej dokupić więcej Mig-29, który posiadając dwa silniki i niewielkie rozmiary, wygrał by pewnie pojedynek z każdym mysliwcem generacji 4/4+ np eurofighter- Rafal-F18 a kto wie, może miał by szansę pokonać również F-35 czy nawet samego F-22 Raptor, biorąc pod uwagę, że owy Mig-29 jest pewnie trochę bardziej zwrotny od raptora i wyżej lata, więc F-22 też mógł by mieć problem.

    1. Defujo

      Człowieku to nie jest II wojna światowa Mig 29 to przestarzały sprzęt F16 bije go na łeb i szyję. Tym bardziej nasze F16 C/D. Co Ty myślisz ze oni z działek będą do siebie strzelać. Zobacz konfliktu w ostatnich 25 lat i powiedz mi co takiego zestrzelił Mig 29 z zachodniego sprzętu ? Jak nie masz wiedzy na temat lotnictwa to nie pisz takich głupot bo jak czytam o tym ze Mig 29 jest lepszy od F16 baa nawet od F22 i F35 to brak słów na taką głupotę.

    2. Rabek

      Pewnie jeszcze Polska powinna kupić od Rosji za podwójną cenę (vide przykład gazu CNG) takie ustrojstwo jak: S-300, jakiś lotniskowiec,krążownik rakietowy,T-72M3B,Ka-52,Tu-95,Grady,Toczki,Iskandery i krążownik Aurora a na koniec zapisać się do Wspólnoty Niepodległych Państw wypisując się z NATO i UE.

    3. kij

      Mamy 21 wiek, walki manewrowe minęły i nie wrócą. Teraz walczysz na dystansach kilkunastu/kilkudziesięciu kilometrów.

  15. Moldke

    Polska powinna ogłośić że w związku z łamaniem praw uni europejskiej i łamaniem Praw mniejszości polskiej na litwie Oraz łamaniem konstytucjo Litwy wycofujemy się z tej misji .

    1. bok

      Poczytaj trochę o polskiej mniejszości na Litwie, to się zdziwisz.

  16. Pilot

    Trochę poćwiczą.

  17. BieS

    Nasze "Ślicznotki"!

  18. Marfew

    Hiszpańskie Hornety mają oznaczenie EF-18.

  19. sojer

    Samoloty CF-18 Hornet wykorzystuje Kanada... to są EF-18...

Reklama