Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PCO w 2017 roku. "Rynki wojskowe i cywilne"

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

PCO S.A. obchodziło w 2016 roku jubileusz 40-lecia, a w grudniu ubiegłego roku podpisano wieloletnią umowę na dostawy sprzętu optoelektronicznego dla Sił Zbrojnych RP. W roku 2017 priorytetami mają być: realizacja powyższej umowy, rozwój oferty urządzeń optoelektronicznych dla pojazdów wojskowych oraz kontynuacja prac nad Zaawansowanym Indywidualnym Systemem Walki Tytan. Spółka będzie też brać udział w projektach naukowo-badawczych.

PCO S.A. pozostaje głównym producentem systemów optoelektronicznych w kraju i jedną z kluczowych firm w strukturze Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Planuje też dalszy rozwój, poprzez rozbudowę wyszkolonych kadr i inwestycje zwiększające potencjał oraz zaplecze produkcyjne. Na terenie warszawskiej siedziby firmy ma powstać nowy budynek, na którego budowę zostały pozyskane środki z MON. Prezes PCO S.A. Ryszard Kardasz zwraca uwagę na liczne zamówienia z resortu obrony i optymistycznie ocenia perspektywy na rok 2017.

Biorąc pod uwagę nasze zamówienia dla Wojska Polskiego i innych służb mundurowych oraz udział PCO S.A. w ważnych dla polskiej obronności projektach, liczymy, iż rok 2017 pozwoli nam na dalszy aktywny rozwój firmy. Rosnąca innowacyjność polskiej myśli technicznej, prowadzenie aktywnych prac naukowo-badawczych we współpracy z uczelniami i instytutami, jak również praca nad wzbogaceniem oferty sprawia, iż pozytywnie patrzę na 2017 rok dla naszej spółki

Ryszard Kardasz, Prezes PCO S.A.

Spółka otrzymała w 2016 roku liczne wyróżnienia, do których można zaliczyć między innymi otrzymaną podczas MSPO nagrodę DEFENDER za kamerę KLW-1R czy Laur Innowacyjności za kamerę KLW-1 „ASTERIA". W nowym roku firma planuje również prowadzić aktywne działania marketingowe, aby prezentować swoje wyroby na licznych polskich i zagranicznych wydarzeniach branżowych. 

Czytaj też: PCO o umowie na dostawy sprzętu dla OT

W grudniu 2016 roku PCO S.A. podpisało umowę z Inspektoratem Uzbrojenia na dostawę sprzętu optoelektronicznego dla Sił Zbrojnych RP. Dostawy w ramach umowy będą realizowane w latach 2017-2019. Jej wartość IU określił na ponad 350 mln zł, sprzęt trafi między innymi do formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej. Można się spodziewać podpisania dalszych umów w tym zakresie.

Innym kierunkiem działań firmy jest również rozwijanie oferty urządzeń optoelektronicznych dla pojazdów wojskowych. PCO S.A. opracowała kamery KLW-1 R „ASTERIA” dla kołowego transportera opancerzonego Rosomak, co daje możliwość wzięcia udziału w programie modernizacji tych używanych przez Wojsko Polskie pojazdów. Ponadto spółka uczestniczy w opracowaniu wieży bezzałogowej ZSSW-30 dla KTO Rosomak, przygotowując wykorzystywane w niej głowice optoelektroniczne.

PCO S.A. jest również jednym z uczestników konsorcjum mającego modernizować czołgi Leopard 2A4 używane przez Wojsko Polskie. W ramach tego programu, pod kryptonimem Leopard 2PL, firma będzie w bieżącym roku przygotowywać między innymi kamery termowizyjne dla czołgów.

Ponadto kontynuowane będą pracę nad Zaawansowanym Indywidualnym Systemem Walki Tytan. PCO S.A. koordynuje działania przygotowującego System konsorcjum. Powstały już między innymi zmodernizowane urządzenia optoelektroniczne, które będzie wykorzystywał żołnierz przyszłości. Ze względu na skalę zamówienia oraz możliwość jego dalszego rozszerzenia prace nad systemem Tytan są traktowane przez spółkę priorytetowo i wiążą się z planowanymi inwestycjami.

Czytaj też: Polskie noktowizory dla antyterrorystów w Azji

Wśród priorytetów na 2017 rok znajduje się też rozwijanie oferty kierowanej zarówno na rynek wojskowy, jak i cywilny. Uzyskanie cywilnego certyfikatu dla noktowizyjnych gogli lotniczych PNL-3M „ORLIK” (eksportowanych wcześniej m.in. na Ukrainę) otwiera przed spółką nowe rynki. Gogle będą mogły być zastosowane między innymi przez cywilne służby ratownicze, takie jak Lotnicze Pogotowie Ratunkowe na śmigłowcach Airbus Helicopters EC-135. Rozwój asortymentu cywilnego jest istotny, ponieważ rozszerza grono potencjalnych odbiorców.

W tym roku PCO S.A. zamierza również zorganizować kolejną edycję Konferencji Optoelektronicznej gromadzącej czołowych specjalistów oraz przedstawicieli WP i przemysłu obronnego. Będzie też nadal pracować nad rozpoznawalnością marki, w tym poprzez współpracę w ramach Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki, której firma jest koordynatorem.

Sukces merytoryczny i frekwencyjny zeszłorocznej konferencji przygotowanej pod hasłem Optoelektronika kluczem do bezpieczeństwa i lepszego życia obywateli był możliwy dzięki efektywnej współpracy naszej firmy, Wojskowej Akademii Technicznej, Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki oraz Politechniki Warszawskiej. Zorganizowane przez nas wydarzeniabyły okazją do nawiązania nowych kontaktów i wymiany cennych doświadczeń. Prezentacja wyników badań i ciekawych projektów z obszaru optoelektroniki, stała się pretekstem do podjęcia tematu praktycznych zastosowań fotoniki nie tylko w sektorze obronności, ale również w innych, istotnych dla naszego kraju dziedzinach

Ryszard Kardasz, Prezes PCO S.A.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (1)

  1. armyypl

    Oby się tak i jeszcze lepiej rozwijały wszystkie nasze spółki PGZ. Warto też szerzej wejść z dodatkowymi liniami produktów na rynek cywilny i efektywnie rozwijać eksport a do tego inwestowanie w ciągły rozwój jest niezbędne.

Reklama