Reklama

Siły zbrojne

Paris Air Show 2015: Izraelski pocisk powietrze-powietrze Derby ER

Fot. J. Sabak/Defence24.pl.
Fot. J. Sabak/Defence24.pl.

Izraelski koncern Rafael zaprezentował na Paris Air Show 2015 zmodernizowany pocisk powietrze-powietrze I-Derby-ER, wyposażony w programowalny system naprowadzania i charakteryzujący się większym zasięgiem.

Zgodnie z zapewnieniami koncernu Rafael pocisk I-Derby ER ma się charakteryzować zdolnością do zwalczania celów powietrznych na odległości do 100 km. Rakieta jest wyposażona w zmodyfikowany,  układ napędowy, pozwalający na podwyższenie zasięgu rażenia celów manewrujących.

Pocisk powietrze-powietrze I-Derby ER powstał w oparciu o konstrukcję naprowadzanych aktywnie radarowo rakiet średniego zasięgu typu Derby. Otrzymał jednak nowego typu programowalną, aktywną radiolokacyjną głowicę samonaprowadzającą. Nowy system może być modyfikowany w zależności od pojawiających się zagrożeń. Podobny układ naprowadzania jest używany również w wariancie I-Derby, charakteryzującym się mniejszym zasięgiem, niż w wersji ER.

Głowica radiolokacyjna dla pocisków I-Derby ER została opracowana na bazie radaru, jaki jest wykorzystywany w rakietach używanych w zestawach krótkiego zasięgu Iron Dome, służących w izraelskich siłach powietrznych i wielokrotnie używanych bojowo. Pociski rodziny Derby mogą stanowić uzbrojenie zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Spyder. Nowe rakiety I-Derby ER zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane w systemie Spyder-SR.

Zgodnie z informacją producenta z założenia będą mogły zostać zintegrowane z samolotami myśliwskimi (w tym lekkimi), jak F-16, F-5, indyjski Tejas LCA, południowokoreański F/A-50, Jas-39 Gripen czy Mirage 2000. W ofercie koncernu Rafael znajduje się również pocisk krótkiego zasięgu Python 5 naprowadzany na podczerwień, który podobnie jak Derby może być wykorzystywany zarówno jako uzbrojenie statków powietrznych, jak i przeciwlotniczych systemów Spyder. Rafael podkreśla, że rakiety Python-5 mogą być odpalane do celów znajdujących się w pełnym zakresie kątów (także w tylnej półsferze nosiciela).

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama